1.4. Технике грађења

Увод

Објекти се граде према пројекту. Да би особа пројектовала пројекат мора бити архитекта, а да би постала архитекта мора завршити архитектонски факулте, који траје пет година и спада у теже факултете, као и сви остали технички факултети. Наравно, као и на осталим техничким факултетима најбитније је знање математике и физике, јер је већина испита на свим техничким факултетима заправо испит из неке од грана физике.

У свету су најчувенији они стари градови који су у целости грађени плански. Непланска градња ружи изглед насеља у којем живимо.Наслеђе градитеља из ранијих времена чини неке градове туристичким атракцијама(Париз, Праг, Рим, Атина, Венеција, итд). Данашње време захтева да се гради много, брзо и јефтино, јер популација људи расте.

Грађење је модернизовано и усавршено, а за изградњу стамбених објеката углавном се користе два начина градње:

1. традиционални (класични, масивни) начин градње,

2. савремени (скелетни, монтажни) начин градње...

Традиционални начин градње

Традиционални начин градње је општепознат и може се видети у сваком насељу.

Овај начин градње подразумева да се целокупна градња објекта изводи на самом градилишту, од копања темеља до подизања крова. Овакав начин градње је скупљи и спорији.

Код нас се углавном користи за градњу породичних кућа, мањих објеката и репрезантивних, уникатних објеката.

Одлика класичног начина градње је да је сваки објекат уникат, а целокупна грађевина се гради зидањем.

Оптерећење објекта носе зидови, најчешће направљени од опеке.

Савремени начин градње

Савремени начин градње је бржи и јефтинији од класичног.

Принцип градње заснива се у градњи скелета објекта од армираног бетона који је носећа конструкција целог објекта, у који се уграђују готови зидови, или читаве собе и станови, који се на градилиште допремају готови, а раде се у предузећу које зида објекат.

Пошто се грађевина прави монтирањем готових делова који се допремају на градилиште овакав начин градње назива се и монтажни.

Монтажни начин градње најчешће се користи за градњу стамбених зграда са много станова, али се користи и за градњу породичних кућа, викендица, и сл.

Када у разним градовима видимо потпуне исте зграде-солитере, или у неком насељу, ми заправо видимо објекат који је монтажни а који је радило одређено грађевинско предузеће. Недостатак оваквог начина градње огледа се у ограниченим могућностима везаним за одабир објекта. Грађевинска предузећа имају разне типове монтажних објеката, али је тај број ограничен, тако да се може одабрати само неки од понуђених, без могућности неког великог мењања изгледа објекта.

Занимања и алати у грађевинарству

У грађевинарству раде људи различитих занимања. Поред архитеката и грађевинских инжињера ту су и зидари, бетонирци,тесари, керамичари, водоинсталатери, електричари, молери, и др.

Сви они користе различите алате за обављање својих делатности. Најчешће коришћени алати приказани су на доњим сликама и фотографијама.

Фотографије најважнијих грађевинских алата

Слике најкоришћенијих грађевинских алата

Преузми или одштампај ову лекцију као документ за припрему часа или ради учења