10.1. Пољопривреда

Увод

Пољопривреда је једна од најзначајнијих грана привреде. Развојем технике и начин пољопривредне производње се променио. ..

Данас је пољопривредну производњу немогуће замислити без употребе савремених машина намењених управо пољопривреди, без обзира о којој грани пољопривреде се ради. Пољопривреда се бави производњом хране, и сировина за производњу прехрамбених производа.

Пољопривредна производња обухвата биљну и животињску производњу. Производња биљака се најчешће назива рататство, а животиња сточарство.

Ратарство

По врсти биљака које се производе, ратарство се дели на:

  • производњу житарица,

  • воћарство,

  • повртарство,

  • виноградарство,

  • производњу крмног биља,

  • производњу индустријских биљака.

По врстама појединачне културе која се производи ова подела је још шира.Тако се производња житарица може поделити на производњу кукуруза, пшенице, јечма, ражи, овса, итд.

Воћарство обухвата производњу свих врсти воћа (на нашим просторима шљива, јабука, крушка, кајсија, брескви, малина, јагода, боровница, али и банана, лимуна, поморанџи, кивија, авокада, и других биљака које не успевају на нашим просторима, већ се гаје на неким другим просторима, где се могу успешно гајити.)

Воћарство

Виноградарство

Повртарство

Повртарство обухвата производњу поврћа (све врсте лука, паприке, парадајза, карфиола, цвекли, зелених салата, краставаца, боранија, пасуља, лубеница, гљива, итд.),а виноградарство производњу грожђа, које се опет гаји због производње вина.

Производња крмног биља обухвата производњу биљака које се не користе у људској исхрани, али су потребне за исхрану стоке у сточарству (разне врсте трава, пашњака, детелина, и сл.)

Производња индустријских биљака обухвата све поменуте културе, јер се од сваке ратарске културе данас праве индустријски прехрамбени производи (мармеладе, џемови, туршије, конзервирана храна, разне грицкалице, алкохолна и безалкохолна пића, итд), али се термин производња индустријских биљака посебно односи на оне биљке које имају искључиво, или углавном индустријску намену, као лан, конопље и памук за производњу текстила, шећерна репа за проиводњу шећера, соја за производњу разних прерађевина и уља, уљана репица, сунцокрет, дуван за дуванску индустрију, разне врсте лековитих трава за производњу чајева, и сл.

Сточарство

Сточарство обухавата производњу и гајење свих врста животиња, а према врстама се дели на свињарство, говедарство, овчарство, коњарство, живинарство, итд.

Свињарство

Говедарство

Овчарство

Остало

Коњарство

Живинарство

Подела животињске производње је толико широка јер се поред најбитнијих врста домаћих животиња гаје и све друге могуће животиње, које човек не гаји увек искључиво ради меса, већ и из љубави, хобија, или профита.

Тако да се у животињску производњу убраја и...

  • рибарство, било да се рибе вештачки гаје у рибњацима, или се лове у рекама и морима,

  • ловство, јер се данас у већини држава може одстрелити само одгајена дивљач у заштићеним ловиштима, а дивљач се уосталом данас гаји и због меса, као и домаће животиње, с тим што меса дивљачи у продавницама имају већу цену,

  • пчеларство, ради производње меда, млеча, и прополиса ,

  • кунићарство, што због производње меса, што због кућних љубимаца,

  • гајење крзнашица због скупог крзна (визони, чинчиле, и сл.),

  • козарство (углавном због сирева и млека, а ређе и због меса),

  • гајење свих могућих кућних љубимаца, од одгајивача расних раса паса и мачака, до аквариста који гаје егзотичне рибице, те одгајивача украсних птица, птица певачица, и терариста, који гаје егзотичне гмизавце и инсекте високих цена, до одгајивача разних врста црва и глиста (изгледа смешно,сем што се црви користе у медицини за чишћење најтежих облика инфицираних и незараслих рана, и сем што, наводно, сваки трећи мушкарац у САД вади пецарошку дозволу, док већина Немаца, која се бави пецањем, мора на сваком пецању плаћати дневну дозволу и чекати да неко од регистрованих риболоваца умре, јер је број годишњих дозвола строго ограничен, а у осталом делу света бар десетак процената мушке популације такође вади дозволе за пецање, што говори о доста великом броју муштерија за куповину свих облика гајених црва, или глиста),

  • итд.

Преузми или одштампај ову лекцију као документ за припрему часа или ради учења