"Приказки за тромпет" - Зала "България" (програма "Фортисимо Фамилия")

Дата на публикуване: Oct 16, 2012 7:44:31 PM

Сезон 2012 - 2013

Максим Ешкенази,

Фондация "Америка за България"

в партньорство със Софийската филхармония

п р е д с т а в я т

ПРИКАЗКИ ЗА ТРОМПЕТ

солист - Петър Македонски

диригент - Любомир Денев - младши

водещ - Калин Врачански

ПРЕСКОНФЕРЕНЦИЯ

16.10.2012

СВЕТЛИНА ТЕРЗИЕВА - АНГЕЛОВА (директор на програмата "Фортисимо Фамилия"): Добре дошли на нашата пресконференция. Събрали сме се екип от съмишленици, обединени от Максим Ешкенази и фондация "Америка за България", за да представим програмата "Фортисимо Фамилия", осъществена с участието на Софийска филхармония. Това, което ни събира, е любовта към класическата музика и нашето мнение, че децата на България заслужават пълноценно музикално образование и възможност за достъп до класическа музика. Максим много съжалява, че не е сред нас физически, но, слава богу, новите технологии позволяват да се свържем с него и очакваме той да представи програмата лично.

БИЛЯНА СЛАВЕЙКОВА: Здравей, Максим, пуснали сме те на голям екран, можеш да представиш програмата и да поздравиш журналистите.

М. Ешкенази (на екрана), П. Македонски, Х. Ешкенази, С. Терзиева,

Н. Захариева, Я. Димитров и Б. Славейкова (на компютъра)

снимки от пресконференцията и концерта: velyub (T-now)

МАКСИМ ЕШКЕНАЗИ (директно от Щатите): Здравейте всички, благодаря ви за интереса към нашата нова програма. Последните три - четири години имахме огромен успех с "Фортисимо Фест". Събрахме хиляди, хиляди, десетки хиляди хора на площадите в България. Също и чрез телевизията - Българската национална и другите телевизии, много хора са се докоснали до класическата музика. Освен това с "Фортисимо в клас" докоснахме живота на хиляди деца през последната година. Това е програма, която Хари Ешкенази ръководи. И сега, тази година, за пръв път искаме да ви представим "Фортисимо Фамилия". Това е програма, която представя класическа музика на децата и техните родители или хората, които ги водят на концерта. Светлина Терзиева е директор. Ако имате въпроси за какво точно е програмата и как тя се развива, можете да попитате Светлина, Хари и хората, които са в залата. Всичко това е благодарение на подкрепата на фондация "Америка за България" и Надя Захариева, която отговаря за културната част. Също така благодарим на Софийска филхармония, която е нашият партньор. Ако има някакви въпроси към мен или към останалите, нека да започнат.

БИЛЯНА СЛАВЕЙКОВА: Сега всеки от тях ще представи своята работа в програмата. Така че можеш да останеш с нас и да слушаш.

МАКСИМ ЕШКЕНАЗИ: Добре.

БИЛЯНА СЛАВЕЙКОВА: Моля, Светлина да започне.

СВЕТЛИНА ТЕРЗИЕВА - АНГЕЛОВА: Аз ще представя концертите на "Фортисимо Фамилия". Те са за децата и техните родители. Този сезон ние ще представим музикалните инструменти. Всеки концерт ще представя различен музикален инструмент и различен поглед към класическата музика. Чрез комбинация от танци, кукли, мултимедия искаме да провокираме въображението на децата. Искаме на нашите концерти децата да не са пасивна публика, а да партнират на артистите и солистите. Искаме с тези концерти да осигурим на младите ни слушатели такова преживяване, което да развие у тях интерес и вкус към класическата музика, да им покажем, че общуването с нея е приятно, забавно, обогатяващо. Първият концерт от нашата програма ще бъде за тромпета. Нашият солист е Петър Македонски. Той, освен изявен изпълнител, има опит и като преподавател в програмата "Фортисимо в клас", в която известни музиканти влизат в четвъртите класове на началните училища. После той ще ни разкаже по-подробно за произведенията, които ще изпълни, и за предизвикателствата, пред които го изправи подготовката на този концерт, защото се оказва, че от професионална гледна точка това си е едно предизвикателство. Петър Македонски ще изпълни много трудни и рядко изпълнявани пиеси. За самата програма искам да кажа още, че освен самото представяне на тези концерти, ние си поставяме за цел да убеждаваме обществеността в ползата от музикалното образование. Искаме да обединим хора и организации, които работят в това поле, да си партнираме, да създадем мрежи от хора, които се интересуват от разширяване на музикалното образование. Смятаме, че музиката отдавна не е занимание за младата или старата част от обществото. Мислим, че музикалното образование може да съществува дотолкова, доколкото обществото разбира необходимостта от него, и затова ще работим в тази посока. Аз бих искала да дам думата на госпожа Надежда Захариева, която ще каже защо ни подкрепи, какво видяха в тази програма, което си заслужава да бъде подкрепено.

