4.3.3. Никола Тесла

Већина савремених електричних машина прави се тако да може користити и једносмерну и наизменичну струју, што се може видети на њеној декларацији (ознака AC/DC на плочици причвршћеној за кућиште неке електричне машине (уређаја) значи да машина може радити и на наизменичну (АС) и на једносмерну струју (DC)).

Ваљало би да ученик сам може барем да препозна делова ових електричних машина.

Систем наизменичних струја је највећи допринос Николе Тесле светској науци, и савременог начина живљења уопште. Пре Тесле и пре употребе његових проналазака имати струју у домаћинству била је привилегија само најбогатијих грађана и градова, док велика већина насељених места није имала могућност за градњу електране у својој близини. Систем производње и преноса електричне струје (Едисонов) који је постојао пре примене Теслиних проналазака могао је преносити струју далеководима само до даљине од неколико километара, око 3, уз знатне губитке енергије током преноса. Други Теслини проналасци који имају велику примену у свакодневном животу су неонска светиљка, радар, а 1943. Амерички врховни суд је пресудио у корист Тесле што се тиче проналаска радио преноса, чиме је заправо пресудио да је Маркони свој проналазак украо Тесли посматрајући га у његовом лабораторију, те да је проналазач онај који је први патентирао изум, а не онај који га је први спровео у дело пред медијима. Тесла је одбио да прими и Нобелову награду, а разлози таквог поступка се различито тумаче - као разлози се наводе што је требало да је добије заједно са Едисоном, што није желео, до тога да је био револтиран на Нобелов комитет због тога што Марконија сматра за проналазача радија. Неоспорно највећи изум му је систем производње, преноса, и употребе наизмениче електричне струје, који данас користе сви електроенергетски системи на свету.

До Николе Тесле све електране производиле су једносмерну струју и постојале су само машине једносмерне струје.

Једносмерна струја је погодна за рад електромотора радних машина, јер се константношћу јачине струје обезбеђује и константна снага, али оне се не могу преносити на велике даљине. Након Теслине победе у тзв. "рату струја" све електране на свету почеле су уграђивати генераторе наизменичне струје, и почела је употреба Теслиног система производње и преноса струје уместо дотадашњег Едисоновог. За више информација о Теслином животу и његовом великом доприносу човечанству погледај филм Тајна Николе Тесле, или целу играну серију о Тесли, које час има час нема на YT, а можете прочитати и аутобиографију самог Тесле.

У филму се свакако описују и догађаји везани за поменути рат струја. Највећи допринос Теслином научном раду, који је имао свог највећег противника управо у Едисону, као и њиховом практичном доказивању и реализовању дао је Вестингхаус. Морган га је финансирао годинама, након великог успеха са новим системом за пренос струја, док се није уплашио Теслиних проналазака, јер је Тесла замишљао да је могуће електричну струју преносити и без чврстих проводника, односно послати је у јоносферу одакле би је сви уређаји користили помоћу антена, као радиоапарати радио таласе. Морган је само прокоментарисао, пре него је Тесли заувек ускратио сваки облик финансирања и помоћи : "Како електрична струја да буде бесплатна? А шта ћемо ми онда да радимо? Да продајемо антене?" Погледајте филм...

Теслин систем полифазних наизменичних струја и машина које обезбеђују њену трансформацију, преношење, и коришћење омогућио је пренос електричне струје до сваког домаћинства и за њега се са правом каже да је осветлио свет.

И дан данас, много година после Теслине смрти о њему и његовим проналасцима се испредају приче које често својом тематиком залазе и у домене научне фантастике, мистицизма, и легенде. Погледај и један документарни филм о томе како поједини савремени руски научници тумаче експлозију у Сибиру тврдећи да је исфабрикована лаж званична научна верзија да ју је изазвао пад метероита из свемира, већ да је експлозија била ништа друго до експеримент који је својевремено спровео Никола Тесла. У овом филму се, наиме, тврди да је та мистериозна огромна ватрена лопта ( заправо електрична) стигла у Сибир са Лонг Ајленда, и да је лансирана са Теслиног торња. Сибир, је, наравно, изабрао сам Тесла, јер је ненасељен, а и јер географски одговара за прав лет...итд...итд.

Моји изуми - аутобиографија Николе Тесле

"Мој метод је другачији. Ја никада не хитам ка практичном раду. Чим ми се јави идеја, одмах почињем да је развијам у својој машти. Мењам конструкцију направе, усавршавам је и она ради у мојим мислима. Сасвим ми је неважно да ли моја турбина ради у мислима или је тестирам у својој радионици. Чак и приметим ако није избалансирана. Било шта да је, нема разлике, резултати су исти. На овај начин сам у стању да брзо разрадим и дотерам замисао, а да ништа не додирнем. А када постигнем такав степен усавршености свога изума да не видим нигде никакав недостатак, онда му дајем конкретан облик, коначни производ мога ума. Редовно моја направа ради онако како сам и замислио и резултат експеримента је управо онакав какав сам планирао да буде. За двадесет година није било ниједног изузетка. А зашто би и било другачије? Инжењерство, електротехничко и машинско дају позитивне резултате. Једва да постоји нешто што не може математички да се представи и чији учинак не може да се израчуна или чији резултати не могу да се изразе унапред, на основу расположивих теоријских и практичних података. Спровођење првобитне идеје у дело како се данас ради, по моме мишљењу није ништа друго до расипање енергије, новца и времена."

Прочитај књигу

Играј игрицу