4.3. Обрада без скидања струготине

У поступке обраде без скидања струготине спадају сви они поступци у којима се на јавља струготина. У ове поступке убрајамо:..

  1. поступке обраде ливењем,

  2. поступке обраде деформисањем,

  3. поступке спајања металних делова,

  4. поступке термичке обраде.

коментар аутора - како је лекција о термичкој обради планом 7. разреда више информативног карактера, без дубљег залажења у икакво објашњење поступака термичке обраде, биће као таква предочена овде, јер на њу, тако кратку, каквом је предвиђена да буде, вероватно због своје реалне компликованости и обимности, нема потребе правити посебну страницу сајта.

Термичка обрада

Поступцима термичке обраде не долази до димензионих промена предмета, већ до структурних промена у самом материјалу.

Термичка обрада врши се у циљу промене механичких својстава материјала, односно самог направљеног предмета.

Термичка обрада спада више у металуршке процесе него у машинске, и углавном се изводи у металуршким комбинатима при производњи нових челика одређених карактеристика, али и поједини поступци обраде деформисањем изазивају термичку обраду материјала јер се изводе на високим температурама.

Најпознатији поступци термичке обраде челика јесу каљење, које се изводи у циљу повећања тврдоће и чврстоће, и жарење , којим се челику повећава пластичност и жилавост.

Дубље залажење у проблематику термичке обраде није предвиђено градивом 7. разреда, но ученик би требао да запамти да се сви поступци термичке обраде заснивају на загревању челика до одређених температура након чега се врши хлађење истог одређеном брзином. Такође, ученик би требао да запамти да се ови поступци обраде могу примењивати успешно само на одређеним врстама челика, те да постоје материјали, односно челици, који нису подложни успешној термичкој обради. Рецимо, сви конструктивни челици негарантованог састава, који се варе без већих проблема, да кажемо лако, никако се не могу закалити, односно каљењем им се не може значајно повећати тврдоћа, па да одједном постану брзорезни и да се од њих праве резни алати, итд. Јер да се термичком обрадом може тек тако повећавати чврстоћа онда се не би ни производиле квалитетније али и много скупље врсте челика већ би се производили само конструктивни челици и онда им се термичком обрадом дириговале механичке особине. Услови термичке обраде машинских делова зависе од врсте материјала (челика) од које су направљени.

Преузми или одштампај лекцију ради припреме часа или учења