НАДЕЖДА ЗАХАРИЕВА (фондация "Америка за България"): Когато с Максим направихме "Фортисимо Фест", после логично дойде и "Фортисимо в клас". Дадохме си сметка, че години наред в България е нямало целенасочена работа с децата и за развитие на нови публики. Решихме с "Фортисимо Фамилия" да запълним една ниша - да направим "Фортисимо Фамилия" мястото, където всеки родител би могъл да грабне децата си и да прекарат една прекрасна и много ползотворна съботна сутрин. Всъщност имаме две много лесно определими цели с "Фортисимо Фамилия". Първата е всеки родител и всяко дете да излезе с нещо научено от всеки концерт - някакъв факт или нещо ново за музиката. И втората ни цел - ние не сме си поставили задача да заменим образователната програма по музика в училищата, нито с "Фортисимо в клас", нито с "Фортисимо Фамилия". Това, което искаме, е, да запалим една искрица на любопитство, на интерес към класическата музика. Защото има изследвания, които са публикувани, и е доказано, че тя разширява кръгозора, разширява общата култура. Няма смисъл да ги говоря тези неща, вие ги знаете. Изключително съм щастлива, че Софийска филхармония се съгласи да ни стане партньор в това събитие. Колкото повече се обединяват организациите, за да възпитават бъдещите публики, толкова повече за мен ефектът би бил по-голям. Много благодаря на Хари Ешкенази, на неговия екип, на г-н Явор Димитров, на Софийска филхармония, че в този дом на класическата музика те дават възможност на семействата и децата да се докоснат до магията. И пожелавам успех на програмата от все сърце. Дълбоко вярвам в нея.

ХАРИ ЕШКЕНАЗИ (директор на програма "Фортисимо в клас"): Да кажа и аз няколко думи. Светлина води "Фортисимо Фамилия", а аз ръководя "Фортисимо в клас". Искам само да кажа нещо за историята, как се роди "Фортисимо Фамилия". След тези концерти, които направихме с Любо Нейков, при нас дойдоха родители, които ни казаха: искаме по същия начин да видим тези концерти. Затова направихме концерта с Петър Македонски и Калин Врачански. Петре, ти искаш ли да кажеш нещо?

БИЛЯНА СЛАВЕЙКОВА: Нека да дадем думата на г-н Явор Димитров, за да обясни защо се присъединява към тази инициатива и как вижда ролята на Софийска филхармония в нея.

ЯВОР ДИМИТРОВ (директор на Софийска филхармония): Първо, щастлив съм, че един млад човек като Максим Ешкенази има отговорност към още по-младото поколение. Както и г-жа Захариева каза, тук няма дублиране на образователна система, но недостигът от знания по отношение на класическата музика и донякъде отливът на публиката от залите, показа, че не се работи в тази посока. Много съм щастлив, че нашите партньори дойдоха с една систематично изградена програма. Понеже сме отговорни за това какво се случва в страната ни, за нас е важно младите да усетят, че класическата музика не хапе, че тя създава друг миролюбив свят, и че хората, които се занимават с класическа музика, дават повече в живота, отколкото тези, които живеят повече с материалното. Всички музиканти, които участват в тези програми, знаят стойността на музикалното изкуство - как от ранна възраст трябва да работиш върху себе си, за да станеш един прекрасен професионалист. И няма по-подходящо място за тази програма от храма на класическата музика Зала "България". Фактът, че децата ще идват тук, ще ги респектира, ще им покаже, че има друго място, където те могат да дойдат и да живеят в света на музиката. Затова без никакви съмнения поехме предложението и се радвам, че сме на старта на "Фортисимо Фамилия". Пожелавам на програмата действително да е във фортисимо, защото за нас музикантите това е най-силният момент в едно музикално произведение.

