8.2. Железничке пруге

Железничке пруге су путеви за возове...Пруга се састоји од колосека, од којих сваки има две шине по којима се котрљају точкови локомотива и вагона.

Шине се за прагове причвршћују специјалним спојницама и помоћу завртњева.Шине се налазе на специјалним ослонцима који се називају прагови, који могу бити од дрвета или бетона.

За постављање пруга обично је потребно осигурање тла од слегања, што се постиже постављањем твдог материјала, најчешће уситњеног камена - туцаника.

Железничке пруге су све квалитетније а возови све бржи.

Градња железничких пруга је компликованија и скупља од градње путева, јер обухвата и изградњу многих пратећих елемената, као што су сигнализација,

аутоматски или ручни браници-рампе, железничке станице, подстанице, навигациони и контролни центри, електрификацију, итд.

Све модерне железничке станице имају аутоматску регулацију ради што безбеднијег, бржег, и економичнијег одвијања саобраћаја.

Ранжирне станице су места где се формирају железничке композиције.

Железничке станице су стајалишта за возове где се врши излаз путника и примање нових.

На већим и важнијим станицама постоје контролни центри којима се прати воз и из којих се управља возовима, односно контролори имају комуникацију са машиновођама.

Скретнице су места на којима се воз може пребацити у други колосек, а управљање скретницом обавља се ручно или аутоматски-са велике даљине.

Рампе се постављају на места где се пруга непосредно сече са путем, а њено подизање и спуштање се обавља ручно или аутоматски, када воз пређе одређено место на прузи на одређеној даљини од рампе.

На појединим пружним прелазима поставља се само светлосна и звучна сигнализација која се активира аутоматски.

Најсавременији и најбоље уређен железнички систем саобраћаја на свету, без икакве конкуренције, има Јапан.

Преузми или одштампај ову лекцију као документ за припрему часа или ради учења