КОНЦЕРТИ ЗА БЕБОЦИ В СОФИЙСКАТА ОПЕРА И БАЛЕТ

Дата на публикуване: Jan 15, 2015 2:38:37 PM

Спектаклите „Концерти за бебоци” са рожденици,

навършват една година

Спектаклите „Концерти за бебоци” честват една година от своето създаване на 18 януари, 2014 година. Идеята за тях е на академик Пламен Карталов, директор на оперния театър. За тази най-нова и вече хитова инициатива на Софийската опера и балет, билетите свършват с космическа скорост. За дни са изчерпани количествата до средата на февруари, а интересът към тях расте с всеки изминал ден. Нетърпеливи родители разграбват билетите за първите концерти през месец февруари.

Концертите в петък, събота и неделя са за деца на възраст от 0-3 години. Целта е от най-ранна възраст те да се приобщават към класическата музика. Чрез емоционални подходи на въздействие върху сетивата се търси активизиране и стимулиране на умственото, интелектуалното и емоционалното израстване на подрастващите.

Спектаклите се провеждат в среда, близка до обичайната за децата на тази възраст. Малчуганите са настанени удобно върху възглавници на пода и в компанията на своите майки, татковци, баби, дядовци или каки и батковци в продължение на около 60 минути. Слушат любими детски песнички, вокални и инструментални откъси от класически произведения. Инструментите и техният звук са изцяло съобразени с крехката възраст на най-младите посетители на Операта. Концертите са разделени на две части с малък антракт помежду им.

"Една майка отишла при мъдрец да се посъветва как да възпитава детето си. Мъдрецът я попитал на колко години е нейното дете. Тя отговорила: на седем години. Мъдрецът казал: късно е!", с тази притча Карталов обяснява ползата от ранното запознаване с класическата музика.

Научно е доказано, че бебета реагират на звуци още в утробата на техните майки. Психолозите пък са категорични, че класическата музика обогатява емоционално децата и действа на тяхното интелектуално развитие.

Изследванията също така показват, че бебетата реагират според композитора. Например музиката на Вивалди ги успокоява, а произведенията на Бах и Брамс ги тонизират. Мелодиите на Моцарт пък активират мозъчната дейност не само при най-малките, но и при възрастните.

"С много лек съпровод на цигулка, чело, пиано, флейта, тромпет със сурдинка и ударни също с много мек звук. Дори самите гласове са специфични", хвърли яснота режисьорът на детски опери Юлия Кръстева.

Информацията е предоставена от Софийската опера и балет