"Царицата на чардаша" - Музикален театър

Дата на публикуване: Feb 27, 2018 9:50:58 PM

ЦАРИЦАТА НА ЧАРДАША

от Имре Калман

Гост-режисьор - Адриан Холендер

Гост-диригент - Любка Биаджони

Режисьор - Марияна Арсенова

Ас. режисьор - Александър Мутафчийски

Диригент - Юли Дамянов

Втори диригент - Димитър Косев

Сценография и костюми - Иван Савов

Хореограф - Мариан Стефанов

Концертмайстор - Мария Кирова

Хормайстор - Людмил Горчев

Участват:

СИЛВА: Добрина Икономова, Ина Петрова, Лилия Илиева

ЕДВИН: Владимир Грудков, Пеньо Пирозов, Денко Проданов, Богомил Спиров

ЩАСИ: Илона Иванова, Десислава Николова, Катерина Тупарова

БОНИ: Александър Мутафчийски, Александър Панайотов, Никола Чочев

ФЕРИ БАЧИ: Николай Борисов, Христо Сарафов

ЦИЦИЛИЯ: Калина Ангелова, Марияна Арсенова, Светлана Иванова, Людмила Козарева

МИШКА: Румен Григоров, Пламен Димов

ГЕНЕРАЛ: Тодор Велков, Лъчезар Лазаров, Димитър Павлов

КНЯЗ: Емил Митрополитски, Иван Панев

КИШ: Венцислав Динов, Георги Ханджиев

ПИКОЛО: Александър Василев, Божанка Груева

ПРЕСКОНФЕРЕНЦИЯ

21.02.2018

М. Арсенова, А. Холендер, М. Луканова, И. Савов

Снимки от пресконференцията: T-now

МАРИЯНА АРСЕНОВА (директор на Музикалния театър): Имам удоволствието да ви представя Адриан Холендер - нашият гост-режисьор, Иван Славов, който е сценограф и костюмограф на спектакъла, и Мария Луканова, която е част от нашия екип и ще играе ролята и на преводач. Радвам се, че сте тук в нашата доста гъста и богата програма през този сезон. Добре дошли на първата ни премиера. Дай боже, да се случат и другите, които сме планирали, защото много ни се иска да направим най-доброто от света на класическата оперета, от света на българската оперета и от света на мюзикъла. Когато се каже "оперета", най-напред се сещаме за "Царицата на чардаша". Тя неизменно присъства в афишите на всички музикални театри, неизменно търпи различни трактовки, постановки, визии. За постановката ще говори г-н Холендер. С него се работи много приятно. Надявам се нашите бъдещи творчески срещи да продължат и да имаме още интересни представления, защото друго си е "полъхът от Виена". Това е от мен, ще ви очакваме на нашата сцена, ще очакваме да кажете своето мнение. Г-н Холендер, заповядайте.

Ю. Дамянов, А. Холендер, М. Луканова

АДРИАН ХОЛЕНДЕР: Здравейте. Много съм щастлив да бъда отново в България. Ние във Виена имаме големи традиции в оперетната музика, в оперетните спектакли. Същото е и с оперетните изпълнители, които след това даже пишат музика. Оперетата е в сърцето ми. Работя и в сферата на операта като мениджър и имам голям респект и много голямо уважение към традициите на българската опера. Работил съм с най-големите български имена: Николай Гяуров, Гена Димитрова, Никола Гюзелев, и това днес е продължение на традицията на тези големи български гласове. Преди години открих Музикалния театър в България. Имах нужда да направя един оперен запис и попаднах тук. Осъществихме го с Маестро Дамянов и оркестъра. Тогава разбрах, че този театър има големи традиции в оперетата, което ми напомни за Виена. Оперетата е комплексно изкуство, което съчетава актьорско майсторство, вокално майсторство и музика. Имаме добри, много добри гласове, като тези в операта, и актьори като в драматичния театър. Имаме също така много силна музика, която е близка до италианския веризъм: Пучини, Маскани. Всички тези елементи, обединени, са изкуството на оперетата. Много се радвам, че намерих тук театър, който се фокусира върху оперетата. Като оперен мениджър аз съм работил с повечето театри в България и имам поглед върху тях. За мен е щастие, че се запознах с тази голяма оперетна дива, мадам Арсенова. Във Виена също имаме диви в оперетата и аз много уважавам това съчетание между глас и актьорско присъствие. Това го няма в Лондон и Ню Йорк. А тук го намерих в лицето на мадам Арсенова. И когато говорихме за нейните планове, за репертоара, тя ми спомена за "Царицата на чардаша". Това ме заинтригува и предложих да помогна в артистичен план, ако има нужда - да внеса виенски дух в този проект. Единственото, което поисках, е, да има много добър екип - и да, ние го имаме. Затова съм уверен, че този проект ще мине с голям успех. Надявам се в бъдеще да имаме много такива проекти. Мерси.

