3.5. Везивни материјали

Везивни материјали добијају се печењем одређених стена, при чему настају хемијске промене у структури материјала. Сви везивни материјали у грађевинарству мешају се са водом и при сушењу те воде на ваздуху очвршћавају, везујући успут све материје са којом су помешани (шљунак, песак, опека, и друго)...

Најчешће коришћени везивни материјали у грађевинарству су:

1. креч,

2. гипс,

3. цемент.

Креч

Креч је најстарији и некада најраспрострањенији и најзначајнији везивни материјал. Проналаском цемента изгубио је накадашњи значај, али се још увек користи, само у мањој мери него некада. Добија се печењем камена кречњака на температури од 1000-1200°С. Овако добијен креч зове се живи креч. Да би могао да се користи мора се гасити додавањем воде. Креч помешан с водом назива се гашени креч. Приликом гашења креча треба пазити да нас креч не испрска, посебно по глави или очима, јер би то могло изазвати опекотине.

Креч се користи и у воћарству као дезинфекционо и заштитно средство, односно њиме се мажу коре младих воћака, како у циљу убијања штетних инсеката тако и заштите од животиња, да исте не би у зимских условима, када нема довољно траве, грицкале кору.

У новије време се уместо гашеног креча користи дехидрирани креч. То је креч из кога је одстрањена вода, а пакује се у папирне кесе. Креч се у грађевинарству највише користи за прављење малтера, који се добија мешањем са песком и водом.

Напомена: Видео снимци са називом Најгори послови у историји, као и детаљи из филма Апокалипто не треба да представе креч као неки страшно опасан производ већ да дочарају чињеницу да је употреба креча заиста опасна, посебно ако се не води никаквог рачуна о заштити. Како се током печења креча ослобађа угљен моноксид сасвим могуће да је истинита тврдња изнета у снимку са називом Најгори послови у историји како је у средњем веку печење креча био посао великог ризика. На детаљу из филма Апокалипто видимо детаљ који дочарава производњу креча из тих старих времена ( додуше у Јужној Америци) где малтене голи радници ( робови) прекривени од главе до пете белом прашином (кречом) пљују крв, што је сасвим реална последица непрекидног разношења живог креча, те даноноћног удисања или креча или самих испарења која се ослобађају током гашења, а без икакве заштите и некаквог помоћног прибора. У наставку филма чак се дочарава како се креч после гашења голим шакама наносио на зидове.

Циклус употребе креча

Гипс

Гипс се добија из гипсаног камена-садре, сушењем и печењем на температури 170-180°С.

После печења се меље у фини прах и пакује у амбалажу која онемогућава додир са водом. Помешан са водом брзо везује и очвршћава. Гипс се у грађевинарству користи за малтерисање, изравњавање неравнина на зидовима и плафонима, и за израду преградних зидова.

Цемент

Цемент је најважније везивно средство у савременом грађевинарству. Цемент помешан с водом гради пластични материјал који при стајању очврсне у каменасту масу. За производњу цемента користе се глина и кречњак (лапорац), који се пеку у ротационим пећима на температури око 1400°С.

После печења млевењем тврде масе у фини прах добија се цемент.

Преузми или одштампај ову лекцију као документ за припрему часа или ради учења