2.1. Идеја и израда скице

Идеја представља основну замисао о изгледу и функционисању неког предмета, машине или уређаја. Када се осмисли идеја она се преноси на технички цртеж.

Пре него се уради финални технички цртеж конструктор(идејни творац)најчешће је разрађује скицирајући цртеж, размишљајући о његовим евентуалним недостацима.

Скица је технички цртеж нацртан без употребе прибора за

цртање (слободном руком).

Сва техничка решења, иновације и идеје у свету технике представљају се техничким цртежом од када се човек бави техником, било да је у питању зграда, мост, машина или најједноставнији алат.

Што је технички проблем био сложенији, то је идејни творац морао више да га скицира и размишља о њему.

Ученици ОШ не баве се пројектовањем компликованих техничких достигнућа, већ само израдом њихових модела (машине) или макета (грађевински објекти). Но, и за пројектовање и читање оваквих цртежа потребно је одређено знање, које ће стећи на часовима ТИИО.

Као пример пута од идеје до реализације неког модела нека послужи "Модел мотоцикла" који се налази као предлог за практичне вежбе на овом сајту. Да би се осмислио модел, који може да буде реализован, током разраде техничког цртежа истовремено треба размишљати о његовом финалном изгледу као и о свим његовим деловима.

Делови модела мотоцикла

Модел мотоцикла - склоп

*За разгледање тродимензиналног модела потребно је кликнути на модел. За увећање и умањење користити точак миша

Коментар аутора сајта - Израда техничких цртежа спада у веома компликоване интелектуалне послове. Доказ да је то тако увек можеш пронаћи на интернету гледајући огласе за посао на страним језицима - плата оних који се баве израдама техничких цртежа је од 20 - 30000 еура месечно у свим технолошки развијеним државама света. На часовима техничког стећи ћеш нека основна знања о изради техничких цртежа и немој бити разочаран ако не будеш добијао петице за своје цртеже који треба да подсећају на технички цртеж, али се немој ни превише радовати ако их добијаш, јер то ништа не мора да значи.

Надам се да знаш ко је господин на фотографији новчанице лево. То је највећи Србин који је икада постојао, а највећи је зато што је он једини Србин о чијем животу и раду мора да се обавести свако ко похађа било коју школу на свету, док о другим великим и значајним Србима углавном нико не учи ништа, сем нас, јер значајни су само за нашу историју. На новчаници се налази и мотив техничког цртежа којим је овај господин патентирао један од својих величанствених проналазака - двофазни генератор наизменичне струје. Наравно, реч је о Николи Тесли, који има јединицу физичке величине, густина магнетног поља, државни празник државе Њујорк, и цео један булевар у Њујорку, једном од највећих градова на свету. Тесла је, наравно, морао прво да буде ђак основне школе да би постао инжењер електротехнике и бесмртни проналазач. Као генијална личност, увек је имао највише оцене у свим школама које је у животу похађао...или скоро увек. Као ђак основне школе, као јако мали дечак, имао је и једну закључену јединицу...из техничког цртања. Зато се немој превише радовати ако добијаш петице, али ни очајавати ако добијаш лоше оцене на цртежима које ћеш радити на часовима техничког, јер, ако је један Тесла могао да добија јединице из техничког цртања као ђак, реално је да свако добије понеку.

Преузми или одштампај ову лекцију као документ за припрему часа или ради учења