"Дон Паскуале" - Софийска опера и балет

Дата на публикуване: Jan 10, 2019 7:33:1 AM

ДОН ПАСКУАЛЕ

Комична опера в три действия от Гаетано Доницети

Постановъчен екип

Диригент

Жорж Димитров

Режисьор

Светозар Донев

Художник

Нела Стоянова

Хормайстор

Виолета Димитрова

Пластика и хореография

Риолина Топалова

Асистент-режисьор

Владимир Горчаков

Помощник-режисьори

Стефка Георгиева,

Сузана Шомова

Концертмайстори

Мария Евстатиева,

Людмил Ненчев

Корепетитори

Пелагия Чернева,

Светослав Лазаров,

Юрий Илинов,

Светлана Ананиевска

Действащи лица и изпълнители

Дон Паскуале

Николай Петров,

Стефан Димитров

Доктор Малатеста

Добромир Момеков,

Илия Илиев

Ернесто

Георги Султанов,

Хрисимир Дамянов

Норина

Диана Василева

Нотариус

Александър Георгиев

Със специалното участие на учениците от майсторския клас на Райна Кабаиванска

ДЖЕОНГХЙЕОК (КАРЛО) СЕО (Корея) - в ролята на Доктор Малатеста

СЕОНКЙОНГ (ЕВА) ДЖОНГ (Корея) - в ролята на Норина

Съдържание на операта "Дон Паскуале"

Действащи лица

Дон Паскуале, стар ерген - бас

Доктор Малатеста, лекар, приятел на Дон Паскуале - баритон

Ернесто, племенник на Дон Паскуале - тенор

Норина, млада вдовица - сопран

Нотариус - баритон

Прислужници, бръснари, фризьори, шивачи.

Първо действие

Дон Паскуале с трепет очаква доктор Малатеста. Възрастният мъж е искал да ожени своя племенник за порядъчно момиче, от заможно семейство, но Ернесто е влюбен във вдовицата Норина. Той e отказал уговорения от чичо му брак. Паскуале не одобрява този избор и решава, че е по-добре самият той да се ожени. Докторът се е заел със задачата да му намери подходяща жена. Това, което Паскуале не знае, е, че Малатеста е замислил план, с който да помогне на своя приятел Ернесто. Той уверено заявява, че е открил чудесна жена за съпруга на възрастния мъж. Тя е млада, много красива, смирена, излиза от манастир, където е водила уединен живот и, най-важното, тя е сестра на самия Малатеста – Софрония. Дон Паскуале е повече от доволен. След като изпраща доктора, той мечтае за бъдещето и за наследниците, които ще остави. Ернесто влиза и чичо му започва разговор, в който го уведомява, че след като не е съгласен да се раздели с Норина и да сключи уговорения брак, самият Паскуале ще мине под венчило. Той има намерение да остави Ернесто без наследство и дори го приканва да напусне дома му. Когато младият мъж разбира, че в дъното на това стои най-близкият му приятел, Ернесто се чувства предаден и сломен. В дома си Норина очаква вести от своя любим. Когато получава писмото, в което той ѝ съобщава решението на чичо си, тя е силно обезпокоена. На вратата ѝ се появява Малатеста, който ѝ разкрива своя план. Тя ще се представи за Софрония и с буйния си нрав ще откаже дон Паскуале от брачния живот. Норина се съгласява.

Второ действие

Ернесто е сам. Той оплаква съдбата си и се готви да замине, оставяйки дома и любовта. Той си тръгва, точно преди Паскуале да влезе в стаята. Възрастният мъж се е облякъл празнично и с трепет очаква Малатеста и бъдещата си съпруга. Дава инструкции на слугите си да не пускат никой друг в къщата и се опитва да си придаде по-млад и свеж вид. Малатеста пристига заедно с Норина, която представя като сестра си. Жената се представя като изключително скромна и невинна девойка, която не се вълнува от светския живот и предпочита спокойствието на домашния уют. Паскуале е поразен от красотата ѝ и веднага моли приятеля си да я попита дали ще се омъжи за него. Тя, разбира се, се съгласява веднага, а Малатеста е подготвен и кани „нотариус“, с когото предварително е уговорил мнимата сватба.Нотариусът пише предбрачен договор, чийто условия са продиктувани от дон Паскуале, който предоставя на Софрония права да се разполага с цялото му имущество. Мъжът се подписва и точно преди да бъде сложен и подписът на бъдещата му съпруга в стаята влиза Ернесто. Настава пълна суматоха. Малатеста опитва да успокои приятеля си, уверявайки го, че всичко, което правят, е за негово добро. Веднага след подписване на договора, Софрония показва „истинското“ си лице. Тя отблъсква ласките на съпруга си и заявява, че не иска той да я придружава навън, тъй като е стар. Жената събира прислугата и увеличава заплатите им, дава им поръчения, които ще струват на дон Паскуале цяло състояние и преобръща дома му за минути, тъй като не ѝ харесват остарелите мебели и украси. Паскуале е поразен и след бурния скандал му прилошава.

