Widok

Polecenie Osie włącza i wyłącza widok osi współrzędnych w obszarze roboczym. Jest ono także dostępne w menu podręcznym myszki, gdy klikniemy nad pustym miejscem obszaru roboczego.

Gdy w menu podręcznym myszki lub w menu Opcje wybierzesz Widok grafiki, będziesz mógł zindywidualizować wygląd osi - powiemy o tym w opisie Opcji.

Polecenie Siatka włącza i wyłącza widok siatki (delikatnie zaznaczone, kreskowane linie), przy czym gęstość siatki zależy od stopnia przybliżenia obrazu - największa wynosi 1 jednostkę. Jest ono także dostępne w menu podręcznym myszki, gdy klikniemy nad pustym miejscem obszaru roboczego.

Gdy w menu podręcznym myszki lub w menu Opcje wybierzesz Widok grafiki, będziesz mógł zindywidualizować wygląd siatki - powiemy o tym w opisie Opcji.

Polecenie Widok algebry włącza i wyłącza lewy panel z widokiem algebraicznej postaci wprowadzanych obiektów, przy czym postać ta jest ustalana w opcjach (wartość, definicja lub polecenie).

Polecenie Widok arkusza włącza i wyłącza widok miniarkusza o wymiarach 100 wierszy x 26 kolumn, gdzie możemy wprowadzać rozmaite liczby podlegające potem przetworzeniu i wyświetleniu, np. listę współrzędnych punktów.

Polecenie Obiekty pomocnicze włącza i wyłącza listę obiektów pomocniczych w Widoku algebry - umieszczane są tam obiekty, których nie chcemy zaklasyfikować do swobodnych i zależnych, np. wyświetlając w wyeksportowanych przykładach widok algebry możemy wyłączyć z tego widoku obiekty pomocnicze.

Polecenie Poziomy podział wyświetla przemiennie widok algebry po lewej stronie (domyślny, włączony) lub u dołu.

Polecenie Pole wprowadzania wyświetla lub chowa widok pola wprowadzania na dole, gdzie definiujemy ręcznie formuły obiektów.

Polecenie Lista poleceń wyświetla lub chowa listę poleceń GeoGebry.

Polecenie Protokół konstrukcji wyświetla lub chowa rejestrator wprowadzanych do projektu obiektów. Sugeruje się pracę z włączonym protokołem, co ułatwia panowanie nad przebiegiem prac, gdyż jest to cenne narzędzie kontrolne.

Dwukrotne kliknięcie wiersza powoduje podświetlenie danego kroku i wycofanie konstrukcji do danego etapu (a także wygaszenie kolejnych etapów) - możesz przywrócić następujące po nim etapy, klikając dwukrotnie na jednym z dalszych wierszy. Działają tu także klawisze strzałek w górę i w dół, klawisz Home i End. Na dole widnieją też przyciski odpowiadające tym klawiszom - jest to pasek nawigacji etapów konstrukcji, który możesz także wyświetlić w obszarze roboczym projektu.

Kroki protokołu konstrukcji nie są tożsame z historią operacji - gdy przesuniesz w obszarze roboczym jakiś wcześniej wprowadzony obiekt, zmiana ta zostanie odzwierciedlona w protokole jako zmiana wartości w danym (wcześniejszym) obiekcie, a nie kolejna pozycja w protokole.

Jednokrotne kliknięcie wiersza prawym przyciskiem myszki wyświetla menu kontekstowe, w którym masz dostęp do szeregu poleceń, m.in. uruchamiania okna właściwości, chowania obiektu, pokazywania śladu, usuwania obiektu itd. Możesz wreszcie przeciągnąć daną pozycję w inne miejsce w kolejności etapów budowania projektu.

W menu okna z protokołem konstrukcji masz kilka pozycji. W Plik możesz wydrukować protokół i wyeksportować go jako kolorowy plik HTML zawierający obraz graficzny projektu oraz tabelę z listą kroków. W Widok możesz regulować sposób wyświetlania protokołu. Standardowo widzimy nazwę i definicję, ale można wyświetlić inne kolumny, jak polecenie, wartość i punkt przerwania. Punkty przerwania pozwalają grupować zbiory obiektów, jeśli stanowią one pewne odrębne całości w projekcie - zaznaczamy wtedy pole wyboru przy ostatnim obiekcie w danej grupie.

Polecenie Pasek nawigacji etapów konstrukcji jest narzędziem wyświetlanym domyślnie w oknie Protokołu konstrukcji, ale można go wyświetlać także w obszarze roboczym. Pozwala on śledzić kolejne etapy budowania projektu - o krok lub od razu do stanu początkowego lub końcowego - a nawet odtworzyć automatycznie przebieg prac, w zadanych odstępach (w sekundach).

Polecenie Odśwież widoki pozwala usunąć ślady przebiegu punktów czy linii, jeśli są włączone.

Polecenie Przelicz pozwala wygenerować nową wartość liczby losowej, jeśli znajduje się w jakimś obiekcie.