4.5. Електрични уређаји у домаћинствима

Увод

У електричне апарате за домаћинства убрајамо све оне апарате који служе за чување и припремање хране, загревање и хлађење просторија, циркулацију ваздуха по просторијама, прање судова и рубља, одржавање стана, итд. У електричне апарате у домаћинству убрајамо: веш машине, усисиваче, клима уређаје, фрижидере, замрзиваче, штедњаке, кухињске апарате, итд...

Уређаји у домаћинству могу бити електротермички, електромеханички, а значајна је и употреба електронских уређаја (радио, ТВ, рачунар, итд). Како су електротермички уређаји објашњени у лекцији о електротермичким уређајима, а електронски у лекцији о електроници, овде ће бити речи само о неколико електромеханичких уређаја.

Како име каже, електромеханички уређаји претварају електричну енергију у механичко кретање, које се у домаћинствима користи или за кретање ваздуха, или за обртање рубља. Главни део ових уређаја је електромотор, који својим обртањем преко вентилатора тера ваздух да струји или преко добоша рубље тумба и обрће.

Неки од ових уређаја су јако компликовани, те у себи садрже и грејаче и термостате, те су заправо и електромеханички и електротермички, али су сврстани у ову групу, јер комликовани уређаји и машине имају и електричне, и електронске, и хидрауличне, и пнеуматске и механичке елементе, тако да је њихова уска подела заправо и немогућа.

Машина за прање рубља

Машина за прање рубља има две основне функције, да опере рубље и да га донекле оцеди и исуши.

Све савремене машине за прање рубља су аутоматизоване, тако да самостално обављају разне програме прања: претпрање, прање, испирање, цеђење и сушење.

На који начин је машина третирати одређено рубље регулише корисник подешавањем машине. Све остало, након задатог програма прања она обавља сама.

Дакле, кориснику је довољно да стави рубље, одређену количину средства за прање (прашка) и евентуалних додатака (омекшивача, разних додатака за боље прање, и сл.) и испрограмира програм прања машине.

Ово програмирање је крајње једноставно за све типове машина, и најчешће се обавља подешавањем дугмића на машини којима се регулише температура прања, број испирања и сл. Којим ће се режимом прања прати, односно програмирање циклуса прања зависи од врсте тканине која се пере, зато је потребно погледати декларације на тканини која се пере.

Веш машине су конструисане тако да се њима могу прати све постојеће тканине, али се још увек не конструишу тако да саме препознају тканину и одреде најбољи програм за њу (биле би прескупе).

Прање веш машином заснива се на обртању тканина у топлој води са средством за прање. Ово обртање се изводи добошем, који по свом унутрашњем ободу има и лопатице којима још више тумба и преврће тканину.

Добош је ваљкастог облика, а целом дужином је решеткаст (има велики број малих отвора кроз које вода несметано цури). Добош је причвршћен на вратило које је преносником ( каишним) повезан са вратилом електромотора.

Вратило добоша се ослања на еластична лежишта како би се ублажиле вибрације. Сви делови машине су причвршћени за кућиште, које се прави од челичног лима.

Поред добоша и електромотора машина мора имати и грејач и термостате, да би се вода загрејала на одређену температуру, као и пумпу за избацивање прљаве воде из машине. Машина се пуни из мреже притиском из саме мреже. Количина воде одређена је програмом.

Машине за прање веша су неизбежан елемент данашњег домаћинства.Веома су практичне и економичне, првенствено због тога што су аутоматизоване. Прикључује се на електричну мрежу шуко утичницом и шуко прикључницом.

Обично су снаге 3000 W (вати), па и више.

Машина за прање судова

Машина за прање судова, за разлику од машине за прање веша, најчешће има само три програма прања, и још је лакша за коришћење.

Прање се изводи тако што се судови перу млазевима вреле воде које на судове баца распрскивач, који је на врху коморе за прање.

Судови се ређају у комору и непокретни су.

Након прања врши се и испирање, а на крају вентилатор убацује врео ваздух у комору чиме се врши сушење.

Као помоћ прању користе се различита хемијска средства за прање посуђа.

Најчешће су снаге од 3000 W .

Недостатак већине машина за прање суђа у односу на веш машине огледа се у чињеници да је релативно лакше скупљати прљав веш него посуђе, па је употреба машина за прање суђа у малим домаћинствима нерентабилна и неекономична и самим тим није ни у употреби ( рецимо, не исплати се њоме прати три, четри, или пет, прибора за јело, а не знамо где ћемо и шта ћемо са прљавим суђем док се не накупи довољна количина за економично прање, па нам је лакше да суђе свакодневно перемо ручно).

Клима уређаји

Клима уређаји служе да у просторији одрже захтеване услове температуре.

Они могу грејати или хладити просторију, зависно од спољних утицаја и одржавати ниво температуре који је задат од стране корисника.

Ови уређаји су јако компликовани и могу их одржавати само стручњаци, као уосталом и већину других кућних апарата.

Преузми или одштампај лекцију ради припреме часа или учења