2.3. Прибор за техничко цртање

Основни прибор за ручну израду техничких цртежа

Основни прибор за ручну израду техничких цртежа у школи чине два троугла (60,90,30 и 45,90,45°). Овоме треба придодати оловке (H, HB, и B), гумицу, лењир (за дуже линије), резало и шестар (који није од пластике са рупом за гурање оловке).

Могуће је набавити и разне кривуљаре и шаблоне, као и школске табле за цртање. Но, за градиво техничког цртања заступљеног у предмету ТИИО до 8. разреда ученику су на сваком часу неопходна два троугла, или комбинација лењир - троугао (једним се не могу цртати паралелне линије, зато постоје ролери), гумица, графитна оловка и шестар. За основношколски ниво школовања остали прибор не би требало да буде неопходан.

Шестар

Комплет троуглова

Гумица за брисање

Поред прибора потребан је и папир за цртање, било свеска А4 формата (без линија), било празан А4 папир у фасцикли, или са већ одштампаним оквиром.

Напомена: При избору троуглова треба бирати провидне троуглове (да можемо видети линије испод њих) са утиснутим димензионим цртама (да се не обришу) специфичног пресека при врху да можемо по потреби цртати и мастилом, или фломастером.

Врсте графитних оловака

Постоји много произвођача оловака али стандард разликује само три врсте:

1. H (Hard) - оловка са тврдим графитним језгром која оставља танке, бледе трагове (линије). Што је број поред ознаке H већи оловка је тврђа. Рецимо, 4H оловка је дупло тврђа од 2H, а четри пута тврђа од H.

2. HB - оловка са графитним језгром средње тврдоће.

3. B (Bold) - оловка са меким графитним језгром која оставља дебеле, тамне трагове(линије). Што је број поред ознаке већи она је мекша. 2B оловка је дупло мекша од B итд.

Било да ученик користи дрвену графитну оловку, било да има патент оловку, добро му је да набави по једну оловку од сваке врсте, односно кутију са минама (нек види "Врсте линија" и разумеће зашто).

Најсавременији прибор

Од кад постоје информационе технологије и рачунари постоји и цртање рачунаром уз одговарајући софтвер, те плотери (раније специјализовани роботи, а данас велики штампачи) којима су се они преносили (штампали) на папир.

Програми специјализовани за техничко цртање и 3D моделирање су сви програми типа AutoCAD, мада постоје и други програми у којима се успешно може цртати, за нијансу спорије , рецимо CorelDraw , у коме се може са графикама и текстовима радити било шта.

На интернету се налази велики број бесплатних (freeware) и малих (до 10MB) CAD програма помоћу којих се могу цртати технички цртежи.

Ученику је довољно да у претраживач укуца CAD и њихове адресе ће се појавити.

Напомена-плотер (десно) не црта самостално и по команди већ готов цртеж из рачунара, који је претходно нацртао човек, преноси на папир.

Правилан положај оловке при цртању

Правилна употреба троуглова-боље је бирати горњи профил.

Употреба троуглова за цртање паралелних линија

Шаблони и кривуљари

Модел урађен у AutoCad-у

Цrteж нацртан Corel-ом

Преузми или одштампај ову лекцију као документ за припрему часа или ради учења