5.3.1. Машински елементи за везу

У елементе за везу спадају сви они елементи који служе да два или више дела машине повежу у једну целину. Веза елемената може бити раздвојива и нераздвојива. ..

Под нераздвојивом везом сматра се она веза код које делове не можемо раздвојити без разарања материјала. Раздвојивом везом делови се могу раздвојити без разарања материјала.

Раздвојиве везе елемената или делова машине могу се остварити следећим елементима:

  • завртњима и наврткама

  • клиновима

Нераздвојиве везе остварују се закивцима.

Нераздвојиве везе могу се остварити и заваривањем, лемљењем или постуцима деформације делова, али вар или лем не спада у машинске елементе.

Завртњи и навртке

Раздвојива веза завртањ и навртка једна је од основних начина повезивања делова на већини машина.

Такође, навојна веза се користи и за прављење преносника, као што је завојно вретено које претвара обртно кретање у праволинијско и обрнуто, но оно спада у елементе за преношење снаге и кретања.

Навојна веза остварује се преко спољашњег и унутрашњег навоја.

Спољашњи навој урезан је на завртњу, а унутрашњи на навртки.

Ради осигуравања навојног споја користе се разни осигурачи, подметачи и подлошке. По врсти навоја разликујемо стандардни метрички и витвортов навој.

Метрички навој је онај код кога су мере дефинисане у милиметрима а код Витвортовог навоја мере су дефинисане цолима.

По облику профила завртња разликујемо троугаони,трапезни, и обли, или полуокругли навој.

Највећа већина завртњева је троугаоног профила, и то је навој који се користи за спајање металних делова. Трапезни навој се користи за изузетно велика оптерећења а обли навој за дрвене и пластичне делова, као и за причвршћивање у конструкцијама од лима.

По облику завојнице завртње делимо на десне и леве.

Велика већина завртњева је десног навоја, односно притеже се обртањем у десно, у смеру кретања казаљке на сату.

Леви завртњи се притежу у лево, у смеру супротном од кретања казаљке на сату.

Клинови

Клиновима се остварује раздвојива веза вратила и преносника. На вратилу и на преноснику направи се канал за клин, у који се клин угура ударцима чекића. У случају квара (лома или хабања) неког дела преносника, избијањем клина могућа је његова замена без оштећења вратила.

Закивци

Закивцима се остварује нераздвојива веза лимова. О њима је већ било говора у лекцији о поступцима спајања метала. Закивање се врши обликовањем главе закивка.

Опруге

Опруге служе за еластично повезивање машинских елемената и за акумулацију енергије. Израђују се различитих облика па разликујемо завојне, лиснате, спиралне, итд. Праве се од специјалних врста челика које једним именом зовемо "челици за опруге".

Преузми или одштампај лекцију ради припреме часа или учења