БИЛЯНА СЛАВЕЙКОВА: Благодаря ви. Сега моля Петър Македонски да разкаже повече за "Приказки за тромпет".

ПЕТЪР МАКЕДОНСКИ: Добър ден на всички. Много съм щастлив, че програмата ще започне с моя концерт. Ще се опитаме с Калин Врачански да пресъздадем по възможно най-лесния и достъпен начин за дечицата тази така наречена "приказка за тромпет". Мисля, че ще стане много интересно - произведенията ще са интересни за децата. Ще накарам Калин да застане на моето място - ще му дам един тромпет да се опита да посвири, ще изкарам някое детенце от публиката, било то насила (смях), да се пробва да свири на тромпет... Заставам зад всичко, което казаха преди мен - нашата идея е да покажем, че класическата музика не е нещо страшно и че колкото и официално да изглеждаме всички с костюми, можем и да се забавляваме по този начин. Важно е децата да израснат с класическата музика и според мен всяко едно дете трябва да има тази възможност. Радвам се, че се случва тук, в Зала "България", радвам се, че дечицата ще разберат къде се провеждат най-важните концерти за нашата страна, и се радвам, че това ще се случи с Филхармонията, може би един от най-добрите оркестри в България.

Петър Македонски и Калин Врачански с дете

БИЛЯНА СЛАВЕЙКОВА: Петър, моля те да добавиш малко повече информация за произведенията, които си подбрал, и защо точно тях.

ПЕТЪР МАКЕДОНСКИ: Ще разкажем приказка за един човек, който отива в казарма - това ще е Калин Врачански. Затова в програмата ще има "История на войника" от Стравински - само една малка част, разбира се. Ще изсвиря бароково произведение, за да чуят дечицата каква е разликата между музиката преди повече от триста години и по-съвременните неща. Включил съм и "Полетът на бръмбара", което е лесно и достъпно. Всички се радват, когато се свири нещо бързо... освен мен, разбира се (смях).

СВЕТЛИНА ТЕРЗИЕВА - АНГЕЛОВА: Мога да ви кажа, че аз на живо никога не съм чувала "Полетът на бръмбара", защото е много сложна пиеса, по време на която, доколкото разбрах, само три пъти си взема дъх солистът, което е изключително виртуозно.

ПЕТЪР МАКЕДОНСКИ: Да, има и други много известни произведения - от "Лебедово езеро" до Неаполитанската песен... Мисля, че програмата е подбрана много добре и ще е много интересно за децата и за родителите. И според мен ще стане... (обръща се към Максим Ешкенази) Макс, добре ли си? (Смях.)

МАКСИМ ЕШКЕНАЗИ: Да бе, да.

ПЕТЪР МАКЕДОНСКИ: Въздишаш и ме притесняваш (смях)... Мисля, че програмата ще е много интересна и се надявам да имаме публика, надявам се да успеем да напълним залата, защото това ще е един хубав старт за самата програма "Фортисимо Фамилия".

ХАРИ ЕШКЕНАЗИ: Между другото, който иска да си купи билети, сега е моментът, защото по-нататък няма да има.

СВЕТЛИНА ТЕРЗИЕВА - АНГЕЛОВА: Преди да започнете да задавате въпроси, да кажа, че благодарение на технологиите Максим участва в изработването на абсолютно всеки детайл в програмата - от печатните материали до изборът на произведенията. Той има много богат опит в провеждането на такива концерти и ни съветва за абсолютно всяко нещо. Аз лично съм му безкрайно благодарна, защото без тези съвети не бих могла да се справя с цялата тази организация. Той е обединителната личност, която събира всички хора в трите програми, също "Америка за България" и Софийска филхармония.

НАДЕЖДА ЗАХАРИЕВА: Той е човекът с опита, защото години наред прави това в Щатите - прави семейни концерти, прави концерти за деца. И нещо, което много ми се иска да вметна: той, както и целият екип тук, никога не прави компромис с качеството на шоуто, на музиката. Подбрали сме най-добрите солисти, най-добрия оркестър, най-добрите артисти. Не е да правим нещо просто проформа, действително всеки влага душа в този проект.

