6.1. Рачунарски систем-Хардвер

PC рачунар је скраћеница енглеске кованице Personal Computer, што значи лични или персонални рачунар. Рачунарски систем чине хардвер (hardware) и софтвер (software). Хардвер чине сви делови који чине кофигурацију рачунара, а софтвер програми који су у њему инсталирани. Конфигурација (хардвер) рачунара се састоји од следећих компоненти:

1. Кућиште

2. Тастатура

3. Монитор

4. Миш

5. Звучник и микрофон

6. Штампач

7. Модем

8. Скенер

9. Камера

10. CD-ROM и DVD-ROM

11. Џојстик

1. Кућиште

У кућиште су смештени сви делови микрорачунара: матична плоча, процесор, хард диск, видео картица, модем, напајање, као и спољни меморијски медији CD-RОМ или DVD-RОМ.

Процесор

Матична плоча

Хард диск

Графичка картица

Напајање

2. Тастатура

Преко тастатуре корисник комуницира са рачунаром.

Она се састоји од дирки којима корисник може уносити било какве податке у рачунар, а да их рачунар разуме.

Разни програми предвиђају разне команде од којих се свака може унети и тастатуром, а које корисник може по жељи и променити.

3. Монитор

Монитор је уређај који кориснику омогућава да види оно што ради рачунаром.

Монитор је потребан ради контроле рада и уноса података тастатуром, а преко екрана рачунар корисника обавештава и о евентуалним грешкама или кваровима делова рачунара, било хардвера било софтвера.

Монитор служи и за гледање графичких или видео докумената.

Постоји више разних врста монитора, по конструкцији, а разлукују се и по величини.

4. Миш

Миш је уређај којим се курсор помера руком, и омогућава бржи рад са апликативним софтверима, јер команде не морамо издавати преко тастатуре.

Без обзира на различите конструкције (са куглицом, оптички, без кабла, итд.) сви имају исту функцију. Мишеви са куглицом имају недостатак да се морају повремено чистити, али су скоро неуништиви, и ретко се кваре.

5. Звучници и микрофон

Звучник је уређај за претварање електричне енергије у акустичну.

Као периферни део рачунара служи за репродукцију звука, односно аудио фајлова.

Микрофон је уређај за претварање акустичне енергије у електричну.

Уз одговарајући програм (рецимо Nero Wave Editor) служи за снимање гласа корисника и његовог претварање у аудио фајл, по избору (wma, mp3, и сл.)

Такође, микрофон служи у појединим програмима као замена за тастатуру, али ова опција се односи углавном на енглески језик.

На пример, за израду документ на енглеском у Wорду уопште није потребно куцати текст. Уз одговарајуће команде* и подешавања софтвера и рачунара корисник говори у микрофон а речи се појављују на екрану, односно документу који ради. Исто важи и за саму употребу рачунара. Подешавањем оперативног система могуће је користити оперативни систем као и инсталиране програме искључиво употребом микрофона. И ова опција подесна је само за енглеско говорно подручје, пошто је потребно непрестано изговарање појединачних команди, што је више него заморно, а и рад на рачунару је много спорији је него када користимо миш и тастатуру, и подеснија је само особама са оштећеним моторичким способностима шаке.

* Све текстове овог сајта пратимо потпуно бесплатно и то увек морамо имати на уму - посебно када су питању лекције везане за информатику.

6. Штампач

Штампач је уређај који служи за штампање било каквих текстуалних и графичких докумената на папиру.

Постоје штампачи разних конструкција и брзина штампања.

7. Модем

Модем је уређај који обезбеђује везу са Интернет мрежом преко провајдера и телефонске линије.

8. Скенер

Скенер је уређај којим се било шта са папира може унети у рачунар у облику графичког документа-слике, по избору (TIFF, BMP, JPG, итд). Такође, преко скенера се то исто може директно одштампати штампачем без убацивања у рачунар, па сваки скенер уз штампач може послужити и као копир апарат.

