3.3. План кућне електричне инсталације

До домаћинства може бити доведена или монофазна или трофазна инсталација. Трофазна инсталација је боља од монофазне само у смислу већег оптерећења које може истрпети, односно може поднети већи број укључених потрошача одједном, јер има три фазе а монофазна само једну...

Први уређај у кућној електричној инсталацији је електрично бројило. Испред бројила на свакој фази постављени су главни осигурачи.

Од бројила струја се грана у више струјних кола а свако појединачно коло(и потрошачи на њему) заштићено је осигурачима који су смештени у кутију са осигурачима.

Појединачна кола су описана у лекцији о састављању струјних кола.

Њиховим повезивањем у једни целину добијамо електричну инсталацију једног домаћинства. Колико ће појединачних кола имати једно домаћинство зависи најчешће од броја и намена просторија које домаћинство садржи.

Купатила морају имати инсталацију за прикључак бојлера, често и грејалице, а већина домаћинстава нема засебан вешерај, па је у купатило смештана и веш машина. Испред купатила се зато понајчешће постављају трополни прекидачи ( један пол за осветљење, један за бојлер, а један за грејалицу). У кухињи је најчешће потребан једна трофазна и бар једна монофазна прикључница, јер је и фрижидер обично смештен у кутији, а свака просторија мора имати бар неколико прикључница.

Број прикључница није ничим ограничен. Свако засебно коло мора имати засебан осигурач.

Најчешће се цело осветљење осигурава једним осигурачем, поједине монофазне и трофазне прикључнице у собама другим, трећим, итд. Уколико у домаћинству приметимо да неки његови потрошачи немају прикључак на мрежу, а други имају, то значи да је прегорео* или осигурач тог потрошача, или главни осигурач фазе на којој се налази тај потрошач.

* Ако су струјна кола заштићена топљивим осигурачем онда кажемо да је осигурач прегорео, или изгорео, а уколико су заштићена аутоматским осигурачима кажемо да је осигурач искочио

Квар се отклања заменом осигурача ( или притиском на дугме аутоматских осигурача).

При постављању трофазне електричне инсталације треба водити рачуна да све фазе буду подједнако оптерећене, односно да се потрошачи равномерно прикључе на фазе, а не да се на једну прикључи много уређаја, а да друге две остану без функције, или са на њих прикључи несразмерно мало уређаја.

На слици је пример монофазне и трофазне кућне електричне инсталације са истим колима да би се увидела основна разлика између начина планирања монофазне и трофазне инсталације, као и њихових представљања на електротехничком цртежу-шеми.

Треба имати на уму да цела кућна инсталација обично има више кола но што је на сликама представљено, и да план кућне електричне инсталација није неки универзалан закон, а какав је или какав ће бити зависи од потребе домаћинства.

Преузми лекцију ради припреме часа или учења