2.2. Технички цртежи

Увод

Технички цртежи су начин споразумевања људи у области технике.

Технички цртежи цртају се у складу са прописаним међународним стандардима(ISO).

Пошто се технички цртежи цртају по утврђеним стандардима, човек који их познаје може разумети сваки цртеж уређен стандардно (другачији цртеж се и не сматра техничким цртежом) без обзира да ли познаје језик онога ко га је цртао.

Индустрија сваке развијеније државе има свој стандард, који је у ствари копија-превод Међународног Стандарда ISO (International Standard Organization), са незнатним, небитним изменама.

Сваки државни стандард треба да је усклађен са МС стандардном, па су тако чувени и признати неки државни стандарди (Din-немачки,ГОСТ-руски) а неки пак и нису. (Последњи међународно признат и забележен стандард свих држава са простора бивше Југославије звао се ЈUS, а ако су неке од њих формирале нов стандард, усклађен са ISO стандардом, који је уједно увежен и признат, мени то није познато, или бар нисам никад чуо за његово име ни на радију, ни на телевизији, ни на интернету, па се усуђујем да кажем да је то једино важеће име српског стандарда, као и осталих држава где је тај стандард важио).

Учењем стандарда везаних за технику и техничке цртеже ученик на неки учи све језике света одједном, односно да разуме техничке цртеже свих људи, чак и оних који говоре њему непознатим језицима.

Врсте техничких цртежа

Подела техничких цртежа је бројна, јер су и гране технике бројне. Тако цртеж може бити архитектонски-грађевински, електротехнички, електронски, машински, када се на цртежу предмети (делови) приказују симболима (упрошћено) шематски, итд.

Све гране технике имају специфичне симболе и многе од њих ученици ће учити у старијим разредима (6.разред-архитектура и грађевинарство; 7.разред-машинство; 8. разред-електротехника и електроника).

Ученику, који ће на часовима ТИИО морати да израђује разне моделе и макете, те да користи алат, црта или чита цртеже не би ли их израдио, најбитнија је подела машинских тех. цртежа.

Машински технички цртеж може бити детаљни (радионички) и склопни (монтажни).

Детаљни технички цртеж је цртеж само једног предмета којим је он потпуно дефинисан.

Зове се и радионички јер се он чита при изради појединих делова у радионицама.

Овај цртеж је котиран-димензије предмета су познате.

Склопни технички цртеж је цртеж који приказује међусобну функционалну повезаност делова у оквиру склопа. Зове се имонтажни јер се он чита при монтажи делова у склоп. Монтажни цртеж није котиран, јер делове не треба правити већ их склопити на цртежом прописани начин.

пример детаљног цртежа

пример склопног цртежа

Напомена:

При изради скице стандарди за цртање не престају да важе. Иако не користи прибор, цртач се труди да скица буде што вернија цртежу који ће из ње касније произаћи.

Формати техничких цртежа

Формате (величине папира) техничких цртежа дефинише ISO стандард. Основни формат папира је А0(841x1189mm). Остали формати добијају се дељењем основног формата А0:

1. А0

2. А1=А0/2

3. А2=А1/2=А0/4

4. А3=А2/2=А1/4=А0/8

5. А4=А3/2=А2/4=А1/8=А0/16

Овим форматом цртамо у ОШ (210x297)и за ТИИО треба купити свеску без линија ове величине, или папир за штампање, који је управо те величине.

6.А5=А4/2=А3/4=А2/8=А1/16=А0/32

Формат већине ђачких свезака-неподесан за техничко цртање због мањих димензија.

7.А6=А5/2=А4/4=А3/8=А2/16=А1/32=А0/64

Формат ђачких свезака - речника, и блокова подсетника... Потпуно неподесан за техничке цртеже због изузетно малих димензија.

Стандардни формати техничких цртежа

Стандардни индустријски оквир

Напомена:

Ученици на часовима технике стално цртају техничке цртеже ( или би барем требало).

Сви технички цртежи на свету цртају се на припремљеном папиру са оквиром и заглављем.

Функција линије оквира је да помаже при уцртавању првих паралелних линија. Заглавље служи за унос допунских информација битних за цртеж.

Као пример нек послужи DIN А4 стандардни оквир, а наш је индентичан њему, сем што су речи на српском језику.

Наравно да је школски оквир једноставнији и са мање података. Из прилога ученик може преузети оквире и одштампати их штампачем...

Преузми или одштампај ову лекцију као документ за припрему часа или ради учења