4. 2. Испитивање материјала

Тврдоћа је својство материјала да се одупре продирању другог материјала у његов површински слој.

Тврдоћа се испутује по Бринелу, Викерсу, Роквелу (на специјалним машинама) и Полдију (специјалним чекићем за брзо мерење у радионичким условима).

Поступак испитивања се састоји у мерењу пречника кружног (Бринел,Роквел,Полди) или дијагонала квадратног отиска (Викерс) који утискивачи у облику лопте или пирамиде оставе у материјалу. За испитивање тврдоће у лабораторисјким условима потребно је припремити тзв. епрувету за испитивање, односно узорак материјала (најчешће се испитује нека врста челика) који се испитује је потребно припремити на одређени начин. Припрема се састоји у глачању површинксог слоја материјала брусилицом на што финији квалитет обраде, након чега се тако припремљен комад материјала затопи у дебљи слој пластике, с тим што избрушени слој мора бити слободан и окренут нагоре, за несметано испитивање-притискање куглицом или пирамидом. Тако припремљен материјал за ову врсту испитивања називамо епруветом.

Испитивање тврдоће ради се и на полуфабрикатима и на готовим производима, или у току саме производње, најчешће или ради провере квалитета купљеног материјала, или ради провере тврдоће након неке обраде (ннр. ковања) ради контроле или утврђивање најбољих параметара обраде.

Полди прибор

Радионичко испитивање тврдоће

Табела

Испитивање на увијање и савијање

Пошто ни основне ни средње школе немају машине за испитивање тврдоће (поседују их само лабораторије у челичанама или великим фабрикама машинске индустрије, које купују велике количине материјала, па морају да провере њихов квалитет, или своју термичку обраду) ученици могу да испутују тврдоћу појединих врста дрвета тако што ће у њих утискивати челичну куглицу из истрошеног кугличног лежаја. Пре самог испитивања потребно је дрвену површину углачати финим брусним папиром да би отисак био јаснији. Приликом испитивања важно је запамтити до којег навоја је стега притегнута и на сваком парчету дрвета које се испитује и завити је увек до истог навоја, односно све узорке оптеретити истом силом и истом куглицом. Бележећи резулате пречника отиска може се доћи до квалитативних резултата које је дрво веће тврдоће, јер наравно да оваквом методом није могуће добито релевантне квантитативне резултате.

Најтврђа ће бити она врста дрвета на којој остане кружни отисак најмањег пречника...

На исти начин могуће је стегом оптеретити дрвене епрувете истих димензија на притисак и увијање те испитивати и чврстоћу дрвета, али пошто може доћи до повређивања ученика приликом пуцања дрвета, оваква испитивања не саветујем, или да се обављају уз највећи могући опрез.

Уосталом, све поменуте методе мерења тврдоће, као и одговарајући алати и машине, пронађене су и осмишљење ради испитивање тврдоће легура, а не дрвених маса и предмета.

Преузми или одштампај ову лекцију као документ за припрему часа или ради учења