КОЛЕДНО-НОВОГОДИШНИ КОНЦЕРТИ НА МУЗИКАЛНИЯ ТЕАТЪР

Дата на публикуване: Dec 27, 2017 9:25:13 PM

Юбилеен сезон 2017-2018

100 години Оперетен театър в България

ПРЕСКОНФЕРЕНЦИЯ

(с деликатни съкращения)

20.12.2017

МАРИЯНА АРСЕНОВА (директор на Музикалния театър): Добре дошли. Поводът за тази наша пресконференция са коледно-новогодишните концерти в театъра и второто издание на Новогодишния оперетен бал в зала 1 на НДК. Много се радвам, че към очарованието на оперетния жанр се прибавя още една красива дама. Прекрасната, чаровна палка на Маестра Любка Биаджони се вписа много добре във всичко, което правим. Изключително много се надявам, не само от куртоазия и от нейното неподлежащо на съмнение аристократично възпитание, да се съгласи с тези мои думи. Проф. Светозар Донев е режисьор на концерта, художник е Иван Токаджиев. Другото голямо събитие в театъра са нашите коледно-новогодишни концерти, които ще бъдат под диригентската палка на главния художествен ръководител на театъра Юли Дамянов и режисьора Александър Мутафчийски. Двата концерта са коренно различни. Имаме един-единствен номер, който ще се дублира. Маестра Биаджони ще ви каже малко повече за това, което правим вече втора година. ЛЮБКА БИАДЖОНИ: Много се радвам, че съм поканена от г-жа Арсенова. За мен е голямо предизвикателство да съм част от този великолепен екип. Благодарение на прекрасната режисура на проф. Донев, миналата година се получи нещо, което докосна сърцата на хората. Аз самата бях много щастлива. И когато г-жа Арсенова ме попита дали искам и тази година да дирижирам Новогодишния оперетен бал, без да се замисля, казах "да", въпреки че сега се чувствам малко по-напрегната поради Коледния концерт с БНР. Но това е един съвсем друг свят, един друг жанр. Музиката, която ще чуете сега, е още по-хубава от тази, която изпълнихме миналата година.

СВЕТОЗАР ДОНЕВ: Наистина е много отговорно да направиш нещо весело, празнично, радостно. Концертът ще бъде в една част, както беше миналата година, може би около час и половина, час и четиридесет, без антракт. Постарали сме се да включим колосите, създали този жанр. Започваме с бащата на оперетата Офенбах, след това представяме виенския майстор Йохан Щраус, после Лехар и Калман. Старал съм се да подбера хитовете - това, което хората, когато са празнично настроени, ако щете и на чаша шампанско, могат веднага да запеят. Да бъде много познато, да бъде много приятно, да бъде много шлагерно. Защото такова трябва да бъде настроението на 28 декември - между Коледа и Нова година. Тази публика обикновено е традиционна. Тя познава хитовете, познава класиката и запява заедно с артистите, заедно с хора, заедно с балета. Така че, ако получим тази атмосфера, е много хубаво, но е и много трудно. Лекият жанр се създава трудно. Запомнете го, лекият жанр изисква много работа, много сериозно отношение, за да бъде лек. Ако човек има леко отношение към лекия жанр, той става тежък, не се получава, няма изкуство. А това изкуство, в хубавия смисъл на думата, е еклектично, в него има много елементи: лирика, драма, сатира, ирония, гротеска - всичко има и затова е празнично. Оперетата е родна сестра на комичната опера. И по-късно се ражда един брат на оперетата - мюзикълът. Но мюзикъл тук няма да има, тук ще има само оперетни номера. Участват артисти от театъра, хора и балета. Само един състав е чужд. Това е една детска балетна школа на семейство Луканови, която работи в Музикалния театър. Те ще изиграят откъс от "Лешникотрошачката". Има само една оперна сцена - "Баркаролата", която е от операта на Офенбах "Хофманови разкази". Това е единствената опера на Офенбах. Всичко друго, написано от него, са оперети. Така че аз съм с вълнение как ще се получи, притеснявам се. Днес бях по друга работа в НДК и разбрах, че салонът е почти продаден. Значи хората се интересуват от концерта и ние трябва да отговорим на този интерес. Авторитетът на Музикалния театър трябва да се поддържа и да расте. А той расте само с хубави спектакли, с хубави концерти - да се радват, да бъдат щастливи хората, които идват тук. Театърът е такъв - радостен, празничен. И затова неговото изкуство трябва да носи празничност. Това не е мое определение, то е на Станиславски. Той е казал, че оперетата е празнично изкуство, празничен театър. Това е научно обосновано, не е казано само за реклама. Да си пожелаем концертът да мине както трябва.

