4.4. Електрични уређаји у моторним возилима

Увод

Ниједно моторно возило не би могло да функционише без електричних уређаја. Сваки мотор СУС користи одговарајућу смешу горива и ваздуха која не би могла да сагорева без подршке електричних уређаја, свећица, пумпи итд...Поред електричних уређаја потребних за рад мотора свако моторно возило садржи и додатне електричне уређаје као што су разне лампице, светиљке, фарови, уређаји за забаву и репродукцију медија, итд.

Сви електрични уређаји у возилу спојени су проводницима са извором струје, а свако засебно коло у возилу заштићено је осигурачима. Поред осигурача, нека струјна кола су снадбевена и термостатима, посебно систем за хлађење мотора.

Извор струје у возилима је генератор једносмерне струје (алтернатор), а као додатни уређај ту је и оловни акумулатор који уређаје снабдева струјом када мотор не ради.

Најважнији електрични уређаји моторног возила смештена су у три система:

  1. систем за добијање и акумулацију енергије,

  2. систем за стартовање мотора,

  3. систем за паљење радне смеше.

Коментар аутора:

Ради бољег схватања ове лекције неопходно је обновити градиво седмог разреда везано за функционисање СУС мотора.

Систем за добијање и акумулацију енергије

Систем за добијање и акумалацију енергије обезбеђује електричну енергију свим потрошачима у возилу.

Главни и централни део овог система је генератор једносмерне струје (алтернатор) који је каишним преносником повезан за коленастим вратилом мотора. Када мотор ради, без обзира на број обртаја вратила, обртно кретање се преноси са вратила мотора на вратило ротора генератора и генератор трансформише обртање у електричну струју.

Добијену струју користе потрошачи у возилу, првенствено свећице, јер оне троше струју у сваком тренутку рада мотора, а и сви други потрошачи који су у датом тренутку укључени.

Када је укључен мали број потрошача и када алтернатор производи више струје него је потребно тај вишак струје користи се за пуњење акумулатора.

Струја из акумулатора се троши само за стартовање мотора (увек када је мотор угашен), и само када генератор производи мање струје него је потребно укљученим потрошачима.

У пракси, исправан акумулатор је увек готово пун и способан да напоји струјом све потошаче у возилу.Он се може испразнити само непажњом корисника, код старијих модела аутомобила, ако рецимо остави упаљен радио, светла фарова, или позициона светла, а дуже време не стартује мотор. Код аутомобила последњих генерација готово је немогуће непажњом испразнити акумулатор јер се сви уређаји гасе аутоматски када се затворе врата код седишта возача. Такође, не постоји ни опција гашења позиционих светала тако да је немогуће заборавити њихово укључење, итд.

Како се вратило мотора увек обрће разним брзинама, тако и алтернатор производи струје разних напона, и када би таква струја стизала до потрошача они би се брзо покварили и не би исправно функционисали.

Поред акумулатора и генератора, битан део система за добијање енергије је и реглер-регулатор који обезбеђује да увек исти напон струје стигне до потрошача. Кроз струјна кола моторних возила протиче једносмерна струја коју даје и сам акумулатор, а то је струја напона 12 и 24 V. Струју од 12 V користе уређаји већина аутомобила а 24 V моторна возила већих снага: радне машине, аутобуси, камиони, итд.

Систем за стартовање мотора

Главни део система за стартовање мотора чини модификован електромотор једносмерне струје, анласер, електропокретач, или стартер.

Његов задатак је да окрене коленасто вратило мотора, са којим је у спрези преко зупчаника (замајца) чије померање регулише електромагнетна спојница.

Када дамо контакт струја из акумулатора стигне до електропокретача и ротор у њему почне да се обрће. Истовремено електромагнетна спојница избаци зупчаник електропокретача и спрегне га са замајцем па и он почне да се обрће.

Замајац се налази на излазу коленастог вратила и са њиме је повезан па и коленасто вратило почне да се обрће.

Ово обртање коленастог вратила изазива померање клипова у цилиндрима и тактови почну да се остварују (усисавање, сабијање, сагоревање, издувавање) и мотор започне са радом ( види детаљније).

Чим мотор започне се радом отпушта се кључ и престаје са са давањем контакта, и тада струја више не долази до електропокретача, ротор се не обрће а полуга електромагнетне спојница под дејством опруге извуче зупчаник електропокретача из спреге са замајцем.

Зупчаник електропокретача и замајац не смеју бити у спрези када мотор ради јер ће се са једне стране обртати ротор, а са друге стране мотор-који је много веће снаге.

Уколико се контакт држи и када је мотор већ започео са радом чује се бука која настаје услед великог оптерећења зупчаника електропокретача и замајца. Дуже држање контакта у тренуцима када мотор већ ради изазива обавезан квар електропокретача, било лома зуба зупчаника електропокретача, било прегоревања самог ротора електромотора.

Систем за паљење радне смеше

Главни део система за паљање радне смеше чини трансформатор-бобина која обезбеђује свећицама струју вискоког напона (15000 волти).

Поред бобине, битан део овог система је и разводник паљења чији обртни прекидач (разводна рука) у тачним временским интервалима распоређује струју на поједине свећице.

Прекидач примарне струје струју прекида у тренутку када када разводна рука додирне поједини прикључак у капи разводника.

Преузми или одштампај лекцију ради припреме часа или учења