"Евгений Онегин" - Софийска опера и балет

Дата на публикуване: Apr 15, 2016 2:12:30 PM

Сезон 2015 - 2016

ЕВГЕНИЙ ОНЕГИН

Опера от Пьотр Илич Чайковски

(по едноименното произведение на А. С. Пушкин)

Постановъчен екип

Диригент - Заурбек Гугкаев (Русия)

Диригент - Жорж Димитров

Режисьор - Вера Петрова

Музикална и стилова подготовка - Лариcа Гергиева (Русия)

Сценография - Александър Костюченко

Художник на костюмите - Стив Алмериги

Хореография - Риолина Топалова

Диригент на хора - Виолета Димитрова

Литературен консултант - проф. Людмил Димитров

Асистент-режисьор - Владимир Горчаков

Асистент по костюмите - Християна Михалева-Зорбалиева

Отговорен помощник-режисьор - Вера Белева

Помощник-режисьори - Владимир Горчаков, Стефка Георгиева, Румяна Димитрова

Концертмайстори - Теодора Христова, Мария Евстатиева

Корепетитор - Йоланта Смолянова, Милен Станев, Мариана Тотева, Светлана Ананиевска

Субтитри - Юлия Кръстева

Оркестър, хор и балет на Софийската опера

Действащи лица и изпълнители

Ларина - Александрина Стоянова-Андреева (дебют)

Татяна - Наталия Павлова (Русия)

Олга - Ирина Шишкова (Русия), Оана Андра (Румъния)

Филипевна - Румяна Петрова

Евгений Онегин - Константин Бржински (Русия), Атанас Младенов

Ленски - Иля Селиванов (Русия), Хрисимир Дамянов (дебют)

Княз Гремин - Ангел Христов

Ротният - Стефан Димитров (дебют)

Зарецки - Божидар Божкилов (дебют)

Трике - Емил Павлов (дебют)

В подготовка за дебют

Гергана Дудина, Лилия Кехайова (Татяна), Глория Кънева , Михаела Берова (Олга), Весела Янева (Филипевна), Алек Аведисян (Евгений Онегин), Росен Ненчев (Ленски), Ли Шуксин (Китай), Божидар Божкилов (Княз Гремин)

С подкрепата и в партньорство със солистите на Софийската опера

Иванка Нинова (Ларина), Ангел Христов (Княз Гремин), Стоил Георгиев (Ротният), Димитър Станчев (Зарецки), Красимир Динев (Трике)

Съдържание на операта "Евгений Онегин"

Вдовицата Ларина живее с двете си дъщери – Татяна и Олга, самотно в своето имение на село. По случай края на жътвата селяните от имението донасят на господарката си един сноп жито и пеят песни. Годеникът на Олга, младият поет Ленски, идва на гости и води и своя приятел Евгений Онегин, който ужасно скучае в дълбоката провинция. Романтичната Татяна от пръв поглед се влюбва в Онегин.

Девойката е напълно завладяна от чувствата си към интересния мъж. Те не й дават покой и Татяна решава да напише писмо на своя избраник. В него тя му признава любовта си и го моли за среща.

Татяна очаква с вълнение в градината Онегин. Той идва и вежливо, но студено, казва на девойката, че не може да отвърне с взаимност на нейните чувства. Отказът на Онегин напълно сломява мечтата на нежното момиче.

По случай именния ден на Татяна в имението на Ларина пристигат много гости. Французинът мосю Трике, обграден от гостите, пее куплети, посветени на именничката. Ленски отново води Онегин, който дори и тук, на празненството, изпитва скука. За да се развлече и едновременно с това да подразни Ленски, Евгений започва да ухажва лекомислената Олга. Влюбеният Ленски е възмутен от фриволното държание на своя приятел и от суетността на годеницата си. Разгневен, той невъздържано отправя обвинения и обиди към Онегин. Избухва свада.

Изпадналият в отчаяние Ленски хвърля ръкавицата си на Онегин. Напразно присъстващите се опитват да помирят приятелите. Те решават да се дуелират на другия ден.