Трето действие

Паскуале е в дома си заобиколен от скъпи рокли и накити. Прислужниците му кръжат наоколо, всеки със задачата, която му е дадена от господарката. Дон Паскуале решава да прояви смелост и да се опълчи на тираничната си съпруга, защото от сметките и фактурите, които разглежда, проличава, че тя е на път да го разори. Софрония влиза в стаята при него. Тя е облечена в скъп тоалет и заявява, че се готви да отиде на театър и то без компанията и съгласието на съпруга си. Паскуале си мисли, че това е удобен повод да ѝ каже изобщо да не се връща, но жена му му отговаря с присмех. Между двамата се разразява скандал в кулминацията, на който Норина му удря шамар. Когато тя излиза, нарочно изпуска на пода бележка с покана от друг мъж да се видят през нощта в градината. Потресен, Паскуале нарежда да извикат Малатеста.Слугите също не са доволни от многото работа, която новата господарка им е възложила. Когато Малатеста идва, го посреща Ернесто. Лекарят напомня на младия мъж за плана си и го изпраща в градината където да чака Норина. Дон Паскуале влиза на ръба на силите си. Той иска да изложи публично невярната Софрония, но Малатеста успява да го успокои и да му предложи друг план. Двамата ще се скрият на уреченото за среща място и ще причакат любовниците. В градината. Дон Паскуале и Малатеста заварват Софрония с нейния любовник, но Ернесто се покрива с наметалото и избягва в къщата. Паскуале се изправя срещу жена си с намерението да я изгони. Софрония е непоклатима, но тогава се намесва Малатеста, който казва на измамения съпруг, че ако се съгласи да ожени Ернесто за Норина, Софрония няма да е никак доволна и така ще се отърве от нея. Дон Паскуале е готов да „даде хиляда Норини“ на племенника си, стига това да го освободи от оковите на Софрония.

Паскуале извиква Ернесто и го кара да доведе любимата си. В този момент всички разкриват истината на възрастния мъж. Планът е сработил, дон Паскуале им прощава и дава благословията си на двамата влюбени.

Снимки: Светослав Николов

ПРЕСКОНФЕРЕНЦИЯ

08.01.2018

ПЛАМЕН КАРТАЛОВ (директор на Софийската опера и балет): Добре дошли на нашата пресконференция. Имам удоволствието да ви представя първата ни за 2019-та година премиера на комичната опера "Дон Паскуале" от Доницети под режисурата на Светозар Донев. С тази продукция му честитим осемдесет и петия рожден ден. Също така даваме възможност на съвсем млади артисти (така се разбрахме с режисьора) да се изявят на нашата сцена, заедно с един млад диригент - Жорж Димитров, който направи премиерата на "Янините девет братя" в Болшой театър и израствайки по този начин, вече получава нови самостоятелни задачи. Имаме един дебют (след "MAMMA MIA") и на Нела Стоянова в ролята й на сценограф. И в тази динамика тръгваме към средата на Сезон 2018-2019. Следващия месец имаме премиера на "Трубадур" от Верди, после премиера на "Легенда за езерото" - балет по музика на Панчо Владигеров, след това премиера на "Дон Жуан" от Моцарт, и сезонът като че ли няма да приключи до средата на август. Благодаря за вашето присъствие. Добре дошли с радостта, че ще отворим завесата след няколко дни за "Дон Паскуале". Ще се радваме на един друг репертоарен полъх след поредицата тежкотоварни продукции. Отдавна жадувах за една комична опера, която вече е завършен факт. С голяма радост приветствам г-н Донев и му давам думата.