ЯВОР ДИМИТРОВ: Една вмъкната реплика като допълнение: много е важно за децата, когато най-добрите се обединяват и им показват царството на музиката. Защото, когато няма професионален компромис, всичко тече много естествено. Ние музикантите знаем, че "Полетът на бръмбара" е феноменална пиеса, особено за тромпет, и за публиката това ще бъде едно прекрасно забавление. Фактът, че най-добрите се обединяват, се надявам да бъде много важен за публиката, за най-младата ни публика. Аз имам и една друга надежда, че родителите, които понякога животът насочва в една друга посока на мислене, не само ще се върнат с децата си в друго измерение - класическата музика, но може би ще си припомнят и някои други човешки взаимоотношения, които са важни за възпитанието на детето. Класическата музика, смятам, че възпитава много, много хуманни качества в хората.

БИЛЯНА СЛАВЕЙКОВА: Благодаря. Това са нашите организатори, партньори и участници. Моля, Максим, ако има да добавиш нещо към всичко, което чу до момента, и ще дадем възможност на журналистите да зададат своите въпроси.

МАКСИМ ЕШКЕНАЗИ: Ами, време е за въпросите. Хайде, че стана почти четири часа (смях). Има ли някакви въпроси? Здравейте, аз не ви виждам, аз на сляпо карам.

РЕПЛИКА: Но ние ви виждаме.

ПОЛИНА ТОДОРОВА: Здравейте, аз се казвам Полина и съм от сайта "News.bg". Интересно ми е колко други концерта са предвидени?

МАКСИМ ЕШКЕНАЗИ: Аа-а, здравейте, сега чак ви виждам.

ПОЛИНА ТОДОРОВА: Здравейте. С първия се представя тромпетът, какви други инструменти ще бъдат представени като част от тази инициатива? И също така, все пак потърсили ли сте съдействие на училищата, от гледна точка на това, да бъде по-популяризирана тази кампания, да имат възможност повече деца да разберат и да посетят тези безспорно прекрасни концерти, които ги очакват?

МАКСИМ ЕШКЕНАЗИ: Ще отговоря първо на втория въпрос: училищата са привлечени с "Фортисимо в клас". Програмата "Фортисимо Фамилия" е насочена изцяло към хората - родителите и техните деца, без значение в кое училище са. Тоест разликата между "Фортисимо в клас" и "Фортисимо Фамилия" е, че при "Фортисимо в клас" ние отиваме при децата в училищата и даваме да се докоснат до класическата музика, а при "Фортисимо Фамилия" те идват в залата със своите родители. Тоест създаваме един класически концерт за деца, който отваряме към обществото. Другите инструменти, които ще включим - имаме флейта, арфа, корна, цигулка, чело, виола... Всички главни инструменти в оркестъра ще бъдат представени през тази година на осемте концерта.

ПОЛИНА ТОДОРОВА: Благодаря.

БИЛЯНА СЛАВЕЙКОВА: Благодарим ти Максим. Моля за други въпроси.

ПЕНКА МОМЧИЛОВА (БТА): Може ли да ни представите солистите, които ще вземат участие в концертите, и актьорите, които ще им партнират.

ХАРИ ЕШКЕНАЗИ: Солистите са ясни.

СВЕТЛИНА ТЕРЗИЕВА - АНГЕЛОВА: Солистите са преподавателите от "Фортисимо в клас", защото те имат опит в общуването с децата - затова сме ги привлекли. А те пък съответно са привлечени във "Фортисимо в клас", защото са едни от най-добрите инструменталисти в класическата музика.

ПЕНКА МОМЧИЛОВА: Имена може ли да кажете?

ХАРИ ЕШКЕНАЗИ: Петър Македонски, Красимир Костадинов ще бъде солист валдхорна, Цветелина Белева - флейта, Анжела Маджарова - арфа, Виктор Белев - ударни инструменти, Михаил Живков - кларинет. Това, за което най-много се колебаем, е за последния урок, който ще бъде по цигулка. Имаме една идея, но още няма да казвам нищо, още не е узряла. Нали така, Максиме?