В ранното утро Ленски пристига със секундантите си на уреченото за дуела място. Мислите му обаче са отправени към Олга. Онегин идва със закъснение и за секундант води своя личен слуга. И двамата бивши приятели осъзнават цялото безсмислие на този дуел, ала „изостреното” им чувство на достойнство и криворазбрана гордост не им позволяват да се сдобрят. Секундантът Зарецки дава знак, отеква изстрел и Ленски пада мъртъв.

След смъртта на Ленски Евгений заминава задълго в чужбина. Завърнал се в Петербург, той е поканен на бала в дома на своя стар приятел княз Гремин. За своя голяма изненада Онегин разпознава в съпругата на Гремин Татяна. Князът разказва на Онегин за щастливия си живот и му представя своята жена. Татяна хладно и резервирано поздравява Онегин и веднага след това се отдалечава. Онегин едва сега разбира какво е изгубил, отблъсквайки с пренебрежение нейната любов. За пръв път в живота си надменният Евгений е обхванат от изпепеляващи чувства и решава на всяка цена да се срещне с Татяна.

Младата дама все още обича Онегин и сега с вълнение чете неговото писмо. Влиза самият Онегин. Без да дочака отговор, той идва при нея и й разкрива любовта си. Татяна му разказва за своите страдания, но на молбите за прошка на Онегин отговаря, че миналото никога няма да се върне. Тя ще остане вярна на своя съпруг.

Отчаяният Онегин остава сам в света…

ПРЕСКОНФЕРЕНЦИЯ

(със съкращения)

14.04.2016

ПЛАМЕН КАРТАЛОВ (директор на Софийската опера и балет): Добър ден на всички, за мен е чест да ви приветствам с "добре дошли" на нашата втора премиера за календарната година. След "Норма" на Белини, наред е "Евгений Онегин" от Чайковски. Особеното тук е, че имаме един специален гост. Това е световноизвестната пианистка, вокален педагог и майстор в интерпретацията на оперни стилове и школи - Лариса Гергиева (аплодисменти). Не може да се забрави желанието на Чайковски, който казва на ректора на Московската консерватория Николай Рубинщайн: „Никога няма да дам тази опера на директори на театри, преди да мине в Консерваторията. Писал съм я за Консерваторията…” По този повод се обърнах към Лариса Гергиева - да ни помогне в генезиса на това ново раждане на операта на Чайковски, да върнем творбата към изпълнители - неопитни, даже начинаещи (дебютанти). Стилът не е лесен - не е Верди, не е Пучини, това е една друга школа и точно затова помощта на Лариса Гергиева, която има свой стил на работа в създадената от нея Академия за усъвършенстване на млади певци към Мариинския театър (Санкт Петербург), е неоценима. Вие виждате, присъстващите тук лица като че ли са от нова оперна трупа. Да, това беше и моята главна задача, да позволим чрез един много сериозен кастинг на прослушване, млади артисти да дебютират и да се включат в подготовката на този спектакъл. Също така реших това да се случи с помощта на млад диригент - нашия гост от Русия Заурбек Гугкаев (аплодисменти), който е диригент на Мариинския театър, и на млад режисьор - моята колежка Вера Петрова (аплодисменти). Естествено, и с помощта на всички първи солисти на Софийската опера, които участват - подпират, и ако някой закъса по трасето, веднага ще бъде заменен с наш солист. Те вече са на разположение и чакат - не някой да падне от клона (смях) - а защото е предвидено да бъдат включени в следващата серия от спектакли.

А. Стоянова, Н. Павлова, З. Гугкаев,

Л. Гергиева, П. Карталов, В. Петрова

Снимки: velyub (T-now)