МАРИЯНА АРСЕНОВА: Само искам да кажа, че балетната школа не работи в театъра. Това е школата с която Музикалния театър си сътрудничи и използва в този концерт, защото миналата година хората видяха колко чаровни са малките балерини. Доколкото знам, те са от пет до петнайсетгодишни. Специално са си шили костюми за този спектакъл, много са ентусиазирани и ще бъдат вкусните бонбони на спектакъла, защото те внасят невероятно умиление и очарование.

АЛЕКСАНДЪР МУТАФЧИЙСКИ: Коледно-новогодишния концерт "Зимно пътешествие" е коренно различен от Оперетния бал. Правихме програмата заедно с Маестро Юли Дамянов и хореографът Татяна Янева. Желанието ни е да разкажем историята на една трупа артисти, която обикаля различни точки в България, за да снима новогодишна програма и трябва да се придвижи много бързо до централното студио, откъдето ще се излъчва на живо. Но влакът е блокиран на една забравена от бога гара и те посрещат там Нова година. На тази гара живее един-единствен кантонер. Артистите му устройват едно пътешествие със своите изпълнения. Той се пренася на различни места: в Будапеща, във Виена, в Гърция, в Ориента. Ще бъдат изпълнени неща, които или отдавна са забравени, или пък никога не са били изпълнявани в нашия театър и са оркестрирани специално за този концерт от Маестро Дамянов. Ще звучи и една негова авторска песен. Специално искам да отбележа значението на хореографията. Тя е на Татяна Янева. Публиката ще бъде приятно изненадана от танцовите възможности на най-младите ни солисти. Ще видите танци, които са на нивото, характерно за танцовите школи в Русия и Унгария - атрактивна и доста акробатична хореография.

Ю. Дамянов, А. Мутафчийски, Л. Биаджони, Св. Донев

Снимки: T-now

ЮЛИ ДАМЯНОВ: Когато аз участвам в коледно-новогодишен концерт, се стремя да бъде нещо по-различно. Много са хубави тези коледни песнички, но деветдесет процента от тях са в бавно темпо и малко ми е скучно. Тук сме се постарали да направим нещо по-различно. Дано се хареса от публиката. Стараем се да дадем най-доброто от себе си. Не обичам израза "да дадем всичко от себе си". Казвам: "За бога, не всичко, само най-доброто" (смях). Целта беше да има сюжетна линия и концертът да стане стилен. Сред артистите са млади и стари звезди на театъра. От Денко Проданов и Илона Иванова, та до моя батко Христо Сарафов. Присъства Робърт Щолц с "Две сърца" в три четвърти такт - емблематичен хит. Този композитор е почитан в немскоговорящите страни почти като Йохан Щраус. Той обединява една епоха от Брамс до наши дни. На него Йохан Щраус му е дал съвет да остане в лекия жанр. Той е искал да става симфоничен композитор. Благодаря на Александър Мутафчийски, който хареса една моя песен. Тя се казва "Мъжки романс". Наградена е от къщата "Борис Христов" за нисък мъжки глас и пиано. Сега се представяме с един аранжимент, в който има две цигулки, две мандолини, китари в синтезаторите, защото с това разполагаме, акустичен контрабас, ударни инструменти, и се надявам в този състав да прозвучи добре. Дано се хареса. Това е рисковия момент, според мен, в цялото начинание! Накрая на концерта ще видим, като власите на Дунава - ще се давим ли или ще жънем успехи. Това е.