5.3.2. Машински елементи за преношење снаге и кретања

Увод

Елементима за преношење снаге и кретања преноси се снага и кретање од погонске машине до радне, и у самој радној машини помоћу преносника за помоћно и главно кретање до радног стола машине, односно предмета обраде који је на њој причвршћен, и алата.

Погонска машина свих савремених алатних машина је електромотор.

У елементе за преношење снаге и кретања спадају:..

  1. спојнице

  2. вратила

  3. лежишта

  4. преносници(фрикциони точкови, зупчасти преносници, ремени преносници, ланчани преносници, завојна вретена)

Спојнице

Спојнице су елементи за спајање вратила или неких обртних елемената.

Постоје спојнице различитих конструкција а најчешће се јављају :

  • круте,

  • канџасте,

  • еластичне,

  • фрикционе,

  • електромагнетне, итд.

Вратила

Вратила су носачи преносника. На њима се клиновима причвршћују зупчаници, каишници и други преносници. Оптерећени су на савијање и увијање.

Поред вратила, постоје и осовине, које нису оптерећене на увијање, већ само на савијање, јер не преносе снагу и кретање већ само трпе тежину елемента који носе, а који се око њих слободно обрће, јер није са осовином повезан клином. Вратила могу бити права, коленаста, еластична итд.

При прорачуну вратила узима се у обзир и место за постављање жљеба за клин. На вратилима се поред жљеба за клин специјално обрађују и њихови крајеви, који се називају рукавци. Рукавцима се вратило ослања на лежишта.

Лежишта

Лежишта су ослонци вратила. У зависности од кретања вратила лежишта могу бити:

  1. радијална, за обртна кретања,

  2. аксијална, за праволинијска кретања,

  3. радиаксијална, за истовремено обртно и праволинијско кретање.

По конструкцији лежишта моги бити котрљајућа, са котраљајућим елементима и клизна, без котрљајућих елемената, где вратило слободно клизи по површини лежишта без икаквих посредних и помоћних елемената, сем масти. У пракси највећу примену имају котрљајућа лежишта, због бољих особина.

Лежиште се састоји од спољашњег прстена који належе на кућиште машине и унутрашњег, на које належе рукавац вратила. Између прстенова налазе се котрљајући елементи.

У зависности од облика елемената између прстенова лежишта могу бити куглична, бачваста, ваљкаста, игличаста, итд. Како је спољашњи прстен лежишта непокретан а унутрашњи се стално креће, лежишта се морају подмазивати мастима.

У зависности од тога како се подмазују лежишта могу бити отворена, па се подмазују током рада, и са кошуљицом, која су фабрички трајно подмазана и затворена челичном кошуљицом (оваква лежишта имају изгравирану ознаку for life).

Основна функција лежишта је да смањи трење током обртања вратила и обезбеде дуготрајан рад машине.

Преносници

Преносници су машински елементи који преносе обртање, снагу, и кретање са вратила на вратило. У прениснике спадају:

  1. фрикциони точкови,

  2. зупчасти преносноци,

  3. каишни преносници,

  4. ланчани преносници.

Фрикциони точкови

Фрикциони точкови снагу и кретање преносе само силом трења па се могу користити за мање снаге. Немају сталан преносни однос услед проклизавања па се данас готово избачени из употребе.

Напомена: једначине за рачунање преносног односа преносника су исте, или сличне за све преноснике, с тим што се у једначинама за рачунање преносног односа зупчаника и ланачаника могу вршити и израчунавања на основу броја зуба.

Преносни однос је неименовани број и нема јединицу физичке величине, а најчешће се користи за израчунавање броја обртаја појединих вратила у машини, а који је веома битан за израчунавање брзине резања код алатних машина, ради успостављања најоптималнијих услова рада приликом појединих операција.

Пример рачунања дат је на слици лево.

При разматрању броја обртаја-преносног односа најбитније је упамтити да је најбитније које је вратило погонско, а које гоњено, односно које је "ближе" електромотору који покреће машину, јер се у зависности од тога које је вратило погонско а које гоњено и врше израчунавања, односно добијају тачни резултати.

i=Dg/Dp=np/ng=zp/zg

i-преносни однос(неименован број)

Dg(mm)-пречник гоњеног точка, зупчаника, или каишника

Dp(mm)-пречник погонског точка, зупчаника, или каишника

np(o/min)-број обртаја погонског точка, зупчаника, каишника, ланчаника

ng(o/min)-број обртаја гоњеног точка, зупчаника, каишника, ланчаника

zp- број зуба погонског зупчаника, или ланчаника

zg- број зуба гоњеног зупчаника, или ланчаника

Зупчасти преносници

Зупчасти преносници служе за пренос снаге и кретања између два вратила на мањим растојањима. Слични су фрикционим точковима али имају по ободу зубе, или зупце, због чега се и зову зупчаници.