СОФИЯ СТОЙЧЕВА: Искам да ви представя новите участници в пресконференцията. Това са Ина Петрова (гост-солист), която ще бъде в ролята на СИЛВА, и Богомил Спиров в ролята на ЕДВИН. Той е играл дълги години БОНИ. Можете да задавате въпроси и към Иван Савов, към режисьора и към главния диригент на театъра Юли Дамянов. Г-н Савов, искате ли да кажете няколко думи преди това?

ИВАН САВОВ: Аз съм благодарен, че в края на моята кариера получих покана от този театър. Тук не бях работил допреди "Сънсет булевард", която излезе миналата година. И когато Марияна Арсенова ми предложи да взема участие в "Царицата на чардаша" - трета моя реализация на това заглавие, аз се съгласих веднага. От една страна, подчинен на нейното очарование - тя е една красива и очарователна дама и много талантлив човек, от друга страна, воден от желанието да помогна на този театър, който, слава богу, започва да излиза от кризата, в която беше вкаран за един доста продължителен период. Надявам се, че с ентусиазъм и с повече младежки устрем, защото тук вече има и доста млади хора, тази криза ще бъде преодоляна и театърът ще върви напред и нагоре. А това той го заслужава, във връзка с двете големи годишнини. Много от вас, които са виждали мои постановки, знаят, че работя в един доста скъп, класически стил. В такъв дух е и сценографията, в такъв дух са и моите костюми. Те са много близко до епохата на действието в спектакъла. Декорът оформя едни определени визуални представи - атмосферата в кабарето в първа картина, като във втора картина изнесохме действието на открито, на пленер. Решихме, че така ще е по-интересно, защото играем вариант, в който последното действие не е отново в кабарето, а е във фоайето на хотела. Така че има два интериора и един екстериор. Беше много, много трудно, защото всички тези колелца, които движат задкулисната машина, са се разнебитили и разглобили. Очаквахме да имаме и финансиране извън това, което театърът може да си позволи, но то отпадна. Тези пари ни бяха отказани и трябваше да се преборим за това, което е възможно при тези условия. Надявам се, че обстоятелствата, в които попаднахме, няма да разрушат нашите намерения да имаме една естетска визия, която да създаде радост и на нас, и на публиката, основно. Ако имате нещо да ме питате, ще ви отговоря.

СОФИЯ СТОЙЧЕВА: Да дадем думата на солистите. Ина Петрова, как се чувствате в Музикалния театър като гост-солист?

ИНА ПЕТРОВА: С голямо удоволствие съм тук. В моя репертоар присъстват предимно оперни заглавия. Единствената оперета, която съм си позволявала да погледна, е именно "Царицата на чардаша". Както казва Маестрото, за да се направи тази оперета, трябва да има един сериозен глас, който да може да изпълнява музика като тази на Верди, на Пучини, т.е. трябва да е на едно действително много добро ниво. Това, което харесвам в оперетата, е новия прочит. Млади хора, нови декори, нови костюми, ново отношение към тази така красива музика, толкова добре позната. И е голямо предизвикателство, защото в оперетата не е достатъчно да можеш да пееш хубаво - трябва да изглеждаш добре и да можеш да танцуваш наравно с балерините (смях). Често ни обличат в костюми, които са доста предизвикателни. Вие ще видите един такъв костюм. За мен е голямо удоволствие да съм тук, защото работя с големи професионалисти, които знаят как, кога и колко, за да може да се получи това, което ще видите на премиерата.

