Колообіг Оксигену в природі. Застосування кисню та його біологічна роль

Тема уроку: Колообіг Оксигену в природі. Застосування кисню та його біологічна роль.

Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів про хімічний елемент Оксиген і просту речовину кисень; розглянути поширення кисню в природі, колообіг в природі; з’ясувати біологічну роль кисню; визначити рівень засвоєння основних понять, навичок складання хімічних рівнянь, що відображають хімічні властивості кисню; розвивати вміння використовувати раніше набуті знання в новій навчальній ситуації; виховувати спостережливість і допитливість в учнів.

Обладнання: періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, схема «Колообіг Оксигену в природі», картки з завданнями для учнів

Тип уроку: комбінований

Хід уроку:

І. Перевірка домашнього завдання.

Закінчити рівняння реакцій:

1) Са + О2 = 2) Sі + О2 = 3) Аl + О2 = 4) Нg + О2 =

5) СО + О2 = 6) NО + О2 = 7) Н2S + О2 = 8) Р2S5 + О2 =

Написати рівняння реакцій , запропоновані у поданій нижче схемі:

1) W ® WО3 2) N ® NО ® NО2 3) NН3 ® N2 ® NО

Хімічний диктант

1. Укажіть умови виникнення горіння:

а) подрібнення речовини; б) нагрівання речовин до температури займання; в) засипання вогню піском.

2. Укажіть умови припинення горіння:

А)розбавлення водою речовин; б) нагрівання речовин; в) припинення доступу повітря.

3. Укажіть, які реакції є реакціями окиснення:

а) реакція речовин з киснем; б) реакції розкладу; в) реакції сполучення.

4. Укажіть формулу речовини , що утворюється внаслідок горіння заліза:

а) Fе (ОН)3 ; б) Fе3О4 ; в) FеО.

5. Позначте прізвище вченого, який створив кисневу теорію:

а) Дж. Прістлі; б) Мао – Хоа; в) А. Лавуазьє.

6. Позначте формулу оксиду, у якому елемент п’ятивалентний :

а) СаО; б) V2О5; в) СО2.

7. Установіть послідовність одержання кисню з калій перманганату:

а) заповнення пробірки калій перманганатом;

б) кріплення приладу для збирання газів у штативі;

в) під’єднання газовідвідної трубки до приладу;

г) збирання кисню витісненням води.

Метод «Прес – метод». За поданою формою висловити думку на тему: корисний чи шкідливий процес повільного окиснення.

Я вважаю, що…………….. тому, що…………………. Наприклад, …………… Висновок: ……тому…………

ІІ. Оголошення теми та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Сьогодні ми дізнаємось про колообіг Оксигену в природі, про способи застосування кисню і про його біологічну роль. Також розширимо ваші екологічні знання, без яких не може обійтися жодна досвідчена людина в сучасному світі.

Запишіть тему уроку в робочий зошит.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Учитель готує індивідуальний інформаційний пакет учнів зі схемами, малюнками та вказаними сторінками в підручнику з необхідною інформацією.

Опрацювати параграф 16, та додатками 1,2,3. Складіть розповідь або казку про кисень.

«Колообіг Оксигену» (додаток 1)

«Застосування кисню» (додаток2)

«Біологічна роль кисню» (додаток 3)

ІV Закріплення нового матеріалу.

Складання асоціативної схеми.

І група – «Техніка»

1. компонент ракетного палива.

2. газове різання металів.

3. газове зварювання металів.

4. виробництво сталі.

5. вогневе буріння.

6. виробництво кольорових металів.

7. виробництво чавуну.

8. вибух суміші горючих речовин з рідким киснем під час прокладання дороги.

ІІ група – «Хімічний синтез»

1. одержання нітратної кислоти.

2. одержання ацетилену.

3. одержання сульфатної кислоти.

ІІІ група – «Дихання»

1. польоти в стратосфері.

2. кисневі палатки.

3. кисневі ванни.

4. інгалятори.

5. у космічному просторі.

6. підводне плавання.

V. Підсумок уроку.

VІ. Домашнє завдання.

Опрацювати параграф 16

Знайдіть за допомогою інтернет - джерел про виробництва, які забруднюють повітря. Розробіть проект усунення цих забруднень. Закінчити роботу над проектом «Проблема забруднення повітря та способи розв'язання її»