8.2. AutoCAD

***Уколико нешто не видите добро користите пун екран. Користите паузирање видеа за пажљивије праћење покрета и акција током цртања-израде модела. Како је пример израде вежбе објашњен видео записом ова лекција нема докуменат за штампање...

Коментар аутора сајта

AutoCAD није предвиђен градивом основне школе, но у њему се некако најбрже црта, бар када се ради о цртању цртежа извлачењем линија. Он јесте програм за техничко цртање, и то професионални, и као такав може бити компликован ђацима, ако би пожелели да науче све његове алате, што је наравно немогуће, јер ученици основне школе немају довољно предзнања да разумеју и саму сврху постојања великог броја алата једног професионалног програма за инжињере . Но, ако желе цртати само вучењем линија свакако би било пожељно да га користе, јер у њему се најбрже и што је најважније, налакше црта-понављам, када се ради о цртању вучењем линија. Дакле, ако програм AutoCad сведемо једино на израду цртежа извлачењем линија нема ниједног оправданог разлога да га ученици основне школе не користе, поготово ако се узме у обзир да је програмом типа Бојанка, и неким другим који јесу у плану и програму, готово немогуће нацртати технички цртеж за двојку, сем ако нећемо титулу технички давати било којем цртежу који на њега тек и само подсећа.

Израда цртежа предмета

Рецимо, овакав предмет се ни у једном другом програму за цртање не може нацртати за десетак секунди, а да цртеж заиста професионално изгледа када се одштампа.

Израда модела

Израду модела AutoCAD-ом могу изводити особе које разумеју ортогоналну пројекцију. Ученици који се не сналазе са погледима ортогоналне пројекције не треба ни да покушавају да ураде модел, јер га никако неће моћи урадити. Урадићемо модел предмета кога смо већ цртали.

Предност модела у односу на цртеж извучен само линијама огледа се у чињеници да са направљеним моделом имамо безброј нацртаних цртежа одједном. Када имамо направљен модел предмета можемо га окретати, приближавати, удаљавати, бојити разним бојама, посматрати из било ког угла, аутоматски га гледати из било којег погледа и сваки његову слику аутоматски пребацивати на цртеж и штампати. Када урадимо цртеж неког предмета урадили смо цртеж извлачењем линија, и то само један, тај који смо нацртали. Све што можемо урадити са тим цртежом је да мењамо боју и дебљине линија, да предмет увећавамо или смањујемо.

Када направимо модел предмета ми смо заправо урадили виртуални 3D предмет и са њим можемо радити шта год хоћемо и одштампати безброј могућих варијанти цртежа тог предмета, без икаквог извлачења линија, односно без посебног цртања сваког од тих цртежа.

Још примера

Пример осмишљавања простије практичне вежбе