4. 4. Дрво као технички материјал

Увод

Дрво је племенит технички материјал. Добија се из стабала која се секу у шумама. Оштећено и закржљало дрво, као и отпаци током прераде (грање, иверица и сл.) служе за добијање прерађевина од дрвета (плоче од иверице, лесонит плоче и др.) Због велике примене дрвета све је мање шума на планети, што утиче негативно на животну средину и живот уопште. Стручњаци одређују које се се дрво сећи за техничке потребе. За добијање прерађевина од пуног дрвета (даске, греде, летве) стабло дрвета мора бити право, дебело, и здраво.

После сечења стабла и кресања грана добијају се трупци које зовемо обловина.

Обловине појединих врста дрвета некад су се код нас користиле као стубови далековода ниског напона (бандере), с тим што им је пре постављања рађена импрегнација прерађеним машинским уљем (ради заштите, од влаге и инсеката).

Обловина се транспортује до пилана и тамо се на специјалним машинама, које се зову гатери, реже у даске, греде, или летве.

Својства дрвета као техничког материјала

Дрво као технички материјал има своје добре и лоше особине. Добре особине дрвета су релативно лака обрадивост, широк избор боја и текстура, леп изглед, велика механичка чврстоћа у односу на масу. Због својих добрих особина дрво је вероватно материјал који човек најдуже користи. Лоше особине дрвета су неотпроност на влагу, могућност трулења, а храна је и многим инсектима.Такође, чврстоћа дрвета је мала у односу на већину металних легура.

Због својих лоших особина дрво се мора штитити разним лаковима и бојама.

Прерада дрвета

Након сечења обловина гатерима добијени полупроизводи (даске, греде, летве) суше се природним или вештачким путем.

Дрво мора бити потпуно суво, јер приликом сушења влажно дрво мења свој облик, витопери се и криви. И након сушења дрво се мора чувати на сувом, као и готови производи који се од њега праве. То се код готових производа постиже тако што се премажу слојем лака или боја.

Дрво се најчешће штити уљаним лаковима и бојама.

Поред прерађевина од пуног дрвета, због све већег недостатка квалитетних стабала, данас се производе и многе прерађевине које су им замена.

У ту групу прерађевина спадају:

1. Фурнир

2. Шпер плоча

3. Панел плоча

4. Иверица

5. Лесонит

Фурнир

Фурнир се добија љуштењем, сечењем и резањем танких слојева дрвета са обловине.

Фурнир се користи за облагање мање квалитетних дрвних прерађевина као што су иверица и лесонит плоча.

Такође се користи и за производњу шпер плоче.

Шпер плоча

Шпер плоча добија се лепљењем и пресовањем фурнира.

Шпер плоча има велику примену у грађевинарству и индустрији намештаја.

Панел плоча

Панел плоча добија се слагањем летвица које се залепе и обложе фурниром.

Има већу чврстоћу од шпер плоче и користи се за израду намештаја.

Иверица

Иверица се добија лепљењем и пресовањем уситњеног дрвета (иверја,пиљевине).

За производњу иверице користе се већ постојећи уситњени отпаци дрвета, или се неквалитетна стабла самељу и претворје у иверје. Због ружног изгледа иверица се облаже фурниром или чешће (јефтинија варијанта) пластичним фолијама са имитацијама шара квалитених врста дрвета. Иверица је материјал који се данас највише користи у индустрији намештаја, уместо тзв. пуног дрвета, јер је намештај од иверице доста јефтинији, лакши за транспорт, и брже нађе купца.

Лесонит плоче се добијају слично као и иверица, само се пресују под већим притиском са више лепка, и са пиљевином маље гранулације (просечна величина опиљка), па су чвршће.

1. Млевење дрвета у иверје

2. Бункер са иверјем

3. Бункер с лепком

4. Мешање иверја и лепка

5. Трака- хладно обликовање,и транспорт смесе иверја и лепка

6. Вруће пресовање смесе и добијање иверице

Преузми или одштампај ову лекцију као документ за припрему часа или ради учења