"Капулети и Монтеки" - Софийска опера и балет

Дата на публикуване: Nov 06, 2019 6:22:13 PM

КАПУЛЕТИ И МОНТЕКИ

Опера от Винченцо Белини

(концертно изпълнение)

Постановъчен екип

Диригент - Ерки Пек

Диригент на хора - Виолета Димитрова

Концертмайстори - Людмил Ненчев, Мария Евстатиева

Корепетитори - Милен Станев, Светлана Ананиевска

Действащи лица и изпълнители

Капелио - Петър Бучков

Жулиета - Маргарита Левчук

Ромео - Абигейл Ливайс

Тебалдо - Хрисимир Дамянов

Лоренцо - Валентин Ватев

Съдържание на операта

Действащи лица:

Тебалдо, аристократ, сгоден за Жулиета – тенор

Капелио, баща на Жулиета, предводител на фамилията Капулети – бас

Лоренцо, лекар и придворен на Капулети – бас

Ромео, предводител на фамилията Монтеки – мецосопран

Жулиета, любима на Ромео – сопран

Действието се развива във Верона през XIII век.

Първо действие

Първа сцена - В дома на Капулети

Градът е разкъсан от борбата между семействата Капулети, гуелфи, и Монтеки, гибелини. Капелио, главният представител на Капулети, събира привържениците си, за да ги призове да се борят срещу противниковата фракция. Той ги информира, че Монтеки са предвождани от Ромео, омразният убиец на сина му, и че Ромео е изпратил посланик с предложение за мир. Лоренцо се противопоставя на общото мнение да продължат раздорите и ги съветва да изслушат пратеника. Начело на фракцията на гуелфите е Тебалдо, който обещава да пролее кръвта на Ромео заради убийството на сина на Капелио (“È serbata a questo acciaro”). Последният му предлага ръката на дъщеря си Жулиета: сватбата ще бъде отпразнувана същата вечер. Лоренцо, който знае за тайната връзка на момичето с Ромео Монтеки, предлага сватбата да се отложи заради болестта на Жулиета. Тебалдо обявява, че е готов да се откаже от сватбата, ако тя ще причини дори една-единствена сълза на Жулиета, но Капелио го успокоява, че Жулиета ще бъде вечно вярна на онзи, който отмъсти за убития й брат. Пристига посланикът на Монтеки с предложение за мир. Това е самият Ромео, който се е върнал под прикритие във Верона. Той предлага мирът да бъде запечатан с брак между Ромео и Жулиета (“Se Romeo t’uccise un figlio”). Капелио и хората му отказват възмутено.

Втора сцена - В стаята на Жулиета

Жулиета е сама в покоите си. Тя е научила за решението на баща си, оплаква съдбата си и призовава любимия си Ромео, тъй като вярва че е далеч (Eccomi in lieta vesta…Oh! quante volte, oh! Quante). Лоренцо й разкрива, че младежът инкогнито е отново в града и го води през тайна врата. Ромео се хвърля в обятията на своята любима. На предложението му да избяга с него, девойката отказва в името на дълга и синовното послушание (“Sì, fuggire: a noi non resta”). Ромео напразно се опитва да я убеди. Чува се сватбена музика, а тя го убеждава да се отдалечи от града и да се спаси.

Трета сцена - В дома на Капулети

В двореца на Капелио дамите и рицарите празнуват предстоящата сватба на Жулиета с Тебалдо. Ромео е сред гостите, облечен в дрехите на гуелф, и доверява на Лоренцо, че хиляди въоръжени гибелини са проникнали във Верона, готови да изненадат противниците си. Лоренцо напразно се опитва да го убеди да напусне Верона и да се откаже от намеренията си. Чуват се викове. Група Капулети са нападнати от няколко Монтеки. Гостите бягат. Ромео бърза да се присъедини към хората си. Докато шумът заглъхва, пристига Жулиета, облечена в сватбената си рокля, и разтревожена за изхода на битката. Ромео се приближава към нея и отново се опитва да я убеди да го последва. Срещата им е прекъсната от Тебалдо и Капелио, които водят въоръжените гуелфи. Ромео е разпознат, но успява да избяга от гнева на враговете, само благодарение на намесата на неговите хора.

