Роль хімії у створенні нових матеріалів, розвитку нових напрямів технологій

Учитель хімії Татьяна Іванівна Шепеленко

Наша унікальна планета…Її назвали Землею, хоч ¾ її площі зайнято світовим океаном. Тут людина не може постійно жити . Відкиньте площу Антарктиди, височенні гірські пасма, палючі пустелі, непрохідні ліси і залишається ще менша площа, на якій комфортно може почувати себе людина. Це тільки спори, мікроби та деякі личинки можуть проникати у земну товщу на глибину до 10 км, а людині там немає чого робити. І ось на цьому клаптику Землі людина має жити, кохати, народжувати дітей. Ми з вами тимчасові гості на матері – Землі. Наше життя – тільки мить між минулим і майбутнім. Вершиною діянь сучасної людини є створення нею таких речовин і матеріалів, яких зовсім немає у природі

Наголошуємо, що розвиток хімічної промисловості та «хімізація» багатьох виробництв має позитивні і негативні наслідки.

Завдання. Прочитати параграф підручника, ознайомитися з додатковим матеріалом та підготувати відповіді на такі питання:

1. Що таке метали. їх фізичні властивості. Як їх поділяють? Дайте визначення поняття «сплав». Які є недоліки металевих матеріалів? Що таке порошкова металургія?

2. Які речовини називають полімерами? Чому вони поступово витісняють метали?

3 Для чого використовують кераміку? Які вона має корисні властивості і недоліки?

4. Що таке композити? З чого вони скла­даються. Де їх використовують?

1. 1938 рік. Ви – працівники хімічної лабораторії американського хіміка Р. Планкета, яка проводить досліди з тетрафторетиленом. Якось із балона, наповненого цією речовиною, перестав надходити газ. Планкет збовтав балон, відчув, що в середині замість газу – тверда речовина, а коли балон відкрили – з нього висипався білий порошок. У балоні відбулася реакція полімеризації. Складіть рівняння такої реакції. Як назвали надалі полімер політетрафторетилен? Де в ХХІ ст.. знайшов призначення цей полімер?

2. Розшукуються надзвичайно міцний і стійкий матеріал, що застосовується нещодавно в будівництві. Його назву зашифровано: 64624. Що це за матеріал?