МАКСИМ ЕШКЕНАЗИ: Да, да, всичко в момента е в процес на работа. Концертите са готови от самосебе си, но засега ще ги пазим в тайна... Вие казахте кои са музикантите, но ще пазим звездата, докато се потвърди.

НАДЕЖДА ЗАХАРИЕВА: Когато правихме подбора за "Фортисимо в клас", Хари избра млади хора, които имат отношение към работа с децата. Защото не всеки, колкото и да е добър солист, не е задължително да има успех при работа с децата. Хари ги тества всички до един върху своите собствени деца. Всяка събота и неделя те се изправяха пред тях - много строги съдници между другото. Тази формула работи, защото аз съм ги виждала как работят в клас - всеки един от тях е просто прекрасен. И трябва да видите - това другото, на което ние много разчитаме: че както във "Фортисимо в клас", така и във "Фортисимо Фамилия", я няма дистанцията - изправи се артист и прави нещо. Има огромна енергия от страна на децата, която тече в обратната посока, и се получава нещо абсолютно магическо. ХАРИ ЕШКЕНАЗИ: За съжаление синът ми не допусна Бах (смях). Каза: "Не, тате, скучно ми е, не го искам". БОРИСЛАВ КОСТУРКОВ: Максим Ешкенази още с първите си появи на диригентския пулт в Зала "България" показа, че умее да установява контакт с публиката и че е роден популяризатор - с простички думи обяснява своята музика. Може ли да разиграем тук една мини версия чрез Максим Ешкенази, защото той оставя неизгладимо впечатление? И също: дали той или вие сте прилагали вече тази концепция за "Фортисимо Фамилия", "Фортисимо в клас", дали той го е правил в Щатите, дали вие сте правили в някакъв по-малък мащаб такъв един експеримент? Защото привличането към хубавата музика, към класическата музика на децата е нещо чудесно, това е може би най-ефективното средство срещу чалгата, която завладя не само музиката, но и цялото общество понастоящем. Въпреки че някой като Мариус Куркински не иска да се говори, че в театъра има чалга, но то и там има, разбира се. СВЕТЛИНА ТЕРЗИЕВА - АНГЕЛОВА: Нека Максим да отговори. БИЛЯНА СЛАВЕЙКОВА: За съжаление загубихме връзката с Максим, така че ако може някой от вас... СВЕТЛИНА ТЕРЗИЕВА - АНГЕЛОВА: Ами опитайте пак да я възстановите. ХАРИ ЕШКЕНАЗИ: Аз искам да ви кажа, че всичките тези програми са направени по американски тертип, но естествено ние живеем в България и затова ги променяме - видоизменяме ги в българските условия. БОРИСЛАВ КОСТУРКОВ: Той в кои щати го е правил това?

ХАРИ ЕШКЕНАЗИ: Ами, в Калифорния го прави. Доколкото знам, през тази програма, която е като "Фортисимо в клас", минават по 16 000 деца всяка година.

БОРИСЛАВ КОСТУРКОВ: В Калифорния? 16 000 деца?

ХАРИ ЕШКЕНАЗИ: Да.

БОРИСЛАВ КОСТУРКОВ: "Фортисимо в клас"?

ХАРИ ЕШКЕНАЗИ: "Фортисимо в клас" - ние в момента сме с около 3 000 деца тук. С големи амбиции сме да продължим и през следващата година.

ВЪПРОС: Колко са били миналата година?

ХАРИ ЕШКЕНАЗИ: Миналата година - 1 200. Тази година вече сме в двайсет училища в София.

БОРИСЛАВ КОСТУРКОВ: Колко, двайсет училища?

ХАРИ ЕШКЕНАЗИ: Да, двайсет училища в София и освен това имаме още пет града извън София, в които работим.

БОРИСЛАВ КОСТУРКОВ: И общо 3 000 деца са обхванати, така ли?

ХАРИ ЕШКЕНАЗИ: Да, даже мисля, че са... нямам точна статистика за момента, но мисля, че са над 3 000 деца.

БОРИСЛАВ КОСТУРКОВ: Колко време трае тази програма - колко месеца, колко пъти в месеца се прави такова занятие?

