ГАЛЕРИЯ АЛГАРА ПРЕДСТАВЯ "4D" - Първа част

Дата на публикуване: May 12, 2015 2:53:58 AM

Изложба на

Любомир ВУТОВ,

Александър ДИМИТРОВ,

Иван СТОЙЧЕВ

и Румен ЧИТОВ

Р. Базайтова, П. Доцова, А. Димитров, Л. Вутов, И. Стойчев, Р. Читов

ОТКРИВАНЕ НА ИЗЛОЖБАТА

11.05.2015

ПЕПА ДОЦОВА: Много ми е приятно, че сте тук. Това са едни от най-добрите съвременни български художници, а именно: Александър Димитров, Иван Стойчев, Любомир Вутов и Румен Читов. Преди да дам думата на специалиста, искам да ви приветствам с "добре дошли" и да ви пожелая една много приятна вечер тук в нашето пространство. А сега ще помоля изкуствоведа г-жа Ралица Базайтова да каже няколко компетентни думи за героите на вечерта.

РАЛИЦА БАЗАЙТОВА: Скъпи приятели на изкуството, скъпи приятели на тези четирима прекрасни наши автори, бих искала да споделя с вас няколко мисли и няколко вълнения, които аз самата изпитвам при срещата си с тази изложба. Харесах я още когато беше само обява и покана във Фейсбук. Това се случва рядко, но в този случай е така... Немският галерист Матушек очевидно е имал едно прозрение и един много фин поглед към изкуството, за да реши да събере заедно тези автори още през 1992 година като намери нещо общо в творбите им. Те самите казват, че между тях няма нищо общо. Аз се опитвам да намеря общото, което той е доловил и смятам, че един внимателен поглед може да го открие и днес в развитието, което те са претърпели през годините. Откривам го в творческия потенциал, във високите художествени качества, ярките цветове, отношението към формата, смелостта да ползват колажите, различните материали и различните форми - именно в този жив поглед към изкуството, който всеки един от тях носи. Живопистта на Александър Димитров ме привлича с своята фигуративност, със спомена за двайсетте години в българската живопис - с елегантните образи от този прекрасен български сецесион, с отношението към формата, природата, архитектурата и фантазиите, които тръгват в тази посока.

Александър Димитров

Снимки на творците пред творбите им:

velyub (T-now)

Много са интересни произведенията на Иван Стойчев, които могат да се възприемат като пластики и колажи едновременно, със своето натрупване и изграждане във формата - интересни фрактури и съчетания на контрастни форми и цветове.

Иван Стойчев

Много интересни са и колажите на Любо Вутов, използването на различни материали: дърво, метал и други елементи в творби, които можем да оценим като живопис, и особено неговите прекрасни пластики, в които виждаме вдъхновението от египетското изкуство, инкрустациите, това, което ни напомня за средата на второто хилядолетие преди Христа - за времето на Ехнатон и Нефертити и многобройните им роднини - творби, създадени по един модерен, нетрадиционен и особено оригинален начин.

Любомир Вутов

И това, което ми сподели Румен Читов: тук можете да видите три стари негови произведения, които се показват за пръв път - три негови графики, можем да ги наречем, колажи - можем да ги наречем, върху в-к "Работническо дело" - от онази епоха. Можем дори да ги счетем като археологическа рядкост в наши дни, напомнящи за папируси, подходящо кореспондирайки си с египетските произведения на Вутов. В тях няма, както той каза, политически елемент, но могат да ни накарат да си спомним много неща от онази епоха. И редом най-новите му произведения, отново в различни форми, с различното колажиране и натрупване на цвета, формата, напомнящи за графитите по днешните стени - интересни творчески инвенции.

Румен Читов

Връщайки се отново към онзи германец в далечната 1992 година и към неговото прозрение, че тези хора имат качества, че те и тогава са били важни имена в българското изкуство и предстои да се развият още повече, виждаме, че събирайки произведенията им в колективна изложба, той им е дал една посока и път. Това негово решение е създало приятелство и творческо общуване между тях, което в следващите години е дало своите плодове. Още веднъж поздравления за четиримата ни автори.

РУМЕН ЧИТОВ: Госпожо Доцова, благодаря ви за гостоприемството, за благородството да ни приемете тук. Госпожо Базайтова, благодаря ви за хубавите думи, за прозрението да кажете важни неща за всеки от нас. Приятели и колеги, благодаря ви, че отново сме заедно, на всички останали, благодаря ви, че сте тук. Можем да считаме, че изложбата е открита.

Музикално изпълнение на Юри Марков пред "папирусите" на Румен Читов