3.6. Материјали за облагање и изолацију

Материјали за облагање и изолацију постављају се на зидове објекте, са спољашње или унутрашње стране. Материјали за облагање најчешће имају естетску функцију, али у одређеним случајевима и они могу утицати на бољу изолацију објекта...

Материјали за облагање подова

Подне облоге користе се за покривање подова. Најчешће се праве у виду плоча, а могу бити од дрвета, камена, керамике и пластике.

Подови од камена и керамике имају леп изглед, велику чврстоћу и тврдоћу, отпорни су на влагу и хемикалије, лако се одржавају, али се тешко загревају и веома су хладни.

Зато се најчешће постављају у кухињама и купатилима, док се собе за боравак облажу топлијим материјалима, као што су дрво и у новије време пластика. Дрвене подне облоге се изводе у виду паркета различитих варијанти спајања.

Паркети свих врста имају диван изглед и добра изолациона својства, али су скупи и тешко се одржавају, па се све више подови облажу вештачким материјалима који имитирају паркет.

У данашње време користи се ламинат, а још јефтинија, али мање квалитетна варијанта подне облоге је линолеум.

Подови се могу облагати и текстилним материјалима, теписима и теписонима.

Камене и керачичке плочице

Ламинат

Теписон

Паркет

Постављање бродског пода

Материјали за облагање зидова

За облагање зидова користе се боје различитих врста, тапете, као и плочице од дрвета, керамике, или камена. Без обзира која облога се користи зид увек мора бити добро припремљен. Преко опека ставља се слој малтера, или длет маса која се мора лепо поравњати. Дрвена облога зидова зове се ламперија. Керамичке плочице користе се за облагање зидова у купатилима и кухињама, најчешће само до пола висине зида. Зидови се најчешће облажу бојама. Могуће је користити три врсте боја:водене, уљане, и нитро боје.

Нитро боје намењене су бојењу метала и легура. Уљане боје намењене су бојењу дрвета, док се за облагање зидова најчешће користе водене боје.

Уљане и нитро боје разређују се уљаним и нитро разређивачима а водене водом. За облагање зидова користе се и тапете, које могу бити папирне, полупластичне, пластичне и текстилне. Тапете се на зид наносе специјалним лепковима. Предност тапета је релативно ниска цена и лако постављање и скидање, поготово папирних, као и бесконачно широк избор дезена.

Материјали за изолацију

Изолациони материјали се деле на:

1. материјале за хидроизолацију,

2. материјале за термоизолацију,

3. материјале за акустичну изолацију.

Хидроизолација подразумева заштиту објекта од воде-влаге.

Од хидроизолационих материјала најпознатији је битумен, који је потпуно неразградив у води. Недостатак битумена огледа се у начину наношења, јер се мора топити и размазивати четкама. Потуно је црне боје и рад са њим је напоран и прљав. Зато се данас све више користе готове фолије на бази гуме и пластике (PVC). Хидроизолација објекта врши се у току саме градње објекта, али је могуће урадити је и накнадно. Наноси се са спољашње стране зидова објекта.

Термоизолација подразумева заштиту објекта од губљења топлоте, и она се посебно примећује у зимским месецима. Од термоизолационих материјала користи се минерална (стаклена) вуна и стиропор.

Акустична (звучна) изолација објекта се врши у циљу спречавања продирања звукова споља у објекат и звукова из објекта споља. Лоша акустична изолација се посебно огледа у стамбеним зградама са много станова.

Стакло

Стакло је истовремено и звучни и топлотни и хидроизолациони материјал.

Како је незамислив стамбени објекат без прозора, стакло је незамењив материјал у попуњавању прозорских окана. Иако се углавном користи за застакљивање прозора, стаклом се могу облагати и зидови и кровови. Основна сировина за производњу стакла је кварцни песак, кречњак, сода и разни додаци помоћу којих се регулише квалитет стакла, обојеност, и сл.

Сировина за стакло топи се на 1300-1500°. Стакло се након тога обрађује дувањем, пресовањем, ваљањем, или извлачењем.

Преузми или одштампај ову лекцију као документ за припрему часа или ради учења