7.2. Систем водног и ваздушног саобраћаја

Систем водног саобраћаја

Не зна се када је човек почео да прави средства водног саобраћаја, али се зна да су све старе цивилизације правиле луке и бродове. Најстарије сачувано пловило је један издубљени бор стар 6500. година, нађен код Песе у Холандији. Постоје цртежи цртани на стењу у Хегнипену, Норвешка, из времена мезолита, који представљају кожне чамце, а старост се процењује на 8000 год. п.н.е. Све ово доказује да је и праисторијски човек упражњавао овај вид саобраћаја...

Викиншки брод

Египатски брод

Вековима су се бродови једрењаци кретали користећи енергију ветра. Кроз историју су прављене разне врсте бродова, и свака култура гајила је себи својствен дизајн бродова. Данашњи бродови имају моторе који им омогућавају кретање.

Први паробрад направио је американац Роберт Фултон. Овај брод имао је за мотор парну машину, која је покретала велики точак са лопатама, које су ударајући у воду покретале брод. Данашњи бродови углавном користе велике дизел моторе, а још чешће парне турбине и нуклеарне реакторе.

Како се морнарица увек делила на трговачку-цивилну и ратну, тако се и данас граде ратни и трговачки бродови. Трговачки бродови могу бити путнички и теретни.

Од теретних бродова најкарактеристичнији су танкери, трампери и трајекти.

Танкери су бродови за превоз течних терета, најчешће нафте. Трамперима се превози чврст терет, најчешће руда,угаљ, или камен, песак, и сличан грађевински материјал.

Ратни брод-носач авиона

Путнички брод

Теретни брод

Трајекти су бродови који саобраћају на острвима. Овим бродовима се превози и роба и путници. На њих се путници укрцавају аутомобилима, камиони са све теретом, аутобуси са путницима, и сл. Реморкери су специјални бродови без којих луке не могу да функционишу. Теретни бродови су најчешће толико велики да не могу сами да уђу у луку, јер им елисе праве тако велике таласе да би потопиле луку и друге мање бродове усидрене у луци. Да се то не би десило, и да би уопште могли да се укотве и касније исплове, велики бродови заустављају се далеко од саме луке - на пучини, односно на безбедном растојању, и гасе моторе, а онда до њих долазе мали и снажни бродови, реморкери, који их помоћу ужади уведу у луку и укотве. На исти начин, кад велики бродови треба да исплове из луке, реморкери их одвуку на отворено море, где је безбедно, и они пале моторе и одлазе у жељеном правцу.

Инфраструктуру водног саобраћаја чине луке.Луке су одувек толико важне да су око свих великих светских лука никли велики светски градови (Марсеј,Њујорк,Сан Франциско, Ливерпул, итд). И наш највећи град је лука, само речног саобраћаја, а не поморског.

Ваздушни саобраћај

Ваздушни саобраћај почео се развијати почетком 20. века.

Творцима овог саобраћаја сматрају се браћа Вирбул и Орвил Рајт, који су 17. децембра 1903, са још четри одрасле особе и једним дечаком, извели први контролисани и постојани лет авионом "Летач 1"који су сами конструисали и направили. Први лет авионом трајао је само 12. секунди, а прелететли су 36,5 метара, летевши на висини од 2,5 до 3,5 метра. Овај авион има ланчани погон (покрећу га путници мотајући педале), а највећа брзина у ваздуху му је 48 km/h, и чува се у Националном ваздухопловном и свемирском (NASA) музеју у Вашингтону.

Ваздушни саобраћај се развио веома брзо после лета браће Рајт.

Већ 1909. Луј Блерио је прелетео Ламанш, почела је фабричка производња авиона и за време 1. светског рата све војске имале су нови род - авијацију.

Између два светска рата за превоз путника су се користили углавном Цепелини, велики балони испуњени хелијумом, али је брзо престала и њихова експлоатација у те сврхе јер су често експлодирали. Иако се више не користе за превот путника и терета цепелини се и даље производе и користе, али углавном у рекламне сврхе.

Авиони тога времена нису могли да прелеђу велике даљине и да превозе много путника. Изузетан подвиг, који је указао на велике могућности авиона и ваздушног саобраћаја уопште, извео је амерички пилот поштанске авијације, Чарлс Линдберг, који је 20.05.1927. први успео да прелети Атлански океан на преуређеном поштанском авиону, да би могао да прими довољно горива за читав лет, који је назвао Дух Сент Луиса. Овај лет му је донео светску славу и од анонимног поштара претворио га у медијску звезду коју су сви славили.

Само неколико дана после слетања у Париз, на позив енглеске краљице истим авионом је одлетео у Лондон, где је добио титулу витеза, а по повратку у Америку слављен је као национални херој.

После овог догађаја почиње градња великих авиона и успостављање ваздушних линија на великим растојањима. Линдбергов лет трајао је 33 сата, а то исто растојање данашњи авиони прелећу за 3 до 4 сата. Данашњи модерни авиони имају за моторе ракетне и млазне пропулзоре који су развијени после 2. светског рата.

Инфраструктуру ваздушног саобраћаја чине аеродроми, велике писте за слетање авиона, са свим прикључним објектима за пријем путника (ресторани, хотели, маркети, службе безбедности и сл.), и са радарском контролом-командним торњем.

Цепелини

Аеродром

Из контролних торњева прате се летови свих авиона, те се њима комадује са земље, регулише се правац кретања, висина, даје или одузима дозвола за слетање и сл. а све у циљу безбедог одвијања ваздушног саобраћаја.

Космички саобраћај

Космички саобраћај почео се развијати после другог светског рата, у време трке у наоружању између тадашњег СССР-а и САД. За датум почетка овог саобраћаја узима се 4.октобар 1957.год. када је СССР лансирао први вештачки сателит СПУТЊИК. Први човек који је напустио земљину орбиту био је Јуриј Гагарин који је 12.априла 1961. то учинио у летилици ВАСТОК 1.

Јуриј Гагарин

Нил Амстронг

Спејс шатл (Space shuttle)

Први човек који је изашао из летилице у свемиру био је Алексеј Леонов (ВОСХОД 2)18.04.1965. Он је за летилицу био везан ужетом. Први је изишао из летилице а да није био везан за њу Брус Мекендлс 2, 7.02.1985. Опрема за маневрисање кроз безваздушни и безгравитациони простор, коју је носио као ранац на леђима, тада је коштала 15000000 долара.

На Месец је први слетела америчка летилица АПОЛО 11 20.08.1969.год. са члановима посаде Амстронгом, Колинсом и Олдрином. Први човек који је стао на Месечево тло био је Нил Армстронг, који је тада изјавио:"Ово је мали корак за човека, али је велики за човечанство."

Космички саобраћај је и даље у зачетку и он није развијен попут осталих, јер једноставно, докле човек за сада може да стигне ничега и нема, па нико тамо и не жели да путује, сем остарелих богаташа, који плаћају огромне суме новца да би и то искусили, а што је најновија и наскупља туристичка понуда на свету.

Но, истраживања свемира су јако унапредила живот на Земљи. Сателитска и кабловска телевизија, мобилна телефонија и остале гране савремене технике не би ни постојале без ових истраживања. Данас око Земљине орбите круже хиљаде сателита који обезбеђују пренос информација, и сами прикупљају исте.

Можда ће једног дана и овај вид саобраћаја бити развијен као и они које свакодневно користимо и у којима учествујемо.

Преузми или одштампај ову лекцију као документ за припрему часа или ради учења