Пламен Карталов, Светозар Донев, Нела Стоянова

Снимки от пресконференцията: Teatralnow

СВЕТОЗАР ДОНЕВ: Преди доста години поставих "Дон Паскуале" в два оперни театъра в Испания (в Билбао и Памплона). Тогава моята основна идея за постановката беше да осмея Дон Паскуале - този възрастен, закостенял богаташ, който смята, че може да се ожени за едно момиче, просто от егоизъм, и по този начин да развали любовта на двама млади хора. Всичките ми усилия бяха насочени към разгръщането на тази сатира. Сега промених възгледа си за операта "Дон Паскуале" и смятам, че любовта трябва да победи, т.е. младите Ернесто и Норина трябва да осъществят връзката си. Може би възрастта ме е променила (смее се), защото аз сега вярвам повече в любовта. Дори ми е мъчно за Дон Паскуале, който Доницети така безпощадно осмива. Между другото, Доницети сам си е написал либретото и за осем дни пише тази гениална музика. Това ми напомня историята за "Севилският бръснар" на Джовани Паизиело, писана за 29 дни. По същото либрето Росини пише музиката за 21 дена. И когато питат Росини какво мисли за другия "Севилски бръснар", той казва: това е един много мързелив композитор! (Смях.) 29 дни - мързелив композитор! А Доницети е написал операта си за 8 дни... Така че любовта - любовта не като чувство, не като емоция, а като борба, като действие. На сцената любовта е действие. Този, който обича, се бори за щастието на двамата. Взаимната връзка поражда голямата любов. Затова с художничката Нела Стоянова решихме да направим едно гигантско сърце на сцената. Върху това сърце се играе, мизансцените имат символичен характер, разположението на артистите върху сърцето говори за нашите идеи, за моята концепция за любовта. Във всяка картина сърцето се променя - започва да се отваря, когато Норина мечтае за бъдещата си любов, напълно се отваря, когато Дон Паскуале иска да се ожени за Норина, после става на парчета, когато се е оженил и тя му удря един шамар. Тези парчета от сърцето в следващите картини пак се събират, за да завършат победоносно като в началото - младите се събират, сърцето е цяло. В тази декоративна метафора се крие и нашия основен замисъл: моя, на художничката и на артистите. В едно френско списание публикуват първите десет опери, които публиката най-много обича и посещава. Тук не става дума за спортна класация (смее се), не става дума за най-добрите, а за най-обичаните опери. Вътре са "Сивилският бръснар", "Травиата", "Кармен"... вътре неизменно е и "Дон Паскуале". Надявам се и публиката на Софийската опера да оцени този спектакъл. Искам да благодаря на акад. Пламен Карталов за това, че ме покани да поставя тази опера и че с нея се чества моя рожден ден. Вече надхвърлих 85 години. Какво да ви кажа, не вярвам, че съм на толкова години. Скоро пак си преглеждах документите, кръщелното - истина е. То си и личи, че съм на 85, разбира се (смее се).

РЕПЛИКИ: Не, не.

СВЕТОЗАР ДОНЕВ: Благодаря на колектива на Софийската опера, защото това е един от моите домове. Много години съм работил тук, денонощно съм работил, обичам този театър, този колектив, имал съм страхотни преживявания - и като режисьор, и като директор. Три са моите професионални домове: Софийската опера, Музикалния театър и Музикалната академия. Ако имате някакви въпроси към мен, заповядайте, готов съм да им отговоря.

ПЛАМЕН КАРТАЛОВ: Благодарим, проф. Донев. Чайковски през устата на Гремин изрича, че за любовта няма възраст и ние виждаме, че вие сте влюбен...

СВЕТОЗАР ДОНЕВ (смее се): Да, да.

ПЛАМЕН КАРТАЛОВ: ... и сте направили това хубаво представление. Нела Стоянова има думата.

НЕЛА СТОЯНОВА: Първо искам да благодаря на акад. Карталов, който ми гласува доверие и ми осигури възможността да работя с проф. Донев. Надявам се, това, което съм направила да е продължение на идеята да разкажем хубаво приказката за любовта, да подсилим образите - героите да са достатъчно живописни. Не знам какво друго да добавя. Както се казва за художниците, те са като кучетата - всичко разбират, но не могат да говорят.

ПЛАМЕН КАРТАЛОВ: Благодаря ти. Ти си го казала със скиците, проектите, чертежите.

НЕЛА СТОЯНОВА: Да, визуално съм казала всичко.

(следва продължение)