3.2. Састављање струјних кола

Струјна кола састоје се из различитих елемената који су међусобно повезани проводницима...

Пре преласка на описе појединих струјних кола која су део електричне инсталације сваког домаћинства објаснићемо инсталацију тзв. основног струјног кола, које се изучава и на часовима физике.

Свако струјно коло мора имати следеће елементе:

  • извор електричне струје,

  • потрошач,

  • прекидач,

  • проводнике који повезују све елементе у функционалну целину.

Сем ових основних елемената свако струјно коло требало би да има и осигурач који ће прекинути струјно коло у случају квара у електричној мрежи и појаве струја већих од дозвољених, и на тај начин заштити потрошач од квара, као и особе које тај потрошач евентуално користе, или су у његовој близини.

Пре преласка на објашњење постављања струјних кола у домаћинствима потребно је и подсетити се онога што смо већ учили у претходним лекцијама.

Домаћинства електричну струју добијају са мреже ниског напона.

Напон струје у тој мрежи је 280/380 V. 220 V је напон између нуле и фазе, а 380 између две фазе. Већина кућних уређаја ради на напон струје од 220 V. Само кућни уређаји велике снаге као што су штедњаци и пећи користе напон од 380 V, мада могу радити и користећи напон од 220 V.

Дакле, до домаћинства може бити доведена или монофазна или трофазна струја ( монофазни прикључак струје је јефтинији ).

Без обзира да ли је до куће доведена монофазна или трофазна инсталација домаћинство може набавити и користити све постојећ}е електричне уређаје. Уколико домаћинство нема трофазну инсталацију на новокупљеном штедњаку само се замени кабл са прикључницом и он се може користити и на монофазној инсталацији. Трофазна инсталација је боља од монофазне само у смислу већег оптерећења које може истрпети, односно може поднети већи број укључених потрошача одједном, јер има три фазе, а монофазна само једну. Рецимо, монофазна инсталација можда неће поднети горе поменути штедњак, односно осигурачи ће прегоравати, ако су му укључена сва грејна тела истовремено, али за тим готово никада нема потребе у практичном и реланом свакодневном животу, и редак је случај да је домаћинству заиста потребно да истовремено буду укључене све рингле на штедњаку и рерна, или да сви уређаји који постоје у домаћинству буду укључени истовремено. Само у таквим нереалним и непрактичним случајевима монофазна инсталација неће моћи успешно да се користи, јер ће осигурачи непрестано прегоревати због преоптерећења фазе.

Први уређај у кућној електричној инсталацији је бројило. Бројило чувају осигурачи који се називају главни осигурачи. Осигурачи се обавезно постављају на фазу.

Од бројила струја се грана у више струјних кола а свако појединачно коло (и потрошачи на њему) заштићено је осигурачима који су смештени у кутију са осигурачима.

Напомена:

Струјних кола у домаћинству има онолико колико је осигурача у функцији, а не онолико колико се осигурача може пребројати на кутији. Ученици обично помисле да је струјних кола управо онолико колико је осигурача на кутији, а најчешће нису сви у функцији, односно у домаћинству има мање струјних кола. Сада можемо прећи на описе појединих струјних кола у домаћинствима, с тим да ученик мора имати на уму како су та кола под напоном, а кад се науче поједина кола после је релативно лако сва та кола повезати у целину целе кућне инталације.

Електрична кола у кућним инсталацијама

Електрично коло сијалице са прекидачем

Електрично коло сијалице са прекидачем приказано је на слици. Ово коло обезбеђује осветљење просторија. Проводници се доводе до сијаличног грла, фаза се инсталира на дно грла, а нула на завртањ ( због могућности струјног удара у случају лома изолације грла).

Прекидач се обавезно инсталира на фазу.

Електрично коло сијалице са двополним (серијским) прекидачем

Серијски прекидач се поставља на коло лустера са више сијалица (обично 4) и омогућава паљење само две сијалице, или све четри.

Уколико је више сијалица постављено на коло са једнополним прекидачем онда ће бити укључене или све или ниједна.

Коло са више сијалица може бити изведено тако да сијалице буду постављене редно или паралелно.

Редно коло сијалица има ману да се у случају квара једне сијалице прекида функција свих у том реду, до замене неисправне сијалице, па се сијалице обично везују паралелно.

Електрично коло сијалице са наизменичним прекидачем

Наизменични прекидач омогућава да се са више различитих места отвара и затвара струјно коло једног потрошача.

У домаћинствима овакав прекидач је неопходан у просторијама са више улаза и омогућава паљење и гашење сијалице без обзира који улаз у просторију користимо.

Електрично коло сијалице са прикључницом

Електрично коло које у себи садржи прикључницу омогућава прикључивање на мрежу разних потрошача у просторији преко монофазне или трофазне прикључнице.

Струјно коло више прикључница

У већини просторија потребно је више од једне прикључнице, за прикључивање многобројних уређаја која домаћинства користе.

На трофазне прикључнице инсталирају се уређаји велике снаге као ТА пећи и електрични штедњаци.

Струјно коло електричног звона

За електрично звоно користе се специјални прекидачи, тастери, који затварају коло само када на њих делујемо а аутоматски га отварају када престанемо са деловањем.

Као и било који други прекидачи инсталирају се на фазу.

Принцип рада електричног звона детаљно је описан у лекцији о електромагнетима.

Преузми или одштампај лекцију ради припреме часа или учења