Така че ние вече имаме такива млади първи изпълнители като Атанас Младенов, вие много добре го познавате (аплодисменти). Той беше първият български ГУНТЕР в "Залезът на боговете" от Вагнер. Сега ще играе и този чувствителен герой ЕВГЕНИЙ ОНЕГИН. Аз няма много да говоря, само искам да добавя, че ние инвестираме в една младежка оперна трупа с голямо внимание и грижа към младите оперни артисти на Софийската опера. Има една притча, която ни говори за нещо подобно. Ще я припомня и ще завърша. Това е Посланието на Матей, в което се казва, че когато един човек тръгнал за чужбина, оставил на слугите си своето имане и своите богатства. Върнал се и те започнали да се отчитат. Този, който взел най-много - удвоил печалбата. Този, който взел по-малко - също удвоил печалбата. Обаче един скрил парите в земята, за да си ги пази. Тогава господарят казал: ще дам на тези, на които съм дал и са удвоили, а на този, който нищо не е направил, ще му ги взема и ще ги дам на другите, които най-много са работили. Изводът за нас е: ние инвестираме в младите певци, давайки им всичко - оркестър, хор, солисти, постановка, декори, костюми (това, което прави и Мариинският театър в едно много по-устойчиво финансиране). Не искам да говоря за бюджети и финансиране, защото темата може да продължи до следващата година - да разговаряме в какво положение се намираме. Важното е, че ние даваме нашата лепта, нашето внимание, нашата грижа за бъдещето на оперното дело в България. На добър час на нашата младежка оперна трупа, да видим какво ще се получи. Много се надявам, че тези, с които работят: г-жа Гергиева, Вера, диригентът Гугкаев, пианистите Йоланта Смолянова, Милен Станев и другите колеги, диригентът Жорж Димитров, който също е млад - ще пожънат успех. Нашата средна възраст в продукцията е 29 години. Имаме и на 22 - това са: нашият млад китайски бас Ли Шуксин (аплодисменти) и Глория Кънева. Пожелавам "на добър час" на всички след този огромен труд.

ЛАРИСА ГЕРГИЕВА: Скъпи приятели, първо искам да изразя огромната си радост от това, че имам възможност да представя тук руската култура и да работя върху една от най-популярните опери в света "Евгений Онегин". Благодаря на акад. Карталов. Ние се срещнахме през есента и той веднага ми предложи да дойда и да се заема с "Онегин" - да подготвя младите певци. Мисля, че това е много важно. У нас, в нашия голям Мариински театър, младите певци са около 80 процента - това е огромна млада трупа. Разбира се, опитните певци са много необходими и ние имаме големи, знаменити имена. Младежта се учи от тях. Това е важно - да предадат своите умения, да има приемственост. Много се радвам, че имаме възможност не само да работим с българските певци - млади, талантливи, прекрасни, които дават големи надежди - но и да ги учим на руския вокален стил. Допадна ми идеята на акад. Карталов да използваме опита на младите руски певци, които вече изпълняват "Евгений Онегин" и са достатъчно известни - някои в Европа, други - у нас в Русия, и да поканим младия диригент на Мариинския театър Заурбек Гугкаев, който дирижира там "Евгений Онегин". Днес ще пристигне тенорът Иля Селиванов, след това ще дойде мецосопраното Ирина Шишкова, и буквално след два дни - баритонът Константин Бржински, който също ще пее ОНЕГИН. Искам да кажа, че каквото и да се случва по света, хората на изкуството трябва да се занимават с изкуство и да го разпространяват. Съществуват велики опери: немски, френски, италиански, руски, чешки, испански, български. И колко е добре да ги има в репертоара, защото само тогава театърът е международен. Иска ми се да се надявам, че нашата работа над "Евгений Онегин" с режисьора Вера Петрова, която е изключителен професионалист и създава психологически прецизен спектакъл, ще въздейства на зрителите. "Онегин", независимо че е написана за студенти, изисква умения - вокални и сценически. Тук има изключително много нюанси, много психологически детайли. Радвам се, че Вера се е подготвила за това, изучила е специална литература, всички постановки - добри и лоши, за да може да направи своя, със свое лице. Надявам се, че нашата работа ще бъде успешна. Разбира се, при младите певци не всичко може да се получи изведнъж, работата трябва да продължи и аз се надявам, че такова продължение ще има. Току-що се запознах с младия китайски бас. Казва се Ли. Много е млад, но изпълнява партията на КНЯЗ ГРЕМИН. Това е трудна партия. Вашият велик съотечественик Николай Гяуров блестеше с нея по света. Навремето имах щастието да работя с него в "Ковънт Гардън" именно в "Евгений Онегин". Той пееше ГРЕМИН тогава. Надявам се, че Ли ще може да разбере руския вокален стил и ще успее да подготви тази велика партия. Чувствам се много комфортно тук, атмосферата е изключително творческа, много ви благодаря. Повярвайте, аз много пътувам по света. Рядко се среща такова дружелюбие и такава творческа, действително, атмосфера, когато всички са обзети от едно желание - да се създаде хубав спектакъл. Единственият недостатък е малкото време (смее се), както винаги. Надявам се, че младите български певци ще разберат, че сега им се отваря прекрасна възможност да се изявят на театралната сцена. Това е велико дело. Както каза акад. Карталов, трябва да им се позволи да участват в постановки, защото колкото и да учат, не излизат на сцената в костюми, грим, различни роли, няма да могат да станат големи певци. Много ми се иска вашите певци да идват при нас в Мариинския театър - да пеят при нас, а нашите да идват при вас, режисьорите - също. Вече говорихме за това и вярвам, че ще се случи. Знам, че в момента у вас голям успех има операта "Норма". Чухме за това в Петербург. Хубаво е, че зрителите идват. У нас в Мариинския театър, също, независимо от кризата, хората просто нахлуват в театъра, билетите се изкупуват - такъв интерес има към голямото оперно изкуство. Затова младите оперни певци трябва да се стараят. Още повече, че вие сте имали велики имена - българската опера винаги е блестяла по световните сцени. Ето защо се надявам, че днешните млади ценят това и ще се стараят, за да могат да станат и те големи артисти (аплодисменти).

