3.4. Керамички материјали

У грађевинарству се керамички материјали користе вековима, а и данашње грађевинарство је незамисливо без њихове употребе. У ову групу материјала спадају разне врсте опека и црепова. Опека се добија млевењем, мешањем, уобличавањем, сушењем и печењем глине. Оне се користе за градњу зидова, и имају велику чврстоћу на притисак. Димензије опеке су стандардизоване. Могу бити направљене као пуне и шупље, различитог квалитета и цене...

Зидање опекама

Врсте опека и стандардне димензије

Силикатне или фасадне опеке

Посебну врсту опека чине фасадне опеке. Фасадне опеке се одликују већим квалитетом израде, праве се од квалитетнијих врста глине, па имају веома леп изглед. Шупље опеке су лакше, добри су топлотни и звучни изолатори, а носивост им је занемарљиво мања у односу на пуну варијанту.

Већ је поменуто да се опеке користе за градњу зидова. Да би се убрзала градња зидова све чешће се за градњу користе опеке великих димензија, које се називају блокови. Керамички блокови су увек шупљи, јер би били претешки за рад у пуној варијанти. Поред керамичких блокова, направљених печењем глине, користе се и бетонски и лаки блокови.

Бетонски блокови се праве уливањем масе за бетон у калуп, која након очвршћавања добије одговарајући облик. Лаки блокови праве се од маса за лаке бетоне.

За изградњу хоризонталних зидова, односно међуспратних конструкција, користе се специјалне врсте блокова који се називају монте. Да би се монте монтирале у међуспратну конструкцију потребне су и гредице, направљене од заварене решеткасте арматуре која је цементним малтером спојена са керамичким елементима.

Гредице се постављају на носеће зидове на одређеном растојању, а празан простор се попуњава монтама.

Постављена конструкција се залива бетоном и тиме је међуспратна конструкција готова.

Цреп је керамички материјал којим се праве кровне конструкције. Раније се користио раван цреп, док се данас користе црепови са ижљебљеним површинама који служе да црепови боље належу један на други. Праве се печењем глине, као и опека, само је калуп, односно изглед, другачији.

(слика)Врсте црепова:

1. жљебасти цреп

2. бибер цреп

3. слемењача

Преузми или одштампај ову лекцију као документ за припрему часа или ради учења