ПЪРВА СЪВМЕСТНА ИЗЛОЖБА ЖИВОПИС НА МАЙКА И СИН: РОСИ РОС И АДАМ ФЕКЕТЕ

Откриване: 15.02.2023

Галерия "Нирвана"



УЛОВЕНИ МИГОВЕ ПРИ ОТКРИВАНЕТО НА ИЗЛОЖБАТА




Роси Рос и Адам Фекете

Снимки: T-now


УВОДНИ ДУМИ


НИНА НОРД: Здравейте! От името на Галерия „Нирвана“ ви благодаря, че дойдохте в това студено време, за да се стоплите с тези прекрасни картини на Роси Рос и Адам Фекете. Всички ги познавате. И Роси, която е едно синкретично създание, обединило много таланти. Даже ще ни зарадва с музикално изпълнение. Вие знаете, че тя е поетеса, освен художник. Ще можете да се насладите на картините на Адам и на Роси, част от които са рисувани в чужбина. На Адам, вие знаете, това му е вече двадесет и четвърта изложба на тази крехка възраст. Те ще ви разкажат повече.

РОСИ РОС: Благодарим! Първо искам да благодаря за поканата на Николай Младжов, който е собственик на Галерия „Нирвана“. Когато видя книгата ми „Иглики в окото“, която е с мои картини на корицата, той каза: следващата изложба ще я направите заедно - Роси и Адам. И ни покани съответно за тази изложба. Така че Ники Младжов е причината ние да сме тук тази вечер пред вас. Благодарим ви за вниманието, за уважението, че сте тук с нас. Благодаря на Нина Норд, която отговаря за галерията, за цялото внимание и за всичко, което се случва. Особено е чувството да съм до сина си Адам. Това е една негова мечта, кажи откога. 

АДАМ ФЕКЕТЕ: О, от много години. Аз винаги самостоятелно правя изложби и винаги казвам: мамо, хайде да направим изложба. И ето, сега моментът дойде.

РОСИ РОС: И аз съм правила изложби сама. В Брюксел имах няколко. Миналата година имах в София, но съвсем за кратко. И сега това е първата изложба, в която ние двамата сме тук в продължение на десет дни. Почитателите, ценителите, всички ще могат да дойдат и да разгледат, да докоснат нашия свят, а ние - техния, и вашия, разбира се. Благодарим ви още веднъж. Искам да благодаря специално на г-н Иван Чакъров, който е кмет на район „Красна поляна“. Той ни познава от години и откри първата изложба на Адам, когато Адам беше само втори клас. 

ИВАН ЧАКЪРОВ: Ние се гордеем с вас, че сте от район „Красна поляна“.

РОСИ РОС: Ще ми се да ви разкажа малко за изложбата. Тя не случайно е с името „Спасение“. Знаем какво се случва по света - тук, наблизо, и далеч. Заедно с Нина Норд, която отговаря за галерията, избрахме това име. Аз имам много картини, и Адам има много картини. Подборът направихме специално заради самото име. Във всяка една картина има много мъдрост и философия. Всеки човек може да разглежда, да тълкува, да общува и с цветовете, и с формите, с характерите на фигурите. Ето тук, например, е един мой бряг. Това е картина, която аз съм рисувала. Вълнувала ме е природата, опазването на околната среда - на водите, сушата, въздуха, на всичко, което ни заобикаля, всичко, което дишаме, което сме и ние самите. 

"Бряг" на Роси Рос


РОСИ РОС: Моите картини са много различни от тези на Адам, рисувани са в Брюксел. Няколко години живяхме там, рисувах предимно нощем - много часове, много време съм отделяла. И всичко, което се е случвало през тези години - в различни дни, часове - ме е докосвало, вълнувало по някакъв начин. Писала съм стихове и съм рисувала. Когато се влиза в антрето на галерията, първата картина е едно дърво, а до нея, голямата в зелено се казва „Майка природа“. Дървото е мое. Правих го, когато беше земетресението в Япония преди години и аз изключително бях разтърсена от това, което се случи там. Написах стихове - те са в книгата ми „Иглики в окото“, и нарисувах и това дърво. То неслучайно няма листа, няма цветове. Ще го видите, който не е обърнал внимание. 

"Дърво" на Роси Рос

"Майка природа" на Адам Фекете


Адам може да говори за своите платна изключително много и дълго, но в крайна сметка картините трябва сами да говорят за себе си, не е нужно да бъдат обяснявани. Така че всеки има свободата да ги разгледа, да ги усети по свой начин. Мен винаги ме е вълнувала Франция и Париж специално. И смятам, че и сега Франция е държава, която оказва изключително силно влияние в Европейския съюз и по света. Така че няколкото Айфелови кули, които съм нарисувала, не са случайни. 

