10.4. Специјалне пољопривредне машине

Специјалне машине се користе у разним гранама пољопривреде, посебно у сточарству, воћарству, и виноградарству. Специјалне машине су често читави аутоматски системи који замењују људски рад, посебно на великим добрима и сточарским комбинатима...

У групу специјалних машина спадају :

- машине за негу засада,

- машине за новодњавање, које наводњавају аутоматски, без непрестаног присуства човека,

- машине за сортирање плодова,

- машине за прихрану стоке, које хране аутоматски,

- машине за мужу крава и друге рогате стоке,

- итд.

***Пошто би млеко морало да буде главни напитак ученика шестог разреда није згоре да ученик буде упознат на који начин се долази до млека, а не само да зна ..."да га дају краве".

Крава има једно виме са којег висе четри сисе, из којих се музе млеко. Не постоје другачији и финији називи за млечне жлезде животиња, а да се могу применити на краве и остале домаће животиње које дају млеко и за које се користи јединствени назив стока (отуд и назив пољопривредне гране сточарство). Ова напомена је написана с обзиром да су могући коментари о томе како је на образовном сајту написана "ружна реч". Ученик ову лекцију неће морати да учи, јер то и није лекција већ нормативно упутство о томе како се врши мужа крава. Овај део лекције за ученика треба да има само информативни карактер.

Мужа крава

Поступак муже крава, као и код других животиња које се музу, мора протећи што брже, мирније и безболније.

За време муже у стаји мора владати ред и мир. У току муже не сме се чистити стаја, носити и делити храна, викати и тући краве, палити машине који стварају буку, допустити улазак паса, трчање деце и одраслих. У стаји мора бити што мање прашине и микроорганизама како не би дошло до онечишћења, а тиме и слабијег хигијенског квалитета млека. Мужа се може вршити ручно или машински. Код оба начина муже је важно придржавати се упутства како би се мужа обавила на правилан начин.

Ручна мужа

Пре почетка муже кравама треба свезати реп. Музар пре муже мора опрати руке и осушити их. Затим се врши измузивање првих млазева млека на црну подлогу или у посебну посуду како би се установиле евентуалне промене ( боје и конзистенције). Први се млазеви никако не смеју измусти на под стаје или у руку музара. Ако се примете промене на млеку, мора се позвати ветеринар, а млеко није за предавање сакупљачу.

Након тога виме се пажљиво опере млаком водом (добро би било уз додатак дезинфицијенса за дезинфекцију вимена) и обрише чистом крпом или папирнатом марамицом. Добро је користити влажне папирнате марамице које служе за једнократну употребу и никад не користити једну марамицу за више крава. После прања вимена пожељно је виме измасирати (руком, али и музилица може масирати). Масажа вимена је надражај који изазива да хипофиза почиње лучити хормон окситоцин. Сам поступак муже мора тећи непрекидно 5-8 минута (у времену излучивања окситоцина).

При ручној мужи музар седи с десне стране краве (тако да му лево колено скоро додирује ногу краве) и посуду у коју музе држи међу коленима. Најприје се музу предње четврти вимена јер се иза њих лакше музе млеко из задњих четврти. Музар за мужу мора користити само шаке. Сиса се захвати дланом, стисну се палац и кажипрст и приближе остала три прста одозго према доле тако да се истисне млеко те се тај поступак понавља. Сисе се не смију истезати према доле јер то може бити опасно за здравствено стање вимена.

Машинска мужа

Машинска мужа може се вршити у канту или у млековод.

Након што се измузу први млазеви, опере и обрише виме и измасира, стављају се сисне шарке. Изузетно је важно пазити да се пре муже сисне шарке не вуку по поду стаје, јер се упрљаним шаркама у музилицу и млеко уноси велик број микроорганизама, што онечишћује млеко. Све време муже прати се проток млека и кад приметимо да се количина млека почне смањивати, музну јединицу једном руком повучемо лагано према доле, а другом руком нежно масирамо виме.

Тако се врши потпуно измузивање и добију се последњи млазеви млека који садрже највише млечне масти. У пракси се препоручује да се последњи млазеви млека измужу ручно, након скидања сисних шарки. Након измузивања задњих млазева млека врх сваке сисе потребно је уронити у дезинфицијент, или попрскати раствором дезинфицијенса.

Непосредно после муже потребно је темељно опрати и дезинфицирати прибор за мужу. Најпре се врши прање млаком водом и детерџентом (хладна узрокује задржавање млечне масти на ободу посуђа, а врућа да се беланчевине залепе на посуду). За прање се користе специјална средства за чишћење млекарског прибора. Испирање се врши након темељног прања и сав се прибор мора оцедити. Након тога се дезинфицира урањањем у дезинфикациони раствор.

Тако опрано посуђе стави се у млекару окренуто надоле да се оцеди и осуши. Пре следеће муже, ако је обављена дезинфекција, препоручује се испирање чистом врућом водом.

Хигијена стаје, мужа и поступак с млеком након муже важни су фактори који утичу на квалитет млека. Млеко које је добивено на нехигијенски начин није прикладно за производњу млечних производа, нити за употребу.

Преузми или одштампај ову лекцију као документ за припрему часа или ради учења