3. Радно место

Кабинет је брига свих ученика али појединачно радно место ученика је његова брига. Нико неће долазити да му сређује алат, да му га тражи ако га је затурио и сл.

Када се заврши са радом алат треба средити и очистити, било да је личан, или узет из кабинета. Направљене предмете, делове и сл. треба одлагати на одређено место и чувати. Ако се користе школски комплети алата, сваки део треба вратити на његово место.

Ручне стеге на столовима никад не треба стезати ударцима чекића по полузи - чак ни ако немамо снаге да притиснемо део па нам он мрда. Такође, браварску стегу треба стезати само када желимо стегнути део који обрађујемо, и не треба је остављати притегнуту кад ништа не стеже, односно након часа, или при крау часа. Кад не врши своју функцију стега треба да је слободна.

Лептир завртње на резбарским тестерама не треба стезати клештима или моторцанглама. Када једном почнемо да их стежемо клештима више их нећемо моћи стегнути руком.

Лептир завртње од густа на резбарским тестерама које се данас продају по књижарама (углавном) ваља што пре заменити челичним, или потражити резбарски рам у више књижара, или мимо књижара. Квалитетан алат се купује у гвожђарама а не у књижарама.

По стези никад не треба ударати турпијама, или другим алатима, и то не зато што ће се она тиме оштетити, већ зато што ће алат пући на делове који ће летети по учионици и некога повредити.

Отпатке делова не треба бацати по поду, већ у корпу, а радно место после рада очистити.

На сликама су алати које ученици најчешће користе током практичних вежби, а и неки корисни савети да би се ученик мање замарао при раду.

Резбарски алат

Пожељна висина радног стола и браварске стеге

Правилан положај тела при турпијању

Правилан положај при седењу

..

Преузми или одштампај ову лекцију као документ за припрему часа или ради учења