Второ действие

Първа сцена - В дома на Капулети

Сама в стаята си Жулиета с тревога очаква вести за развоя на битката от Лоренцо. Той й разкрива, че Ромео е в безопасност, но над нея тегне заплаха: на следващия ден ще бъде отведена в замъка на Тебалдо, където ще бъде сватбата. Лоренцо й предлага решение. Ще й даде да изпие напитка, която може да симулира смърт. След кратко колебание тя я изпива (“Morte io non temo, il sai”). Пристига Капелио, който изисква дъщеря му да се подготви за сватбата. Жулиета моли баща си да я прегърне. Той отказва и изпраща да извикат Тебалдо, като му нарежда да следи Лоренцо, на когото вече не се доверява.

Втора сцена - Пред дома на Капулети

На улицата във Верона Ромео, разтревожен от липсата на новини, търси Лоренцо. Той се натъква на Тебалдо, който го предизвиква на дуел (“Stolto, a un sol mio grido”). В разгара на двуоя се чува погребална музика. Това е шествието, което изпраща до гробницата Жулиета, която всички смятат за мъртва. Ромео и Тебалдо са отчаяни.

Трета сцена - В гробницата на Капулети

В семейната гробница, където е погребана Жулиета, пристига Ромео, следван от Монтеки. Той влиза и коленичи пред любимата си. Заповядва на хората си да си отидат, отново ридае пред бездиханната Жулиета, и изпива отрова (“Deh, tu, bell’anima”). Жулиета се събужда, произнасяйки името на Ромео. Тя го вижда и смята, че той е дошъл, защото е предупреден от Лоренцо. Като научават ужасната истина, двамата влюбени се прегръщат за последен път (Ah! crudel! che mai facesti!). Ромео умира, а Жулиета издъхва върху тялото му. Хората на Ромео пристигат, след тях Капелио и неговите последователи. Пред трагичната сцена, която се разкрива, Капелио осъзнава всички последствия от омразата между двете вражески фракции.

ПРЕСКОНФЕРЕНЦИЯ

05.11.2019

ЖОРЖ ДИМИТРОВ: Добре дошли на всички. На 10 ноември ще имаме възможността да се насладим на изключителната музика на Винченцо Белини в концертното изпълнение на "Капулети и Монтеки". Диригент на постановката е Маестро Ерки Пек, който е наш гост от Естонската академия в Талин. Изключително приятен човек. Аз имах възможността да се запозная с него това лято, когато беше тук по повод набирането на изпълнители за Международния конкурс "Клаудия Таев" - той е председател на журито. Очевидно тогава е стартирал и проектът "Капулети и Монтеки". Ръководството на Софийската опера и балет в лицето на акад. Карталов е поканило Ерки Пек да бъде диригент на този шедьовър на белкантовата музика. Другите колеги, които участват в проекта, са Петър Бучков в ролята на Капелио, Маргарита Левчук в ролята на Жулиета, Абигейл Ливайс в ролята на Ромео, Хрисимир Дамянов в ролята на Тeбалдо и Валентин Ватев в ролята на Лоренцо. Представям ви Маестро Ерки Пек. (Аплодисменти.)

Е. Пек, Ж. Димитров, Хр. Дамянов, В. Ватев

Снимки от пресконференцията: T-now

ЕРКИ ПЕК: Да ви кажа нещо за себе си - това винаги е много трудно. Аз съм диригент от Естония. Моята любов и страст е операта. Както винаги казвам в интервюта, не е толкова важно да дирижираш всичките симфонии, които са написани, но ще бъде осъществена мечта, ако дирижираш всичките добри опери. Дали ще се получи или не - аз не зная, но се радвам, че съм тук, в София, да дирижирам това прекрасно произведение. Какво друго мога да кажа? Ако имате въпроси, с удоволствие ще им отговоря.