Ли Шуксин, В. Янева, Г. Кънева,

Г. Дудина, М. Берова

ПЛАМЕН КАРТАЛОВ: Благодаря. Влязохме в темата. Спектакълът е замислен от ръководството да бъде с млади артисти, начинаещи, някои от тях са дебютанти. Изискват се много големи усилия от всички, за да спечелим доверието на публиката, която ще види една нова оперна трупа. Тук са артисти, както разбрахте, от България, Русия и Китай. Софийската опера винаги е била отворена за нови имена и идеи. След това прекрасно изказване на г-жа Гергиева (надявам се, че и Валерий Гергиев ще бъде скоро наш гост, тъй като с него сме стари приятели) давам думата на Вера Петрова. Тя е режисьор на постановката и най-добре може да ви каже за терзанията и за всичките трудности, които ни създаваха младите бъдещи надежди. Надявам се, че наистина са надежди. Независимо от всичко ние сме длъжни да опитаме и да инвестираме в тяхното бъдеще. Дано това да се оцени, да бъдат сериозни и да дадат максимума от себе си, защото в това е смисълът - едно безпощадно отдаване на професията на актьора в оперния театър. Такава дълбока работа, и то под ръководството на г-жа Гергиева, не е вършена тук с млади оперни певци. Няма да забравяме "Пръстенът на нибелунга", когато тук беше Рихард Тримборн, но за разлика от тогава сега се осъществява една насочена към най-младата смяна работа. Надявам се те да са бъдещите солисти на Софийската опера. От тях зависи. На добър час ви желая. (Аплодисменти.)

ВЕРА ПЕТРОВА: Ще повторя, че за нас е огромно удоволствие да имаме такъв изключителен капацитет като г-жа Гергиева и един млад диригент със специфична чувствителност като г-н Гугкаев, както и гостуващия руски състав. Лично за мен беше удоволствие възможността да се съприкоснова с този изключителен руски свят чрез г-жа Гергиева, която много ми помогна при подготовката на заглавието - не само с нейния изключителен музикален замах, но и с много литература, разговори, задълбочено навлизане в психологията на героите, което самата аз също съм го търсила, но съвсем друго е да го чуеш от такова ниво. За нас с младите артисти - бъдещите надежди на Софийската опера, които започнаха работата си с нея преди повече от три месеца - това беше голям път на изпитание: дълбоко навлизане във всеки един музикален детайл, работа с диригент - постоянно, след това започнахме режисьорските репетиции на маса, сега вече текат последните. Във всеки един миг, във всеки детайл, се работи безотказно до получаване на максимално качество. Разбира се, това е жив процес - на сцената започваме по един начин, след това на спектакъл показваме това, което сме усвоили. Не беше лесен пътят - нито за тях, нито за мен, нито за г-жа Гергиева, нито за нашите прекрасни диригенти в лицето на г-н Гугкаев и г-н Димитров, който асистира в случая.