Речовини, матеріали.

Тіла – предмети, що нас оточують, які відрізняються між собою за формою і розмірами, мають масу й об’єм.

Приклади тіл: зошит олівець пробірка книжка

Як ви вже знаєте, тіл існує дуже багато і вони відрізняються між собою. Але спільною ознакою всіх тіл є те, що вони складаються з речовин.

Речовина – алюміній, тіло – алюмінієві баночки

Речовина – це те, з чого складається фізичне тіло, усе що має масу.

Так світлові промені не мають маси а тому не відносяться до тіл.

Вам добре відомі такі тіла як сніжинка, крига крапля роси утворюються з однієї речовини - води.

Зі скла можуть бути виготовлені склянки келихи колби пробірки тощо.

Матеріали.

Речовини які використовують для виготовлення предметів, обладнання а також у будівництві та інших галузях прийнято називати матеріалом.

Матеріал – речовина з якої виготовляють фізичні тіла

Для виробництва фізичних тіл використовують найрізноманітніші матеріали: деревину, глину, метали, пластмаси, ґуму, кераміку і скло. Майже всі матеріали, що використовуються людьми, мають природне походження і тому називають природним. Природні матеріали можна піддати обробці, з’єднувати з іншими речовинами та одержувати із них штучні чи синтетичні матеріали. Деревина, яку ми одержуємо з дерев – природний матеріал. Її можна використовувати у чистому вигляді чи після додаткової переробки у вигляді картону та паперу. Скло – це синтетичний матеріал, який одержують шляхом змішування піску, соди, вапняку та іншої сировини при високій температурі.

Часто назви матеріалу і речовини, з якого складається фізичне тіло, збігаються, оскільки речовина, з якої виготовляють тіло, є матеріалом. Різні тіла можуть бути виготовлені з одного і того ж матеріалу. Так, алюмінієва ложка, алюмінієвий дріт, алюмінієва фольга виготовлена з одного матеріалу – алюмінію і тієї ж речовини – алюмінію. Іноді назви речовини і матеріалу не збігаються. Наприклад, лижі, стіл, крісло складаються з одного й того ж матеріалу – деревини, а основна речовина, що утворює деревину – це клітковина, або целюлоза.

Подібні тіла можуть бути виготовлені з різних матеріалів. Так, наприклад, для виготовлення труб однакової форми застосовують метал, скло або пластик.

Фізичні тіла можуть складатися з однієї речовини (скляний посуд – зі скла) або кількох речовин (для виготовлення настінного годинника використовують скло, метал, пластик або деревину). Тому тіл існує більше ніж речовин.

Підсумок

  • Тіла – це предмети, що нас оточують.

  • Тіла складаються з речовин.

  • Фізичні тіла відрізняються між собою за формою, розміром, мають масу, об’єм.

  • Речовина – те, із чого складається фізичне тіло. Невід’ємною ознакою речовини є її маса.

  • Матеріалом називають речовину, з якої виготовляють тіла.

Завдання для самоконтролю

Хімічний диктант. З нижче поданого переліку випишіть окремо номери, під якими значаться речовини і тіла:

1. цегла

2. пробірка

3. крейда

4. залізо

5. ложка

6. торф

7. колба

8. мідна спіраль

9. кисень

10. пластмаса

11. пластмасова ручка

12. скло

13. нафта

14. скляна паличка

15. водяна пара

16. цинк

17. цинкове відро

18. термометр

19. ртуть

20. алюміній

21. алюмінієвий чайник

Вкажіть тіла, що складаються з однієї і тієї ж речовини: а) колба; б) сніжинка; в) алюмінієва кулька; г) краплина води; ґ) крижина.

Допитливим

В авіаційній і космічній промисловості, в газових турбінах, в установках для хімічної переробки вугілля, де висока температура, використовують композиційні матеріали. Це матеріали, що складаються із пластичної основи (матриці) та наповнювача. Серед композитів виділяють кераміко-металічні матеріали (кермети), норпласти, (наповнені органічні полімери). Як матрицю використовують метали і сплави, полімери, кераміку. Своєю міцністю композити значно перевищують традиційні матеріали.