СОФИЯ, 08.12.2012

Дата на публикуване: Dec 09, 2012 12:9:30 PM

ПРОФ. РУМЯНА КАРАКОСТОВА (Институт за изследване на изкуствата - БАН): Уважаеми дами и господа, в навечерието на един от най-светлите християнски празници – Рождество Христово и в ритуалната атмосфера на катедралния храм, приемам с благодарност ролята на Водещ в официалното представяне на новия албум на примата от Музикалния театър Добрина Икономова, „Ave Maria”. Позволете ми, преди вълнуващите изпълнения, да изразя и общото благоговение пред свещения смисъл на самото заглавие – заимствано от католическия химн в прослава на Божията Майка. С приветствието: „Ave Maria!” – с което според библейския разказ към нея се обърнал архангел Гавриил в мига на Благовещението, всъщност започват и всички молитви, отправени към Пресветата Дева, която е наша върховна застъпница пред Бога.

Изпълнение: „Аве Мария” от Джулио Качини (италиански оперен композитор от епохата на Барока, преоткрит в ХХ век), ще чуете в изпълнение на Добрина Икономова – носител на Първа награда от оперния конкурс „Проф. Христо Бръмбаров”, на Специалната награда за „Калманов изпълнител” и на Кристална лира на Съюза на българските музикални и танцови дейци.

Примата на Музикалния театър

ДОБРИНА ИКОНОМОВА

представя новия си албум AVE MARIA

в Католическата конкатедрала "Свети Йосиф"

Добрина Икономова

Снимки от рецитала: velyub (T-now)

Първите музикални творби по молитвения текст „Аве Мария” са създадени далеч преди той да бъде канонизиран. Но традиционната химнографска форма се установява през ХVІ век в многогласния мотет a capella – на латински език и с виртуозно полифонично развитие на гласовете. А най-известните мотети, свързани с култа към Дева Мария, принадлежат на франко-фламандския композитор Жоскен де Пре. От епохата на Барока подобни творби, създавани от различни автори, намират място и в римокатолическите, и в източноправославните християнски празнични служби. По времето на класицизма и романтизма обаче, се появяват и множество светски композиции, озаглавени „Аве Мария”, някои от които са написани по нови текстове, като се запазва каноничното обръщение към Божията Майка и молитвения му смисъл.

Изпълнение: Една от най-експресивните творби в този стил е „Аве Мария” от италианския композитор романтик Луиджи Луци. Пее Добрина Икономова.

Сред най-значимите световни образци на молитвата „Аве Мария”, се открояват творбите на Луиджи Керубини, Франц Шуберт, Шарл Гуно, Лудвиг Ван Бетовен, Йоханес Брамс, Ференц Лист, Камий Сен-Санс, Жул Масне, Пиетро Маскани, Джузепе Верди, Антонин Дворжак, Антон Брукнер, Игор Стравински.

Част от тези безсмъртни композиции са включени и в изискания звукозаписен албум на сопраното Добрина Икономова, реализиран с любезната финансова подкрепа на г-дата Христо Икономов и Димитър Йосифов.

Следващото изпълнение – „Аве Мария” от френския композитор Жул Масне, отново е по класическия молитвен текст: „Аве Мария! Пълна с благодат. Благословена си ти между жените. И благословен е плодът на твоята утроба, Исус...”

Водеща солистка на Музикалния театър, Добрина Икономова участва във всички негови турнета в Германия, Франция, Швейцария, Австрия, Япония. И навсякъде публиката я аплодира в коронните й роли от класическия репертоар: Анна Главари от „Веселата вдовица” на Лехар, Розалинда от „Прилепът” на Щраус, Силва Вареску от „Царицата на чардаша” и Графиня Марица от едноименната оперета на Калман. Но в богатия й концертен репертоар присъстват също: Миса бревис от Моцарт, Меса реквием от Доницети, както и централните оперни партии на Евридика от „Орфей” на Монтеверди, Дидона от „Дидона и Еней” на Пърсел, Клеопатра от „Юлий Цезар” на Хендел, Мария-Десислава от едноименната опера на Парашкев Хаджиев и Катерина от „Катерина Измайлова” на Шостакович.

А тази вечер, вие сте премиерната публика на нейния Молитвен рецитал, посветен на Пресветата Дева – дарила Живот на Спасителя, Любов и Светлина на цялото човечество.

Изпълнението, с което ще завърши представянето на албума „Аве Мария”, е от италианския оперен композитор Пиетро Маскани.

ДОБРИНА ИКОНОМОВА (след продължителни аплодисменти): Много ви благодаря. Приятно съм изненадана, че има толкова много хора, явно имам много приятели. Благодаря ви за аплодисментите, те означават много за мен. Искам да ви пожелая щастлива Коледа, в домовете ви да бъде пълно със светлина и радост. Новата година да ви донесе много здраве и да имаме възможност да правим повече такива събирания. Благодаря ви. (Бурни аплодисменти.)

Бис: „Аве Мария” от Бах-Гуно е стилистичен шедьовър, в който метафорично си дават среща две отдалечени епохи – Барока и Романтизма. Шарл Гуно осмисля музикално каноничния молитвен текст като импровизация върху прелюд № 1 в до мажор от „Добре темперираното пиано” на Й. С. Бах. Затова е прието творбата да носи имената и на двамата велики композитори.