ВЪПРОС: Дирижирали ли сте тази опера някъде другаде?

ЕРКИ ПЕК: О, да. Аз имам фестивал - организирам международен конкурс за млади певци в Естония. От България също имаме участници. През февруари тази година пристигнах в Софийската опера, направих прослушване и одобрих няколко човека, които след това пяха в Естония. Конкурсът се проведе за десети път, и тъй като е през две години, това вече са двайсет години. Достатъчно значимо дело и, както се казва, мое дете. Радвам се, че този конкурс расте и в нашия прибалтийски, скандинавски район е много известен, и че аз мога да дойда тук, в тези южни за нас европейски региони, и да разкажа за него. По тази причина и Пламен Карталов беше член на нашето жури. Мисля, че това е един от поводите "Капулети и Монтеки" да са тук днес. Ние създадохме този спектакъл за предходните победители в конкурса - двете прекрасни девойки: Абигейл Ливайс от САЩ, която го спечели преди две години, и Маргарита Левчук от Беларус, която получи наградата на зрителите. Пламен Карталов видя нашата постановка, много я хареса и предложи тази прекрасна опера да се играе и в България. Мисля, че изборът е добър. Радвам се, че тези две девойки ще пристигнат и ще пеят тук, заедно с вашите солисти. По този начин аз ще мога да покажа достойнствата на нашия конкурс пред вашата публика.

ВЪПРОС: Кога ще дойдат солистките?

ЕРКИ ПЕК: След два дни. Ще се срещнат с вашите солисти едва на генералната репетиция. Може пък и за това да е необходим диригента - да въведе ред (смях).

ЖОРЖ ДИМИТРОВ: Маестро Пек започна днес репетициите с оркестъра. От вчера вървят репетициите и с нашите солисти. Двете прекрасни дами: Абигейл Ливайс и Маргарита Левчук ще се присъединят към екипа в последния момент, поради натоварения си график. Ние, разбира се, осигурихме достатъчно време на Маестро Пек, за да поработи с оркестъра, с хористите, с всички звена на операта, така че да може да бъде представено заглавието по най-добрия начин. Нека и нашите млади колеги да споделят по няколко думи с вас. Заповядайте.

ХРИСИМИР ДАМЯНОВ: Изпълнявам ролята на Тeбалдо в операта "Капулети и Монтеки". За пръв път се сблъсквам с това заглавие. Изключително красива музика - типичен представител на италианското белканто. Характерна е с чистата любов между Ромео и Жулиета, както и с дълга, жертвата, която прави Жулиета. Тя изпитва дълг към баща си, дълг към семейството, към цялата фамилия на Капулети, и е готова да жертва любовта си към Ромео, отказвайки му да избяга с него. А за Тeбалдо най-характерно е това, че той изпитва желание за отмъщение, не само заради отнетата любов, но и заради смъртта на сина на Капулети, който е убит от Ромео. Музиката е много красива. Сигурен съм, че ще се хареса на публиката на Софийската опера. Желая успех на всички.

ЖОРЖ ДИМИТРОВ: Благодарим. И сега г-н Ватев.

ВАЛЕНТИН ВАТЕВ: Играя ролята на Лоренцо. Това е добрият герой (смее се), добрият характер в операта. Той е миротворецът, човекът, който иска двете враждуващи фамилии да заживеят в мир. Също така той протектира Жулиета и Ромео и тяхната любов, той е техен попечител, защото знаем, че те са малки деца, въпреки всичко. Ролята е красива, с много хубава линия, както цялата музика на операта. Много съм щастлив, че участвам.

ЕРКИ ПЕК: Мога само да добавя, че вчера беше първата ми репетиция с младежите, така да се каже. Радвам се, защото техните гласове са много добри за тези партии - много различни, интересни. Солистите са с високи професионални качества в своята област. Веднага получих силен тласък и смятам, че е много вероятно да се представим добре.

(следва продължение)