ЦИТАТ НА СЕЗОНА


*************

2017 / 2018

*************


ЯСЕН ВАСИЛЕВ (драматург)

"Към днешна дата, за съжаление, съвременната театрална драматургия в България е труп (...)."

Из словото на (съ)победителя 

в конкурса за пиеса на НБУ-2018


*************

2016 / 2017

*************


ТЕДИ МОСКОВ (режисьор):

"Това да се празнува култура е глупаво, както и да се дават награди. Културата или я има, или я няма. Положението е унизително. Не е нормално един артист, който не може да си хване гадже, защото през деня репетира, а вечерта играе представление, да взима 400-450 лв. заплата. Това е политиката на властващия: прост и неграмотен се управлява по-лесно, отколкото умен човек - и целенасочено се практикува и постига в България. (...) Оптимистичната нотка е, че изкуството винаги е изплувало в трудни условия. Отново ми идва да цитирам Уди Алън: Еди-къде си са се събрали европейците и са решили Ренесансът да се проведе в Италия. Нали! С министерства и укази тая работа не става. Разбира се, изкуството може да бъде подпомогнато."

Източник: Bulgaria ON AIR (24.05.2017) 


*************

2015 / 2016

*************


ВЕЖДИ РАШИДОВ (министър на културата):

"Шекспир е измислил театъра да се движи."

Вежди Рашидов разсъждава в парламента пред депутати от Комисията по културата и медиите за огромното значение на провежданата от него раздвижена театрална реформа.

(11.02.2016 г.)

За това кое и как се движи

може да прочетете тук


*************

2014 / 2015

*************


ИВАН ДОБЧЕВ (режисьор):

"Започва като че ли да се наслагва едно клише: двама души сядат един срещу друг, пият кафе, нещо се разправят, имат семейни проблеми, някакви еротични проблеми - семейният приятел е прекалил... и ето, това било театър. Не, това е нещо твърде телевизионно, твърде, според мен, вече износено и не знам с каква погнуса хората, които истински обичат театъра, би трябвало да гледат на него." (10.01.2015)

прочети още


*************

2013 / 2014

*************


БОЙКО БОРИСОВ (дежурен министър-председател):

"Снощи ми се обади Вежди Рашидов, който си има лични пари там (във фалиралата Корпоративна търговска банка), и каза: "Ако не ми върнат парите, ще си посегна на живота".

"Grigorovi - Животът и други неща" (ТВ предаване), БНТ, 21.06.2014

Няколко месеца по-късно, вместо да посегне на живота си, Вежди Рашидов посегна на Министерството на културата - отново стана министър. Предстои здравословно укрепване на личния му бюджет и ежедневно замезване с култура.

прочети и другите бисери

на министъра в преходно суицидно състояние


Карикатура: Чавдар Николов


*************

2012 / 2013

*************


ВЕЖДИ РАШИДОВ (министър на културата):

"Знаете, културата винаги е малко все така някъде след кюфтетата."

С тези мъдри слова Вежди Рашидов предаде министерския пост на наследника си Владимир Пенев.

(13.03.2013 г.)

прочети и другите бисери

на министъра на кюфтетата


*************

2011 / 2012

*************


КОНСТАНТИН ИЛИЕВ (драматург):

"Аз почнах много да се дразня от наши колеги - от актьори и други от съсловието, като ги чувам как говорят от телевизионния екран: не се безпокойте за театъра, театърът не може да умре, театърът си е безсмъртен, все някак ще се оправят нещата. Не, не е безсмъртен театърът, той си умира някъде, друг е въпросът, че се ражда на друго място, но какво ни грее нас това... Когато в цивилизована Европа театралите се борят против комерсиализацията на театъра, а в България комерсиализацията на театъра се налага от държавата, нещата никак не са наред." (13.01.2012)

прочети още


*************

2010 / 2011

*************


07.03.2011

Повече - в kafene.net


*************

2009 / 2010

*************


ПАВЕЛ ВАСЕВ (директор на Народен театър "Иван Вазов"):

„Неотдавна бях в Ню Йорк, гледах няколко спектакъла и моето много добро отношение към българския театър беше потвърдено в центъра на Бродуей. Гледах спектакъла на Сам Мендес, който има огромна рекламна кампания. Това е един проект, който се казва „Мостът“ (The Bridge Project - б.р.) между Лондон и Ню Йорк, със Шекспир, разбира се, и с английски артисти („Както ви се харесва“) - аз си излязох по средата. Казвам го съвършено откровено и открито, и ви казвам: това което видях, няколкото спектакъла, които гледах в Ню Йорк - добрите спектакли в София са значително по-добри от най-доброто, което гледах в Ню Йорк.“

„Казвам го, без да се страхувам от нито една думичка, която ще ви кажа сега: абсолютно съм сигурен, че в Русе, ако театърът, сградата, знаете, че е на общината - Доходното здание, ако в Русе театърът се предаде на общината, това ще е полезно и ще продължава да има театър и може би ще бъде още по-добър, но ако в Сливен театърът се предаде на общината, обещавам, че до Нова година това ще бъде терен за състезание на футбол на малки вратички.“ (12.02.2010)


*************

2008 / 2009

*************


НИКОЛАЙ ГУНДЕРОВ за ЮЛИЯ ОГНЯНОВА:

"Много често по време на репетициите тя казваше на актьорите нещо, което човек ще запомни за дълго време: „Задавайте въпроси на познатото, докато го превърнете в непознато“. Това направи тя, тя задаваше въпроси на познатото, превръщаше го в непознато, за да му зададе нови и нови въпроси." (26.03.2009)

прочети още