"ЗАДНИКЪТ НА МАЙКА ТИ" РАЗВЕСЕЛИ ЗРИТЕЛИТЕ

Дата на публикуване: Apr 19, 2017 8:23:8 PM


"Студио 5" (НДК)


Задникът на майка ти

или Не мога да почувствам нищо вече

по текстове на Алън Бол



Ето какво сподели режисьорът Веселин Димов пред TEATRALNOW:


1. Това е един независим спектакъл. Създаден е по три едноактни американски комедии от Алън Бол - авторът на сценария на "Американски прелести", за който е носител на "Оскар", и на сериалите: "Два метра под земята" и "Истинска кръв". Спектакълът беше репетиран един месец - втори мой проект със Силвия Станоева и Божидар Попчев, въпреки че за пръв път те са заедно. Кръстен е на първата от пиесите "Задникът на майка ти". Аз добавих: "Не мога да почувствам нищо вече" - нещо като лайтмотив, като една емоция, която излиза и от трите миниатюри. Темата, която ги обединява, е забързаното ежедневие и това, че вече нямаме време да чувстваме, каквото и да било.

2. С актьорите се познаваме от много години. Завършили сме НАТФИЗ. Аз съм учил при Стоян Камбарев, впоследствие при Красимир Спасов. Силвия Станоева е учила при Веселин Ранков, Божидар - при Снежина Танковска. Със Силвия имахме един предишен проект, който се казваше "Любовният живот на съвременните роботи" и се игра във VIVACOM Art Hall. Това е втората ни работа заедно.




Режисьор

Веселин Димов

Участват

Силвия Станоева и Божидар Попчев

Фотограф

Стефан Димитров


Веселин Димов, Божидар Попчев и Силвия Станоева

Снимка: T-now


3. АСТ тръгна като неформално движение през 2008 г., обединяващо група млади режисьори, артисти, сценографи, и през 2009-та го направихме формално - регистрирахме юридическо лице: Асоциация за свободен театър. Аз бях втория председател - от 2012 до 2016. Създадохме фестивал, който ще има седмо издание тази година - вече международен, всеки ноември. Казва се "АСТ фестивал за свободен театър". Обикновено е в ДНК като основна локация, но и на много други места из града.

4. През 2014 г. организирахме в НДК голяма международна театрална среща, може би най-голямата, която е правена в България - дойдоха близо 400 чужденци. Друг проект на Асоциацията е развитието на менторска програма, която да подпомага най-младите, завършващи изпълнителски изкуства в България. Едни от инициаторите сме на проекта за Топлоцентралата. Това е изоставена сграда в Южен парк, близо до НДК, която локализирахме и направихме връзка със собственика - Столичната община. През последните три години предложихме два проекта и получихме одобрение. В момента тече архитектурен конкурс за създаване на Център за съвременни изкуства, който да бъде отворен през 2019 г. Предложението ни е за смесен културен институт между Сдружение "Топлоцентрала", в което има представители на всички видове изкуства от Независимата сцена, и Общината. Тоест да се създаде един иновативен модел на Център за съвременни изкуства със споделена отговорност. Други инициативи: Международен българо-немски проект. Тази година подготвяме една копродукция на известна немска компания с български актьори. Ще я покажем на фестивала през ноември. Опитваме се да подобрим условията за работа на хората, които се занимават независимо с танци и театър в България.

5. По отношение на финансирането има два донора: Министерството на културата - с ежегодния си конкурс, и Столичната община. За съжаление засега са само те. Частният сектор не работи особено добре. Този спектакъл беше направен с много малко пари - по приятелска линия, и не е добър пример за добре финансиран спектакъл.