Ортогонална пројекција

Ортогонална пројекција

Код ортого налне пројекције све тачке предмета пројектују се ортогонално (нормално-под правим углом) на три пројекцијске равни :

V-вертикалну,

H-хоризонталну и

P-профилну.

На овај начине се добијају три слике које дефинишу предмет.

Ове слике зову се ПОГЛЕДИ.

На Вертикалницу се пројектује ПОГЛЕД С ПРЕДА, на Хоризонталницу ПОГЛЕД ОДОЗГО, а на Профилницу ПОГЛЕД С ЛЕВА.

Три профилне равни чине просторни координатни систем, који се засецањем по одређеној оси заокреће и своди у равански.

ЗАТО ЈЕ ОРТОГОНАЛНА ПРОЈЕКЦИЈА НАЈПОГОДНИЈА ЗА ЦРТАЊЕ ПРЕДМЕТА НА ТЕХНИЧКИМ ЦРТЕЖИМА. Могућа су шест погледа, али се у пракси најчешће к

ористе три, горе поменута.

Цртеж се по правилу представља само у довољном броју погледа.

Под довољним бројем погледа сматра се најмањи број погледа који је довољан да се предмет јасно представи. Дакле, ако нема потребе за цртањем два погледа црта се само један, или два ако нема потребе за трећим. Генерално, сваки предмет, ма колико компликованог изгледа био, може се представити са три основна погледа.

За европски распоред погледа то су поглед спреда, одозго, и с лева, а за амерички распоред погледа поглед спреда, поглед одозго, и поглед с десна, што ће бити детаљније објашњено у следећем поглављу лекције.

Пажња-у европском распореду погледа поглед одозго црта се доле, а на десно се црта поглед с лева

Поступак цртања ортогоналне пројекције предмета који је узет за пример у оквиру ове лекције

ВАЖНА НАПОМЕНА- На српском говорном подручју, што се тиче Републике Србије, није постојала пракса употребе термина нацрт, тлоцрт, итд, за поглед спреда, поглед одозго, итд. Последњих неколико година пропустима лектора и рецезената уџбеника, случајним или намерним, ови термини, који су се, додуше, користили у републикама Југославије ијекавског и јекавског говорног подручја, али никада у Србији, за погледе предмета на техничким цртежима уведени су као називи за погледе у уџбеницима. Свакако да сваки наставник који се током школовања сусретао са ортогоналном пројекцијом у школама или универзитетима Републике Србије због тога има одређене проблеме током предавања исте тематике, јер, испада као да ученике учи погрешно ако их учи онако како су њега учили.

ТЕРМИНИ КОЈЕ КОРИСТИ АУТОР ОВОГ САЈТА ЗА ПОГЛЕДЕ, НИСУ, ДАКЛЕ, ПОГРЕШНИ, НИТИ ИХ ЈЕ АУТОР САЈТА ИЗМИСЛИО, ВЕЋ СУ ГА ТАКО НАУЧИЛИ СВИ КОЈИ СУ ГА УЧИЛИ ТОКОМ ШКОЛОВАЊА, И ПРЕ СУ ИЗМИШЉЕНИ ИЛИ СМЕШНО СКЛЕПАНИ И ПОГРЕШНИ НАЗИВИ ЗА ПОГЛЕДЕ КОЈИ СЕ ПОЈАВЉУЈУ У НЕКИМ НОВИМ УЏБЕНИЦИМА (ако је најпогоднији назив за поглед одозго тлоцрт, по логици да га треба тако звати јер се поглед пројектује на тло, онда је за поглед од позади највероватније најпогоднији назив туроцрт).

КОЈИ ТЕРМИНИ СЕ КОРИСТЕ ЗА ПОЈЕДИНЕ ПОГЛЕДЕ ПО МЕЂУНАРОДНОМ СТАНДАРДУ, УОСТАЛОМ, МОЖЕТЕ ПРОВЕРИТИ И НА ИНТЕРНЕТУ, У БИЛО КОЈОЈ ЕНЦИКЛОПЕДИЈИ (FRONT VIEW, TOP VIEW, LEFT VIEW, RIGHT VIEW, итд)

Распоред погледа

Стандард дефинише два распореда погледа: ЕВРОПСКИ и АМЕРИЧКИ.

ЕВРОПСКИ РАСПОРЕД ПОГЛЕДА 1. Поглед с преда-црта се по избору. 2. Поглед с лева-црта се десно од погледа спреда. 3. Поглед одозго-црта се доле. 4. Поглед с десна-црта се лево. 5. Поглед одоздо-црта се горе. 6. Поглед од позади-црта се лево од погледа с десна АМЕРИЧКИ РАСПОРЕД ПОГЛЕДА 1. Поглед с преда-црта се по избору. 2. Поглед с десна-црта се десно од погледа спреда. 3. Поглед одозго-црта се горе. 4. Поглед с лева-црта се лево. 5. Поглед одоздо-црта се доле. 6. Поглед од позади-црта се лево од погледа с десна.

Примери за вежбање

* Ортогонална пројекција је убедљиво најважнија лекција из ТИИО у ОШ, јер се једном научена никад не забо равља, је р је универзална и јединствена, и јер без техничког цртежа нема ни технике, а детаљни и склопни технички цртежи се у индустрији цртају искључиво ортогоналном пројекцијом. Аксонометријска пројекција користи се само када се нешто цртежом дочарава неупућенима, односно онима којима је компликовано и мање више тешко да сагледају предмет нацртан ортогоналном пројекцијом.

Ортогонална пројекција се учи једино практичним радом, односно вежбањем на примерима.

У ту сврху приложено је неколико вежби и анимација.

Такође, још анимација може се погледати и из прилога.

Пример 1.

Решење 1.

Пример 2.

Решење примера 2.

3D модели

Ови модели погодни су за боље схватање ортогоналне пројекције на почетку учења. Кликом на модел он се може обртати ради сагледавања погледа и навикавања на нов начин "гледања". Још је боље модел преузети о обртати га SketchUp-ом.

Коришћење SketchUp-a при учењу ортогoналне пројекције

Сличица ставке

Преузми или одштампај ову лекцију као документ за припрему часа или ради учења