Практичне вежбе-Ортогонална пројекција

Ова страница садржи вежбе које могу послужити током учење ортогоналне пројекције - иди на дно странице. Вежбе имају неке ознаке и бројеве у свом називу али заправо нису класификоване ни према тежини, ни према бројевима, ни према разредима, а могу се свакако задавати у 5. или 7. разреду. Увидом у тежину и садржај вежбе сваки наставник их може задавати ученицима у складу са својим афинитетима према овој лекцији. Вежбе су рађене у различитим програмима тако да квалитет штампаног документа а и самог цртежа није исти за све вежбе. Свеједно, сваки цртеж вежбе је довољног квалитета да послужи сврси којој је намењен, чак и оних вежби које сам за непун минут урадио у SketchUp-у а које бих и сам оценио јединицом због лењости да исте за десетак минута нацртам у AutoCad-у и да све буде по стандардима израде техничких цртежа.

Решења вежби неће бити дата, јер ортогонална пројекција се не учи прецртавањем погледа већ самосталним налажењем и цртањем погледа.

Сви документи са ове странице могу се преузети бесплатно и користити без икаквих ограничења.

Напомена: Све коте на цртежима дате су аутоматским путем од стране софтвера којим је цртеж рађен при чему да су могуће грешке котирања на цртежима. Како сам због природе послова које обављам свакодневно принуђен веома грубо кршити све могуће стандарде израде техничких цртежа, како бих дао прелазну оцену ученику за цртеж који донесе на оцењивање, чињенице је да немам воље да увек проверавам све коте које рачунар аутоматски избацује, и "ручно" усклађујем поједине котне бројеве на цртежима, како би све збирне коте биле тачне. Штавише, и када приметим грешку везану за аутоматизам котирања неким програмом, мрзи ме да је исправљам, јер, што бих уопште и исправљао било шта на техничком цртежу када сам га и онако цртао бесплатно и без накнаде, посебно ако сам документ већ пребацио у pdf - одштампао ( а некако најчешће тада приметим). Исто важи и за све друге елементе цртежа који на неким вежбама очигледно нису по стандарду, као рецимо котне стрелице, дебљине линија, итд. Зато молим све иоле стручније познаваоце техничог цртања за разумевање у случају уочавања поменутих грешака на доњим цртежима. Tакво разумевање очекујем и у случају евентуалних недостајућих кота. Једном речју, од познаваоца проблематике израде техничких цртежа очекујем разумевање у сваком погледу јер поклону се у зубе не гледа.

Све грешке очекиване и могуће на цртежима доњих вежби у случају практичног задавања истих могу се лако и брзо исправити пре самог штампања вежбе путем рачунара, или након самог штампања употребом коректора или оловке, уколико се цртеж одштампа са уоченом грешком, а најлакше и најпаметније је евентуалне грешке отклонити усменим путем.

Посебно

Међу цртежима налази се и програмчић погодан за организовање школског квиза.

Квиз се може организовати за до 4. екипе (одељења).

Заснован је на детекцији слике до које се долази отварањем поља, а избором поља бира се и питање.

Квиз показује гледаоцима и питање и тачне одговоре након одговарања. Згодан програмчић за оне који су спремни да одвоје времена за припрему питања и одговора, као и практично организовање самог такмичења употребом пројектора, мада не знам шта ће то неком у животу када се то ништа не бодује и када је кад дође стани пани за одржање фонда часова најбитније приватне веза коју си имао приликом запошљавања.

Квиз је универзалан и може се користити за било који предмет, или комбинацију више предмета, а дозвољава и унос имена школа, одељења, итд, и једино о чему треба водити рачуна је да питање у вези са скривеном сликом буде довољно тешко за погађање да квиз не пропадне на самом почетку. Детаљнија упуства везана за постављање и манипулацију квизом дата су у самом квизу. Инсталирање квиза врши се простим копирањем садржаја фасцикле са програмом било где у рачунару. Елементи фасцикле у којој је квиз не смеју се померати или брисати, нити им се смеју мењати називи.

Замена слике која се појављује у току квиза врши се простом заменом постојеће слике, и њеним преименовањем у "слика". Од избора слике зависи и успешност квиза, јер квиз ће у старту пропасти уколико слика буде сувише проста за погађање. Димензије слике су небитне, јер су јој димензије појављивања на екрану унапред одређене програмом како би се савршено уклопила испод поља за откривање, али мора бити у jpg. формату и вертикално орјентисана (ако није у предвиђеном формату слика се неће ни отворити а ако је хоризонтална биће ружно развучена). Замена питања и одговора врши се уносом текста при чему се не сме мењати име фајла. Дакле, само се отвори фајл, напише питање где треба питање, одговор где треба одговор и сачува. Колекција питања и одговора може се одрадити и посебно па само убацити у фасциклу са програмом, с тим што им се морају дати тачни називи 1, 2, 3 итд. Могућности прављења и чувања хиљаде квизова су оствариве без икаквих проблема.

Садржај питања 1. појавиће се на екрану када стиснемо питање 1. итд. Пристиском на дугме за појаву одговора појавиће се одговор адекватан тренутно постављеном питању. Појављивање одговора на екрану није неопходно и организатор квиза не мора да стисне дугме за његову појаву, али је ефектно на посматраче - навијаче по одељењима. Сви одговори појављују се притиском на исто дугме јер програм након откривања одређеног поља аутоматски учитава одговор на екран, који је невидљив за посматраче све док организатор не притисне дугме за појаву. У случају промене имена фајлова питања и одговора, или било којег фајла у фасцикли програма квиза неће фукционисати.

Квиз садржи и тајмер који се појављује након извесног времена ( да се водитељу да времена да прочита питање). Тајмер није баш најсрећније графички одрађен али то Вам је што Вам је. На крају истека времена предвиђеног за одговарање чује се експлозија која скреће пажњу да треба подићи таблу са одговором.

Да би квиз био објективно изведен пожељно је давање писаних одговора (подизањем табле или папира са написаним одговором). Зашто? Уколико учесници усмено одговарају квиз нема објективност пошто екипе могу понављати одговор прве која је на реду да одговора.

Бодовну листу утврдите самостално.

Напомена: Ситнијих грешака у софтверу школског мини квиза нема јер као што је познато софтвер није папир па да трпи све. Колико се сећам проблеми са фонтовима су немогући јер квиз инсталира фонтове које користи када се покрене, или ми се бар чини да сам то одрадио - ко да се сети шта је било пре десетак година.