ХАРИ ЕШКЕНАЗИ: Значи, там веднъж на две седмици отива даден инструмент, който изнася съответно урок. Като всички след това завършват с концерт на 27 март с участието на Максим Ешкенази, Веско Ешкенази и Любо Нейков в Зала "България".

СВЕТЛИНА ТЕРЗИЕВА - АНГЕЛОВА: Сега е за трета поредна година.

ХАРИ ЕШКЕНАЗИ: Да.

НАДЕЖДА ЗАХАРИЕВА: Между другото, ние точно преди една година - ноември месец миналата година, ходихме в Лондон с Максим Ешкенази, където се свързахме с Лондонския симфоничен оркестър. Те имат една много голяма програма за обучение на деца в училищата. Присъствахме на техни концерти и се срещнахме с най-добрите преподаватели в тази програма. Те ни дадоха доста идеи, безценни съвети и напътствия, като например мога да цитирам едно от тях: "Работете с учителите в училищата, защото музикантът идва, изсвирва нещо на цигулка - децата са възхитени, и си отива, но след него остава учителят в продължение на един месец до следващия урок. Този учител би могъл, ако му дадете възможност и кратки упражнения или някакви готови програми, да продължи делото на този музикант и да направи часовете по музика по-интересни". Това беше една от идеите, имаше още няколко такива.

СВЕТЛИНА ТЕРЗИЕВА - АНГЕЛОВА: Това са практики в цял свят. Аз съм изследвала практиките на симфоничните оркестри в Съединените американски щати и Англия. Мога да ви кажа, че големи оркестри като Лондонската филхармония, Чикагската филхармония, Лосанджелиската имат 25 вида дейности, свързани с музикалното образование. Обикновено се стремят да обхванат тези райони, които са най-непривилигировани. Не знам дали знаете за L система, венецуелската - на Аброй (световноизвестна система за музикално обучение на бедни деца - El Sistema, създадена през 1975 г. от Хосе Антонио Аброй - б.р.). През тази система вече са минали 200 000 деца, които свирят в оркестър. Густаво Дудамел, който е главен диригент на Лосанджелиската филхармония всъщност е продукт на тази система, където най-бедните деца чрез занимания със симфоничния оркестър променят своя живот. Дава им се възможност да открият съвсем нова перспектива за себе си, биват издърпани от така наречените "бидон вили", от престъпността. Така че в цял свят в момента се обръща внимание на ресурсите на класическата музика за формиране на креативни личности. Тоест не само това, което всички знаят, че музиката обогатява личността на детето, помага му да се развие, а също така върху възможността на музиката да промени обществото.

МАРИЯ ЧЕРНООКОВА (Classical-Bg): Преди малко Максим каза, че сте подбрали главните инструменти. По какъв начин подбирате главните инструменти и кога ще имаме възможност да видим останалите инструменти?

СВЕТЛИНА ТЕРЗИЕВА - АНГЕЛОВА: Ами, просто идва един момент, когато трябва да се избере... Ние избрахме: тромпет, арфа, флейта, перкусии, виолончело...

ХАРИ ЕШКЕНАЗИ: Взимаме най-добрите учители от "Фортисимо в клас", които имаме. И понеже Пепи е един от най-добрите... и Краси е един от най-добрите, но решихме, че ще сложим най-добрия...

ПЕТЪР МАКЕДОНСКИ: Краси е по-добър (смях).

СВЕТЛИНА ТЕРЗИЕВА - АНГЕЛОВА: Просто искахме да има представител на всяка група инструменти.

МАРИЯ ЧЕРНООКОВА: Благодаря ви, позволете още един въпрос: предлагате ли възможност на децата, които се запалят по някой инструмент, да се сдобият с такъв инструмент или с учебна програма за постоянно?

СВЕТЛИНА ТЕРЗИЕВА - АНГЕЛОВА: Все още нямаме магическа пръчка, не можем да предложим за момента...

НАДЕЖДА ЗАХАРИЕВА: Ако Максим беше онлайн, щеше да...

БИЛЯНА СЛАВЕЙКОВА: Максим вече е онлайн.

СВЕТЛИНА ТЕРЗИЕВА - АНГЕЛОВА: Попитайте го, той ще каже.