Снага и кретање се преносе само када су зупчаници спрегнути, односно када зупци погонског зупчаника улазе у међузубље гоњеног зупчаника.

Да би зупчаници били спрегнути морају имати исти модул. Сви прорачуни зупчаника врше се у односу на модул, а провера се врши по чврстоћи бокова зупчаника.

Једначина за израчунавање модула зупчаника при прорачунима је сувише сложена за ученике основне школе, али се модул може дефинисати и према кораку зуба.

Корак зуба је растојање између два зуба зупчаника.

Поред модула, као главне карактеристике зупчаника пар спрегнутих зупчаника карактерише и преносни однос. Једначине за израчунавање преносног односа су исте као код фрикционих точкова, само што је придодата једначина која узима у обзир и број зуба зупчаника.

Зупчаници по облику могу бити цилиндрични и конични.

Цилиндрични зупчаници преносе снагу и кретање између паралелних вратила а конични између вратила чије осе се сударају под правим углом.

Цилиндрични зупчаници могу бити по облику зуба са:

  • правим зубима,

  • косим зубима,

  • стреластим зубима.

Поред цилиндричних и коничних зупчаника постоје и зупчасти преносници типа зупчасте летве и пужног преносника. Зупчаста летва претвара обртно кретање у праволинијско, и обрнуто, а пужни преносник преноси обртање и снагу између вратила која се мимоилазе а граде прав угао.

Комбиновањем различитих парова зупчаника и зупчастих преносника добијају се најразличитији механизми, преносници и машине.Не постоји алатна или радна машина која у свом склопу нема и зупчасте преноснике. Зупчастим преносницима се не преноси само снага и кретање, већ се њима оно и регулише, односно њима се мења брзина обртања алата на алатним машинама, точкова на аутомобилима, камионима, итд.

Механизам који се састоји од зупчастих преносника а има намену да промени број обртаја назива се редуктор.

Рачунар је углавном електронска машина, али сви периферни хардварски уређаји типа скенера, штампача, плејера и читача медија имају у свом саставу зупчасте преноснике. Зупчасти преносници се израђују од челика, бронзе, али и од пластике на машинама од којих се не тражи велика снага.

Пужни преносник

Цилиндрични зупчаници са косим зубима

Цилиндрични зупчаници са правим зубима

Ремени (каишни) преносници

Ремени преносници се користе за преношење снаге и кретања између вратила која се налазе на нешто већем растојању.

Пошто се снага и кретање преноси само силом трења каишници немају сталан преносни однос јер долази до проклизавања.

Каишни преносник може бити изведен као :

  • отворен (паралелна вратила, исти смер обртања)

  • укрштен (паралелна вратила, супротан смер обртања)

  • степенаст ( паралелна вратила, могућност избора броја обртања)

Да би се спречило проклизавање, у случајевима где је тачна редукција битна, уграђују се и

назубљени ремени преносници ( нпр. редукција обртања брегасте осовине код СУС мотора).

Ремен (каишник) се израђује најчешће од челика, сивог лива, алуминијума, или пластике на уређајима мањих снага, док се ременице (каиши) израђују од гуме и пластике, а некада су се израђивали и од коже. Ременице су обично ојачане текстилним влакнима.

Ланчани преносници

Ланчани преносници се користе за преношење снаге и кретања на већим међуосовинским растојањима вратила, као и каишни преносници, с тим што код ланчаних преносника нема проклизавања.

Уместо каиша, ланчани преносник има ланац од челика, са отворима у који належу зуби ланчаника, тако да је проклизавање немогуће, сем у случају лома зуба ланчаника или кидања ланца.

Ланчани преносници се користе само на уређајима већих снага.

Кинематика рада ланчастих преносника је индентична ременим преносницима, па су и једначине за израчунавање преносног односа исте, с тим што је придодата и једначина која узима у обзир зубе ланчаника.

Специјални елементи

Специјални машински елементи су сви хидраулични и пнеуматски делови машина, елементи за регулацију притиска, разни кинематски парови и механизми, итд.

Већина ових механизама већ је обрађена у лекцији о кинематским паровима и механизмима.

Преузми или одштампај лекцију ради припреме часа или учења