Практична робота №5

Практична робота №5: «Виготовлення водних розчинів із певною

масовою часткою розчиненої речовини»

Мета:

· сформувати вміння розраховувати масову частку розчиненої речовини та масу речовини за масовою часткою, масу води для приготування розчину;

· формувати практичні вміння роботи з неорганічними речовинами та хімічним посудом, безпечного поводження з ними;

· виготовити розчин із заданою масовою часткою солі.

Обладнання: терези, мірний циліндр, хімічна склянка, вода, скляна паличка, аркуш паперу, кухонна сіль.

Інструктаж з БЖД. Правила безпеки:

• при виконанні дослідів використовуйте невеликі кількості реактивів;

• остерігайтеся потрапляння реактивів на одяг, шкіру, в очі.

Хід роботи

1. Обчисліть масу солі та води, необхідних для приготування розчину масою 150 г із масовою часткою солі 10 %.

2. На ліву шальку терезів поставте хімічну склянку і зважте її. На праву шальку додавайте важки так, щоб їхня маса дорівнювала сумарній масі хімічної склянки і солі, необхідної для приготування розчину. У хімічну склянку поміщайте невеликими порціями сіль, поки маси обох шальок терезів не врівноважаться.

3. У мірний циліндр налийте необхідний для приготування розчину об’єм води. Зауважте, що чисельно маса води в грамах, яку ви обчислили, дорівнює об’єму води в мілілітрах, бо густина води дорівнює 1 г/см3.

4. Вилийте відміряний об’єм води в хімічну склянку до відваженої солі і ретельно перемішайте суміш скляною паличкою до повного розчинення речовини.

5. Запишіть у зошит обчислення та зробіть висновки.

Завдання для засвоєння матеріалу

1. Чи зміниться масова частка солі в розчині при його зберіганні: а) у закритій посудині; б) у відкритій посудині? Відповідь поясніть.

2. У розчині масою 120 г міститься глюкоза масою 3 г. Визначте масову частку розчиненої речовини.

3. Обчисліть масу солі, що лишиться при випарюванні води з розчину масою 150 г, у якому масова частка солі становить 5 %.

4. У воді масою 180 г розчинили соду масою 20 г. Визначте масову частку розчиненої речовини.

5. В одній склянці води (200 г) розчинили лимонну кислоту масою 0,12 г. Визначте масову частку розчиненої речовини.

6. Визначте масову частку цукру в чаї, в одній склянці якого (200 г) міститься дві чайні ложки цукрового піску (маса цукру в одній чайній ложці дорівнює 4,6 г).

7. Обчисліть масу кухонної солі, яку необхідно взяти для приготування розчину масою 250 г із масовою часткою 5 %.

8. Обчисліть маси цукру і води, необхідні для приготування розчину масою 500 г з масовою часткою цукру 3 %.

ДОМАШНІЙ ЕКСПЕРИМЕНТ

Виготовлення водного розчину кухонної солі

Вам потрібні: кухонна сіль, вода, посудина для приготування розчину об’ємом 1,5 л, кухонні терези, мензурка.

Правила безпеки:

• для дослідів використовуйте невеликі кількості речовин;

• остерігайтеся потрапляння речовин на одяг, шкіру, в очі.

Допоможіть своїй мамі і приготуйте маринад для консервування огірків. Існує безліч різних рецептів, але зазвичай можна використовувати розчин із масовою часткою солі 8 %. Обчисліть масу солі, необхідну для приготування такого розчину масою 1,5 кг.

На кухні масу солі можна відміряти за допомогою кухонних терезів або використовуючи столовий посуд. Зазвичай 1 столова ложка містить 30 г кухонної солі, а чайна ложка — 10 г. Відміряйте необхідну масу солі і перенесіть її у посудину для приготування розчину (оскільки необхідний розчин буде розбавленим, то його об’єм дорівнюватиме 1,5 л).

До цієї посудини додайте води стільки, щоб об’єм розчину становив 1,5 л, і ретельно перемішайте розчин.

Які водойми вам відомі з великим вмістом солі?

А чи знаєте ви аналог «Мертвого моря» в Україні?

Лемурійське озеро

У Херсонській області України знаходиться одне з найбільш унікальних озер країни - Лемурійське. Вода в цьому невеликому водоймищі - яскраво рожева. Але крім унікальної краси, Лемурійське озеро - унікальний цілющий курорт, відомий в народі як українське "Мертве море". А все тому, що у воді розчиненні солі хлористого магнію і калію, йодистого натрію та бромистого магнію. Розташоване це унікальне місце в Херсонській області, неподалік від села Григорівка. Воно дуже солоне близько 30–33 %. Під час розчинення твердих речовин у воді її густина, як правило, збільшується, тому плавати в озері легко, а потонути майже неможливо. Дно озера вкрито кристалами солей, але їх не видно. Соляні поклади видно тільки по краях озера. Якщо дивитися зблизька, вода озера здається каламутною, здалеку вона має рожевий колір, якого надають озеру продукти життєдіяльності одноклітинних водоростей.


Карпатське «мертве море» - озеро Кунігунда в Солотвино.

Своїм незвичайним назвою озеро зобов`язане дружині київського царя Ярополка. Згідно з легендою, дана територія була улюбленим місцем відпочинку цариці Кунігунди на шляху до Києва. Цікаво, що даний водойму штучний. Довгий час на місці озера знаходилася соляна шахта. За помилки одного робітника на копальні прогримів вибух, який призвів до її просідання. Нішу, що утворилася поступово заповнювала вода, в результаті з`явилося одне з найкрасивіших озер України. Озеро Кунігунда - це соляне озеро, концентрація солі в якому досягає 146-150%, а вода в цих місцях має підвищену концентрацією брому. Кунігунда називають аналогом мертвого моря в Україні.

Славетне озеро Сиваш, Херсонська область

Перше озеро, яке спадає на думку, коли згадуєш про сіль.

Це найбільше солоне водоймище в Україні. В озера є ще одна не дуже приваблива назва – Гниле море. Річ у тому, що водорості цього водойма під час спеки починають видавати специфічний запах. Звідси й назва.

Солоне озеро на Арабатській стрілці

Арабатська стрілка – дивовижне місце. Унікальна природа, багатий пташиний світ, тепле Азовське море і цілюще Солоне озеро. Знаходиться воно біля селища Щасливцеве, розташованого вздовж морського узбережжя. В озері висока концентрація солі, як і в Сиваші