Няма да крия, че ние бяхме с дипломатически статут в Брюксел. Бащата на Адам тогава беше представител на Унгария. Срещали сме се с много хора от различни националности. Точно отсреща се намира една композиция, която е в червено. С глава на жена, има вратовръзка, има едно условно шалче, ветрило. В тази картина съм вложила много мисли. Една жена, която е с модерна къса прическа, уж с едни очила, модерни и съвременни, но в същото време тя има едно друго шалче, напомнящо за друга религия, има една друга вратовръзка и т.н. Рисувала съм го преди много години. Така че може да гледате, да тълкувате. Когато съм рисувала, не съм копирала никога нищо. Всичко, което в момента е било в моята глава, нощем съм си работила и творила. За Адам мога също да кажа, че с изключение на случаите, когато е трябвало да рисува модели, всичко останало са неговите фантазии, неговите мисли, неговите вълнения. 

Тук има много характери в неговите творби. Хората, които са виждали предишни изложби на Адам, намират голяма разлика в картините му - вече се говори за негов стил. Дори и вие, които сте виждали предишни негови картини, сега виждате нови и непознати творби. Но е хубаво, че отличавате - познава се коя е моя и коя на Адам. Все пак той е с двадесет и четвърта самостоятелна изложба, така че той е един млад, талантлив човек. Благодаря ви за вниманието! Сега искам да ви представя Никола Герджиков, известен наш поет и математик. Ние имахме с него големи преживявания в Украйна. Бяхме поканени от Съюза на украинските писатели на техния най-голям фестивал - Шевченковския литературно-художествен фестивал. Аз участвах там като поетеса. Също представих и музика. Г-н Герджиков преди време, когато видя изложба на Адам, написа стихотворение, специално посветено на него. Така че ние ще се радваме да го чуем. 

НИКОЛА ГЕРДЖИКОВ: Стихотворението е посветено на Адам и майка му. На първата изложба, на която присъствах, той беше още ученик. И толкова бях впечатлен, че седнах в самата галерия и написах това стихотворение. Оттогава с малки изключения присъствам на всичките му изложби. Имаше изключения, особено по времето на Ковида - нормално. И винаги страшно много съм му харесвал картините. Обиколих съседната зала и сега тук, и виждам, че Адам е започнал леко да променя стила си. Което е хубаво, защото това показва развитие. Аз не съм специалист в областта на живопистта. Инженер съм по електроника, завършил съм и математика, работил съм като програмист, но винаги съм се увличал по красивото. Чуйте сега стихотворението „Художник“.


Гледаш го, почти като дете,

а рисува като зрял художник. 

Седнал там пред своя млад триножник,

той изкуство иска да даде. 

Иска да зарадва много хора

и да шепнат всички без умора:

стил от никой Адам не краде.

Да, Пикасо ряпа да яде,

той със своя стил кубизъм

днес пред този славен адамизъм.

А пък майка му с огромния талант

смятам да я нарека аз Роси Гранд.


РОСИ РОС: Благодаря! Само да се доизкажа за Украйна, тъй като тук има една голяма картина, свързана с Украйна. Точно два месеца преди да започне войната в Украйна излезе стихосбирка на българската поетеса Рада Добриянова. За корица на тази книга избраха моя картина, която в момента е тук и вие сте първите, които ще я видят. Може би вече сте я видели. Картината се казва „Посоки“. Самата книжка е много малка като размер и хората, които са избрали тази картина, са я видели само на снимка. Интересното е, ако видят действително самата картина. Тя е в Бялата зала, ще я видите - голяма картина „Посоки“. Тук са и две мои картини, които са на корицата на книгата „Иглики в окото“. Отново ви благодаря!

"Посоки" на Роси Рос

Адам Фекете и Роси Рос с талантливия художник Ивайло Нинов

Снимка: Вл. Василев

T-NOW: Сред богатството от картини открихме и една рисунка от Роси Рос на малкия Адам.



T-NOW: В съвместната изложба са включени и нови картини на Адам Фекете (негови произведения от предишни изложби можете да откриете ТУК)

АДАМ ФЕКЕТЕ: Всички фигури са рисувани по модел, но този модел е развиван с въображение. За да е интересно, динамично, да грабне зрителя, да бъде заинтригуван. Творбите: „Дон Кихот“, „Мумията“, „С надежда“, „Последни сили“. „Акт 1“ е маслен пастел. Тук тази сe казва „Рибарят“, а тази „Жената до него“ - тя е много закачлива тази творба, много динамика има в нея, има една буря. 


„Дон Кихот“

"Мумията"

"С надежда"

"Последни сили"

"Акт 1"

"Рибарят"

"Жената до него"

АДАМ ФЕКЕТЕ: В Бялата зала също имам нови: „Композиция 5“, „Композиция 4“ и „Композиция 6“.



T-NOW: В момента картини на Адам Фекете са изложени и в Галерия "Алма матер" на Софийския университет "Св. Климент Охридски" - съвместна изложба със заглавие "5 нюанса" на студенти от специалност „Изобразително изкуство“ на Факултета по науки за образованието и изкуствата, завършили художествена специализация „Живопис“ при проф. д-р Стефан Алтъков.


Снимка: Софийски университет