3. Мерење и контрола

Основни појмови о мерењу и контроли

Да би радни предмет имао задати квалитет при његовој изради неопходно је повремено вршити мерење и контролу разних параметара. Начешће се мере и контролишу величине као што су дужина, облик, маса, тежина, итд...

МЕРЕЊЕ ЈЕ УПОРЕЂИВАЊЕ НЕКЕ ФИЗИЧКЕ ВЕЛИЧИНЕ СА ЈЕДИНИЦОМ ТЕ ВЕЛИЧИНЕ.

Резултат мерења је увек производ два броја, а могуће је добити безброј резултата мерења. На пример, измерена вредност дужине може бити: 10 mm; 11,6 mm; 234, 23 mm, итд.

КОНТРОЛА ЈЕ УПОРЕЂИВАЊЕ НЕКЕ ФИЗИЧКЕ ВЕЛИЧИНЕ СА ФИЗИЧКОМ ВЕЛИЧИНОМ КОЈА ЈЕ ЗАДАТА ТЕХНИЧКОМ ДОКУМЕНТАЦИЈОМ.

Резултат контроле нема квантитативну (бројевну) вредност већ квалитативну, и могућа су само два резултата контроле: добро или лоше. Дакле, предмет може бити урађен у границама толеранције задате цртежом или ван тих граница. Ако је предмет направљен у границама толеранције онда је добар, а ако је ван граница онда је лош.

ТОЛЕРАНЦИЈА, ИЛИ ДОЗВОЉЕНО ОДСТУПАЊЕ, ЈЕ ОДСТУПАЊЕ ОД ГОРЊЕ И ДОЊЕ ЗАДАТЕ МЕРЕ.

Лоше направљен предмет може бити оцењен као предмет за дораду и као шкарт. Предмет за дораду је предмет који се накнадном дорадом може довести у границе толеранције и постати добар. Шкарт је предмет који се не може дорадити и који је неупотребљив.

Коментар аутора: Толеранција се задаје јер је немогуће направити машински део са апсолутном и стопроцентном тачношћу. Немогуће је и тачно измерити, па се мерење обавља више пута а као резултат се узима средња вредност, при чему се одбацују очигледне грешке мерења - кад једна измерена мера неког дела много одступа од масе измарених мера.

Реч толеранција се врло често користи по школама, медијима, итд, и некако се увек тумачи погрешно, јер је тумаче они који не знају шта та реч значи.

Толеранција није исто што и толерантност, штавише сасвим је супротно од тога, у односу на то како се реч толерантност и толеранција најчешће тумачи у васпитању ученика, професора, или у међуљудским односима уопште. Реч толерантност заправо и не постоји, а да се тиче машинске индустрије, а када би постојала то би била катастрофа.

Пример (апсурдан и немогућ наравно, али који показује катастрофалне последице погрешног тумачења речи толеранција и њено поистовећивање са речју толерантност):

Контролор у аутомобилској индустрији пословођи : Oвај део је шкарт - мањих је димензија од прописаних и треба да се баци, јер ће у противном да се поломи када возач уђе у кривину, што може проузроковати удес и погибију возача, путника, пролазника.

Пословођа контролора: Ма, немој да си такав. Буди мало толерантнији. Означи да је тај део добар, као и сви остали, дај раднику да га угради у аутомобил. Уосталом, ко си па ти па да дајеш прогнозе? Да ниси преко ноћи постао инжењер. Немој ту да ми се правиш паметан него ради како ти се каже. Нама је циљ да испунимо норму. Шта се ту правиш паметан? Јеси ти био на оном стручном семинару о толеранцији где су нас надређени саветовали да будемо што толерантнији. Ти ваљда знаш да је сваки стручни савет од надређеног заправо наређење. Штавише, обавезно угради тај део у ауто и то пре оних који су добри, немој неко сутра да нам пришије да нисмо били толерантни, да смо, не дај боже, запостављали шкартове само зато што су шкартови, па да нас најуре са посла.

Контролор (ћути и размишља): Нема проблема, ионако све шкартове дајемо радницима на линији да их уграде у ауто који од јуче пратиш за себе.