9. Камера

Постоје дигиталне камере најразличитијих конструкција, али свака се може повезати са рачунаром тако да на монитору репродукујемо њен садржај.

Сваки дигитални апарат може правити и графичке и видео записе у облику предвиђеном за рачунар, и сваки запис се може дорађивати и кориговати специјализованим програмима за ту сврху.

Како видео запис подразумева и тон, велики број камера може правити и само аудио записе (без слике), те послужити као магнетофон за снимање гласа. Апарати са овом опцијом могу послужити и као МР3 плејери.

Колико се камером може снимити зависи од подешеног квалитета записа и од меморијске картице у њој, која се може мењати.

10. CD-ROM и DVD-ROM

CD-ROM и DVD-ROM служе за препознавање, репродуковање и унос садржаја са CD и DVD диска у рачунар. Уколико имају додатну ознаку RW, њима се може садржај из рачунара резати на CD. Сви DVD резачи могу истовремено резати и CD дискове.

Да би унос садржаја из рачунара без проблема уносио на меморијске дискове развијени су многи програми у ту сврху, рецимо Nero. Постоје и многи бесплатни програми за резање дискова. Од бесплатних програма препоручујем Deep Burner.

CD-ROM и DVD-ROM смештени су у кућиште рачунара.

CD и DVD дискови

CD и DVD дискови су пластични провидни дискови премазани специјалним бојама или фолијама а служе као преносива меморија за све медије и записе које рачунар може репродуковати. Гребањем премаза диск се може трајно уништити, као и сви подаци на њему.

Уколико имају ознаку RW ови дискови се могу нарезивати и брисати безброј пута.

Уз одговарајући програм (Nero InCD) RW диск се може претворити у флопи диск, с тим што изгуби део меморије (око 200МВ).

Ова опција RW дискова је фантастична јер је рад са InCD диском индентичан флопи диску, односно корисник има такав утисак, а нарезивање диска и не примећује, као ни брисање, већ све радње врши једноставним наредбама брисања, копирања, или лепљења, као да пребацује у фолдере хард диска, односно формира диск и без отварања програма за резање.

Недостатак оваквог диска је у томе што га може препознати само рачунар који има инсталиран програм Nero InCD (који је потпуно бесплатан).

Уколико имају R ознаку могу се нарезивати само једном. Меморија CD диска је око 700МВ (мегабајта), а DVD диска од 4,5 до 4,9 GB, или варијанте близу 9GB (гигабајта).

*Основна меморијска величина је Bit.

Пошто је сувише мала обично се замењује бајтом.

1 В(Бајт) = 8 Bit

1М(Мега)=1 000 000 (милион)

1G(Гига)= 1 000 000 000 (милијарда)

700МB=700 000 000 B

4,5GB=4 500 000 000 B

Вероватно ће временом произвођачи пластичних дискова направити варијанте са још већим меморијма, али је још вероватније да ће их на крају куповати искључиво компаније које се баве производњом филмова, музике, програма, и сл. Развој екстерних хард дискова и њихова све мања цена вероватно ће временом довести до тога да нико на својим кућним рачунарима неће резати дискове. Већ се производе флеш меморије које су исплатљивије од куповине дискова, а цена једног екстерног хард диска по количини меморије коју прима је једва нешто мало већа од цене читаве гомиле дискова исте укупне меморије, а који је и мањи, елегантнији, и бржи за рад, а исто тако преносив. Притом, сваки софтвер, сем оперативног система, може се инсталирати на преносиви хард, што га чини погодним за побољшање конфигурације рачунара без икаквих компликација.

11. Џојстик

Џојстик се најчешће користи за играње игрица, јер се његовим управљачким командама врше прецизна померања која дефинишу положај тачке на екрану монитора...

Преузми или одштампај ову лекцију као документ за припрему часа или ради учења