СОФИЯ СТОЙЧЕВА: И сега Богомил Спиров, който вече 25 сезона е на тази сцена.

БОГОМИЛ СПИРОВ: И за мен това е едно предизвикателство, но аз обичам предизвикателствата. Досега съм играл БОНИ в четири различни постановки. За пръв път правя ЕДВИН. Обичам да сменям амплоато, да правя каскадни роли, включително и герои, тъй като един актьор трябва да играе всичко, особено на сцената на Музикалния театър. Тук се иска да пееш, да танцуваш, и, както каза Ина, да изглеждаш добре. Засега, на 49 години, мисля, че добре изглеждам (смях) и ще успея да се впиша в по-младия екип. Друго не искам да издавам. За вас ще бъде по-любопитно да го видите на сцената, отколкото да влизам в подробности.

СОФИЯ СТОЙЧЕВА: Добре. Сега да дадем думата на главния диригент Юли Дамянов, който ще дирижира и на двете премиерни дати.

ВЪПРОС: Може ли направо да попитаме?

ЮЛИ ДАМЯНОВ: Питайте.

ВЪПРОС: За кой път се срещате с Чардаша? В този театър Чардаша е традиция.

ЮЛИ ДАМЯНОВ: Колкото и странно да звучи, като диригент-постановчик - за втори. И то при едни особени обстоятелства. За пръв път се срещнах с Чардаша на сцената на Варненската опера. Тогава за пръв път го дирижирах. Имахме само една седяща оркестрова репетиция, след което излязохме на сцената. Никой не можеше да повярва. Аз лично установих, че трябва да си науча първия и втория финал, всичко останало си знам (смях). Сега за тази постановка. Значи, има две логики: или се избира репертоар за изпълнителите, или се избират изпълнители за репертоара. Няма трети път. В случая, когато дойде Марияна Арсенова като директор на този театър, каза: основната ми задача е за стогодишнината от създаването на оперетен театър в България да направя "Царицата на чардаша" с гост-режисьор от Австрия. И си го постави за цел. После обсъждахме и дойдохме до идеята, че трябва да се облегнем на оригиналната версия - от първата виенска постановка. Имахме тук немско либрето, дадохме го да се преведе на български, прочетохме го, отчетохме най-добрите постижения в нашите постановки - с този хубав пикантен хумор и т.н. И решихме, че това ще бъде пътят. Марияна Арсенова ми каза, че се е спряла на Адриан Холендер. Споделих й, че го познавам и много се радвам, че ще работим за втори път заедно. И така, полека-лека се започна една кореспонденция, където се обсъждаха всички неща. Изборът на Иван Савов като художник не е случаен. Имах един разговор с него, който абсолютно ме убеди, че това е правилния човек за нас. Той е художник, който мисли не само за сценографията, той мисли за певците: при какви условия ще играят, къде ще застанат, как ще пеят, как неговият декор ще спомогне за това те да се представят добре. И сега чувам от колегите на сцената, че неговият декор е много удобен, много лесно се преминава, имат възможност да се разгърнат, което ме убеждава в нашия правилен избор. Разбира се, ние сме в един труден етап. Вчера за пръв път събрахме действията, имахме доста трудни промени, да не кажа проблематични, но всичко това е преодоляно, осъществено е в необходимите срокове. Просто ни остава тази финална права, която безспорно няма да бъде лесна, но всичко ще бъде направено. За артистите, включително и за диригента, нашата идея беше да има нови лица. Затова се спряхме и на баронеса Любка Биаджони. Тя е имала вече два новогодишни концерта с нашия оркестър и с нашия колектив. За съжаление майка й е болна и тя не може да дирижира сега. Двата премиерни спектакъла ще дирижирам аз, Любка Биаджони ще дирижира на 31 март. Има един млад диригент - Димитър Костов, който също е приобщен към тази постановка. Ще ви издам и още една тайна - г-жа Арсенова ще излезе тогава като ЦЕЦИЛИЯ, което пък беше моята мечта - да видя собствената си началничка на сцената.

АДРИАН ХОЛЕНДЕР: Ако имам възможност, и аз ще дойда специално за този спектакъл на 31 март, за да мога да помогна, каквото трябва - ако е необходимо да се направят леки промени.

(следва продължение)