3. 3. Заштита на раду при обради материјала

Како су алати веома чврсти, тврди и оштри, а машине великих снага, при обради било ког материјала морамо бити обазриви и придржавати се правила заштите на раду. О овоме је било речи у уводним излагању, али ред је да се ова лекција понови у време кад ученик приступа и практичној изради делова својих вежби.

Неред у учионици-радионици представља често највећу опасност.

Резни алат не сме лежати по поду, јер га неко може нагазити, а обично је веома оштар. Исто важи и за делове који се праве, или одбачени материјал, а посебно за просута уља, лакове, или боје. Када се ради са уљима и лаковима за заштиту материјала учионица мора бити проветрена, јер су испарења ових хемикалија отровна. Никако се не смемо њима играти, мацати их прстима или слично, јер то нису темпере и водене боје које користимо на часовима ликовне културе.

Посебно су опасне електричне машине и уколико се њима не рукује правилно могу изазвати велике и трајне повреде. Ученици никако не би смели да прилазе ручним или алатним електричним машинама без надзора наставника.

Ученици се најчешће повређују коришћењем неодговарајућег алата. Рецимо, користе длето уместо одвртача, а клешта или турпију уместо чекића. Ударати турпијом по тврдом предмету је крајња неопрезност, јер ће мало јачи ударац изазвати ломљење турпије и биће права срећа уколико поломљени комад у свом лету по учионици никога не повреди. Ни другим резним алатима се не сме ударати по предметима јер је њихова основна одлика да су веома тврди, самим тим и крти. За ударање по предметима користи се чекић - који је у ту сврху и направљен.

Резни алат је направљен да се њиме реже, а не да се њиме удара.

Удара се чекићем, али било да је он дрвен, челичан, или пластичан, не сме се користити уколико му је дршка оштећена, или уколико није добро причвршћен.

При употреби шила, које је обавезно, ученици се често убоду јер држе шпер плочу шаком испод, или шило ударају чекићем и поломе плочу, уместо да га лагано врте у круг лево десно и тако постепено направе отвор.

При коришћењу резног алата увек га треба уредно сложити на радни сто тако да се не додирује и да буде окренут ка нама дршком.

Уколико резни алат нема рукохват, или он спада не треба га ни користити.

После рада алат треба уредно вратити одакле је и узет.

Уколико резни алат носимо са собом, то никако не би смели без одговарајуће кутије за алат, која је најчешће од челичног лима или тврде пластике. Разни алат никако не смемо стављати у ђачке ташне, које носимо на леђима, јер се можемо повредити. Уколико ученик позајми од куће већи број комада резног алата нек позајми и кутију за алат, а све кутије за алат на свету, било да су пластичне или металне, направљене су за ношење у руци.

Наставник је дужан да води бригу о безбедности у радионици, али нико ученика не може спасити од самоповређивања ако и сам не води бригу о својој безбедности и не придржава се правила заштите на раду.

Ученик би требао добро да проучи слике на овој страни и да се труди да се придржава правила заштите на раду и што је најважније да при коришћењу алата, а посебно машина, и уз надзор наставника увек буде опрезан...

Правилно руковање ручним алатима (образовни филм)

Преузми или одштампај ову лекцију као документ за припрему часа или ради учења