УЧИЛИЩЕ ЗА ЗРЕНИЕ или СЕНКИТЕ НА НАШИТЕ ДУШИ

Дата на публикуване: 19.10.2021




УНИКАЛНИЯТ "НЕВИЖДАН ТЕАТЪР" НА ПРОФ. ВЕЛИМИР ВЕЛЕВ 

С НОВО ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВО





Снимки: НАТФИЗ



Спектакълът „Училище за Зрение или сенките на нашите души“ е една алегорична история за това, как и с какво гледаме света - с очите, с разума, с емоциите и чувствата, с егото или със сърцето и душата. История за това и какво виждаме – опаковката или същността. И кого виждаме – себе си или другите. И как сами създаваме света, в който живеем.

Мултижанров хибриден интерактивен спектакъл, съчетаващ Театъра на Сенките, Театъра на Визуалната импресия, Невербалния телесно-експресивен театър с новите художествени принципи на интерактивното зрелище на бъдещето. 

Незрящите актьори от НЕВИЖДАН ТЕАТЪР, заедно със зрящите си бъдещи колеги, студенти от НАТФИЗ, въпреки липсата си на зрение, ще представят спектакъл на сенки, като чрез него ще реализират нов начин на комуникация с публиката – представлението ще се играе на три екрана едновременно – в “жив” план и на сенки, осъществявайки интеракция между тях във физическа и във виртуална среда, както и възможност за интерактивно възприятие от страна на зрителите. 

За целта, с финансова подкрепа на НФК е изградена „Интерактивна куклена сцена – екран за сенки“, която представлява информационна система и за хибридна (дистанционна и присъствена) колаборация (тренинги, обучение и спектакли) между зрящи и незрящи актьори, и аудитория, в смесено „реално-виртуално“ пространство. 





Тази концепция е част от футурстичната “Теория на интерактивното зрелище на бъдещето” разработена от проф. Велев в периода от 1996 – 2004, представена окончателно в неговата дисертация през 2008 и в две негови монографии впоследствие. В нея, преди повече от 20 години, той предначертава пътя на новото зрелищно изкуство, което ще се роди от новите технологии, така както киноизкуството се появява вследствие на откриването на кинематографа. Но за разлика от киното, което се ражда първо практически, а след това се анализира и дефинира теоретично като изкуство от изкуствоведите, тук Велев (подобно Менделеев за неоткритите елементи в своята таблица) предначертава същността на новото зрелищно изкуство, което предстои да изкристализира в бъдеще, като предварително дефинира неговите художествени закони, принципите му на комуникация, конвенциите, чрез които то ще възпита своите зрители, за да могат да възприемат посланията на творците му. 

Спектакълът се явява не само авангарден творчески опит, но и иновативен научен експеримент в областта на новите технологии и театъра, който ще осветли новия тип зрелищно изкуство, като ще спести дългото „опипване на сляпо“, което така или иначе предстои на творците в сценичните изкуства. 

Спектакълът е наречен на едноименната школа, в която е създаден – „Училище за зрение“.

„Училище за зрение“ започва като обикновена училищна театрална школа от проф. Велев (по инициатива и покана на Блажо Николич) през 2005, но като концепция се оформя едва след 2009 година, когато Велев създава НЕВИЖДАН ТЕАТЪР – първата и единствена в световната история трупа от незрящи актьори работещи в сферата на Визуалните сценични изкуства (Театър на Сенки, Марионетки, Маски, Визуални импресии, Черна кутия и т.н.) – нещо, което е считано за невъзможно досега. Художествено естетическата платформа, която Велев създава с Невиждан театър - „Прекрачване в границите на Невъзможното във и чрез Изкуството“ - стъпва на различен художествен похват, а именно - „превръщането на слепотата в художествено изразно средство за нравствено въздействие върху зрителя“. 

Концепцията на Велев за Школа „Училище за зрение“ стъпва на тази платформа, като я доразвива в стратегия за взаимодействие между незрящи и зрящи професионалисти в областта на изкуството, и редова аудитория. В него, като резултат, всички участници получават „нови очи“, нов поглед за себе си, различна гледна точка за живота, променено и по-ангажирано отношение към обществото в което живеят. В същността си това е трансформираща концепция насочена към личностно и социално израстване, развитие и усъвършенстване, за което получава номинацията Youth Democracy Award 2018 на Германската федерална агенция за Гражданско образование (Bundeszentrale für politische Bildung).

В тежките условия на световна пандемия, след март 2020, дейността на Невиждан театър и Училище за Зрение, се подновява благодарение на финансовата подкрепа на НФК, чрез създаване на „Виртуална интерактивна куклена сцена“, която стартира като Проект на ВИА ТЕАТЪР, чиито рожби от самото им начало са незрящата трупа и школата към нея.  На тази платформа НФК подкрепя дейността на ВИА Театър и в частност съществуването на школата “Училище за Зрение” към Невиждан театър.