4.2. Изолација прозора и крова

Некада су прозори били мали, што због скупоће стакла, што због лакше термоизолације. Данас су прозори све већи и већи, па су и зидови појединих зграда прекривени стакленим плочама у бетонском костуру. О врстама прозора и стакла већ је говорено у лекцији о материјалима за облагање...

Без обзира да ли су прозорска окна од дрвета, алуминијума или PVC-а њихова боља термоизолација постиже се уградњом гумених трака на местима налегања окна са рамом прозора. Уштеда енергије, односно боља термоизолација самог стакленог прозора, односно самог стакла, постиже се уградњом више стакала, или уградњом специјалних вакумираних изопар стакала.

Изолација крова и тавана може се извршити на два начина:

  • постављањем између рогова,

  • са горње стране таванске плоче.

Изолација крова знатно смањује гибитак топлоте. Изолација се обично штити плочама од иверице или цементном кошуљицом.

Коришћење енергије Сунца у грађевинарству

У грађевинарству се применом савремених достигнућа из области коришћења сунчеве енергије може уштедети доста енергије, ако се води рачуна о:

  • положају зграде у односу на Сунце,

  • облику зграде,

  • околини зграде,

  • уградњи соларних колектора.

Пошто осунчење није исто у свим деловима зграде треба водити рачуна да зграда буде постављена тако да најосунчаније буду просторије за боравак и спавање. О колекторима смо већ говорили у петом разреду. Они се користе за грајење воде.

Циркулација воде у објекту може бити принудна и природна.

Систем са природном циркулацијом заснива се на појави да је топла вода лакша од хладне, а при принудној циркулацији кретање воде обезбеђује пумпа.

Принудна циркулација

Природна циркулација

Преузми или одштампај ову лекцију као документ за припрему часа или ради учења