6.2. Уређење екстеријера

Сваки дом, породична кућа, стамбена зграда, има свој унутрашњи и спољашњи простор. У лекцији о етици становања поменута је појава да су код нас домови и дворишта обично уредни и чисти, а да врло често можемо видети ђубре поред пута, или у ходницима зграда. Натписе које врло често можемо видети на фасадама стамбених зграда, или по зидовима њихових ходника, никада не видимо на породичним кућама, банкама, пословним зградама, вилама богаташа, или у собама појединаца, поготово не оних уметника који исте натписе и цртеже остављају свуда, сем на зидовима својих станова и кућа. Зашто? Зато што су и породичне куће, и банке, и пословне зграде, и виле богаташа, обезбеђене или станарима, или псима, или чуварима и редарима, тако да је велики ризик покушати на њима сликати спрејем а не завршити у затвору, или бар ризиковати велике непријатности а можда и батине, док су стамбене зграде свачије и ничије, а по ходницима је безбедно цртати, посебно ако је ноћу, а још ако живиш у у тој згради на горњем или доњем спрату од оног ходника на којем црташ тако да можеш да збришеш ако се ко појави - ништа лепше...

Зашто појединци који имају талента за цртање графита најпре њима не украсе зидове својих соба, или не цртају на платну и продају слике, које су колико знамо обично веома скупе, или на зидовима пословних зграда по наруџби, за велике паре? Зато што би изгледа да наметну свој таленат на силу и по сваку цену, чак и када га уопште немају, или га бар немају довољно да се назову правим сликарима, а на зиду ће цртеж видети и онај кога његов таленат не занима, или га уопште не налази. Велики уметници који су кроз историји красили зидове и фасаде, најчешће катедрала и цркава, то су увек радили искључиво по наруџби и за новац, и нису хтели ни линију на зиду да нацртају док им се не плати.

Савремени мајстор графита који крадом и кришом жели да се наметне као сликар, тако што бојама и спрејом слика фасаде под изговором да њиме краси екстеријер, иако то од њега нико не тражи, јер вероватно и не жели његову уметност и такву врсту украса, може замишљати да је Микеланђело, али исто тако може замишљати и да је Наполеон.

Уосталом, ова врста уметности буквално преведена са енглеског на српски зове се сликарски, или цртачки криминал.

Уређење екстеријера се састоји од уређења околине око стамбених објеката.

У насељима са породичним кућама уређење екстеријера састоји се од уређења дворишта, садње украсног шибља, цвећа, древећа, и сл.

У градским срединама, са високим стамбеним зградама, уређење екстеријера се састоји од уређења зелених површина, паркова и већ поменутих цртежа, који заправо готово увек наруже екстеријер, и који стоје где стоје немаром и силом, а не грађевинским пројектом. Екстеријер чине и сви објекти који имају функцију да украсе околину објекта, разне стазе, скулптуре, фонтане и сл.

Свод сикстинксе капеле( Микеланђело)

***Питања ученику за размишљање

Да ли си некада нажврљао нешто оловком, бојом, фломастер или чиме сличним на зиду своје собе, у намери да га украсиш? Ако ниси талентован за сликарство и ниси никада цртао по зиду своје собе да ли си дозволио другарима за које мислиш да јесу да ти оцртају зид и тако га украсе?

Када украшаваш учионицу да ли то чиниш најчешће цртежом на папиру, или свој цртеж црташ директно на зид, и да ли си се икада запитао зашто се школске учионице не уређују тако да ученици своје цртеже цртају директно на зид, већ се од њих већ тражи да украсе учионицу паноима?

Да ли си икада видео леп графит на зиду своје школе, или на зиду неког другог објекта, и да ли си икада очима видео неку слику великог мајстора уживо, са два, три метра?

Да ли мислиш да си квалификован да расправљаш о уметности и лепоти ако имаш петицу из ликовног, или о техници ако имаш петицу из техничког, или о било којем другом предмету из кога имаш петицу?

Да ли мислиш да је неки твој наставаник квалификован да расправља о италијанској кухињи зато што зна да постоји и зато што обожава пицу, или највише воли да једе макароне?

Да ли знаш да је Леонардо Да Винчи пројектовао,цртао и правио машине и машинске елементе, а Микеланђело градио цркве и палате, или мислиш да су се тек бавили сликарством и вајарством?

Да ли знаш да у време Леонарда, Микеланђела, Рафаела, Рембранта итд. њих нико није ословљавао са "уметниче", "дипломирани академски сликаре", већ са "мајсторе"?

Да ли мислиш да је већа уметност осмислити и направити зграду, камион, авион или аутомобил, или насликати слику и офарбати је бојама, постојеће или непостојеће зграде, камиона, аутомобила или авиона?

Ако су графити уметност, зашто их архитекта не пројектује у објекат:

1. зато што се архитекта не разуме у уметност, јер није уметник, већ само архитекта,

2. зато што се труди да објекат буде што је могуће лепши?

Преузми или одштампај ову лекцију као документ за припрему часа или ради учења