ЕВРОПЕЙСКО ТУРНЕ НА ТБА С ПОСТАНОВКАТА "ЕМИГРАНТИ"

Дата на публикуване: Feb 02, 2016 8:20:20 PM

"ЕМИГРАНТИ" - те

Милен Миланов и Александър Дойнов

след началото на европейското им турне

„Прекрасен прочит на Славомир Мрожек и великолепна игра на актьорите“. Това бе оценката на Войчех Виешковски, директор на Полския културен институт във Виена, който заедно с колегата си Богдан Връзчалски, бе специален гост на първото представление на пиесата „Емигранти“ в препълнената зала на БКИ „Дом Витгенщайн“. Гостуването бе осъществено по покана на неговия директор проф. Румяна Конева, с която екипът на представлението проведе много ползотворни срещи, свързани с културната политика на България в чужбина и в частност за спектакъла. Интересът към него е толкова голям, че не всички желаещи успяха да се сдобият с билети и е много вероятно той да се изиграе още няколко пъти по желание на българската общност във Виена. След края на второто представление посланикът на Република България в Австрия Нейно Превъзходителство Елена Шекерлетова даде вечеря в чест на творческия състав. Със същия успех представлението бе показано в Линц и в столицата на Словакия - Братислава.

Актьорите Милен Миланов и Александър Дойнов са блестящи в ролите си на политическия емигрант АА и гастербайтера ХХ. Режисьорката на постановката Диана Добрева, която също беше във Виена, е превърнала текста на Славомир Мрожек в дълбок и болезнено откровен разговор за свободата, добротата, благородството, прошката и Бог, за нуждата от нежност, близост и топлота. Със смях или с тревога, със спокойствие или с болка публиката следи променящото се настроение на сцената. Колкото и да се отблъскват в своята противоположност, в крайна сметка героите намират допирните точки, които ги сближават в Новогодишната нощ.

„Нашият прочит на пиесата се занимава с екзистенциалния смисъл, с вътрешното емигрантство, което вече става светоглед, превръща се в един антиживот, в който съществуваш“, споделя режисьорката на постановката Диана Добрева. Тя превръща великолепния текст на Славомир Мрожек, писан преди повече от 30 години, в един дълбок и нежен разговор за свободата, добротата, благородството, прошката и Бог, за нуждата от нежност, близост и топлота. „Когато човек бяга от родината си, въпросът от какво бяга често пъти е далеч по-важен от въпроса към какво бяга”, коментира Диана Добрева, чиято постановка е сред най-посещаваните спектакли на театър „Българска армия“ в София.

Писана преди повече от 30 години, пиесата на Мрожек продължава да звучи актуално и всеки, напуснал страната си по една ли друга причина, може да разпознае в героите и част от себе си, от своя житейски опит, колебания и болки. Авторът използва ситуацията „емигрантство“ като лаборатория, в която свръхконцентрирано да изследва измеренията на свободата. Да пита за „свободата-от“ и „свободата-за“. За границите на свободата – полаганите отвън, но най-вече отвътре. За степените на поносимост на свободата и за бягствата от нея. За вътрешните ни и всякакви робства. За това дали и доколко свободата е същностно присъща на човека. И дали не е тъкмо тя, която задава основните дефиниции на човешкото: на неговите битийни достойнства и провали.

Европейското турне на "Емигранти" продължава с предстоящи представления в Лондон, Цюрих, Женева, Церн...

Информацията е предоставена от

Театър "Българска армия"