БИЛЯНА СЛАВЕЙКОВА: Максим, имаме един конкретен въпрос към теб. Чуваме ли се?

МАКСИМ ЕШКЕНАЗИ: Да.

БИЛЯНА СЛАВЕЙКОВА (към Мария Черноокова): Извинявай, можеш ли да повториш въпроса си?

МАРИЯ ЧЕРНООКОВА: Да, здравейте, Мария Черноокова съм от Classical-Bg. Искам да ви попитам: планирате ли да направите връзка между ученика или детето, което е харесало някакъв определен инструмент, и този инструмент - било то в професионално или не толкова професионално обучение?

МАКСИМ ЕШКЕНАЗИ: Много хубав въпрос. Това вече от година и половина го дискутираме - как най-добре да продължим този пламък в детето за дадения инструмент, но още не сме решили точно какво да правим. Като има някакво решение, ще го обявим.

МАРИЯ ЧЕРНООКОВА: Благодаря ви.

БИЛЯНА СЛАВЕЙКОВА: Благодарим ти. Ако има още някакви въпроси? Максим, ти изпусна два-три въпроса по време на техническия ни проблем.

МАКСИМ ЕШКЕНАЗИ: Нищо, нищо, ако има някакви въпроси към мен, задайте ги, за да мога да си лягам след това.

БОРИСЛАВ КОСТУРКОВ: Ще повторя това, което попитах: къде в Щатите сте провели подобна програма "Фортисимо Фамилия" или "Фортисимо в клас" - в кои градове горе-долу?... И ви пожелавам да бъдете българският Бърнстейн за популяризаторската си роля на класическата музика.

МАКСИМ ЕШКЕНАЗИ: Главно в Лос Анджелис и Ориндж Каунти са правени тези концерти... Горе-долу към 23 000 деца минават в еквивалента на "Фортисимо в клас", а "Фортисимо Фамилия" правят 10 % на година, като залата е 2 200 места и всеки път е почти пълна. Още правя програма, която е малко по-различна, като "Фортисимо в клас" я правя с консерваторски оркестър... всъщност посещаваме с малък камерен оркестър различни училища в Лос Анджелис. Така че има много различни модели... Сега в събота имам - за съжаление на същата дата, на която е и нашият концерт в София - концерт в "Пасифик Симфони", т.е. не един, а два. И се надявам някой ден това да стане и в България - да повтаряме концертите. Засега в Камерната зала - с 250 човека, а тук в Лос Анджелис - с 2 200 човека - два концерта. Така че има накъде да се развиваме.

БИЛЯНА СЛАВЕЙКОВА: Благодаря ти. Ако има още някакви въпроси?

ПЕТЪР МАКЕДОНСКИ: Аз само да добавя, че концертите ще бъдат всеки месец. Няма да има много голям интервал - всеки месец, винаги в събота и винаги залата ще бъде пълна.

БОРИСЛАВ КОСТУРКОВ: Е, браво.

РЕПЛИКА: Така трябва да бъде.

МАКСИМ ЕШКЕНАЗИ: И ще са в събота, и ще са в 11 часа... Май настъпих някого, но това е, защото има закъснение в скайпа, извинявам се.

ПЕТЪР МАКЕДОНСКИ: Няма проблеми.

СВЕТЛИНА ТЕРЗИЕВА - АНГЕЛОВА: Ако няма други въпроси, ви каним на чашка кафе и...

ХАРИ ЕШКЕНАЗИ: Наистина ли няма други въпроси? (Смях.)

БИЛЯНА СЛАВЕЙКОВА: Добре, ако това са били въпросите... Максим, благодарим ти, че се включи в този видео разговор и ти пожелаваме лека нощ.

МАКСИМ ЕШКЕНАЗИ: Само да кажа на всички журналисти: благодаря, че дойдохте. На всички участници: благодаря още веднъж... Ние създаваме нещо, което се надяваме да е стойностно - правим го от сърце. Затова съм станал в 3 часа през нощта да говоря с вас. Моля ви, разпространете го словом, защото от вас тръгва всичко. Вие сте електрическата линия до всички останали, вие сте живота. Благодаря ви много и лека нощ, или там каквото е сега (смях). Чао.

РЕПЛИКИ: Чао.