Plik

Polecenie Nowe okno pozwala otworzyć nową instancję programu i tworzyć równolegle dwa projekty, co może się przydać wtedy, gdy jeden projekt jest "oficjalny", a drugi roboczy, pomocniczy.

Polecenie Nowy tworzy nowy projekt, ale zmusza do zamknięcia tego, nad którym w danym momencie pracujemy.

Polecenie Otwórz otwiera folder z projektami i pozwala otworzyć jeden z poprzednio zapisanych tam projektów. Zwróć uwagę, że w dolnej części menu jest lista czterech ostatnio opracowanych projektów, do których mamy tutaj szybki dostęp.

Polecenie Zapisz powoduje zapisanie projektu w folderze. Zapisujemy tu pliki z rozszerzeniem .ggb.

Polecenie Zapisz jako pozwala zapisać bieżący projekt pod inną nazwą.

Polecenie Eksportuj umożliwia zapisanie projektu w kilku formatach.

Polecenie Podgląd wydruku pozwala obejrzeć w osobnym oknie wygląd grafiki przed wydrukiem, a także dodać tytuł, informacje o autorze oraz miarę w centymetrach. W oknie tym możliwe jest od razu uruchomienie drukowania.

Dodatkowa informacja o osadzaniu apletów GeoGebry na stronach.

Powiedzieliśmy wyżej o możliwości umieszczeniu kodu apletu w kodzie źródłowym strony czy wpisu w blogu. Niestety, nie wszędzie jest to możliwe - przykładowo, Witryny Google czy WordPress wycinają kod uznany za niebezpieczny, jak aplety czy skrypty. Z kolei Blogger czy Joomla bez problemu akceptują taki kod.

Druga możliwość to wykorzystanie pliku .ggb z projektem. Konieczne jest umieszczenie tego pliku w Internecie i odwołanie się do niego za pośrednictwem specjalnego interfejsu. W Witrynach Google można wykorzystać gadżet o nazwie GeoGebra GadGet (musisz go znaleźć w wyszukiwarce gadżetów - ma polski opis), w którym podajemy adres pliku .ggb (możemy go na przykład umieścić w załącznikach do witryny) i definiujemy kilka parametrów wyświetlania, w tym przede wszystkim wymiary interfejsu. Gadżet ten jest właśnie wykorzystywany w niniejszym serwisie. Zaskakujące, że w systemie Joomla nie ma żadnego dedykowanego rozszerzenia z interfejsem, aczkolwiek, jak powiedzieliśmy, możemy umieścić kod w źródle strony.

Jeśli dany system nie dysponuje dedykowanym interfejsem, a nie mamy możliwości osadzenia kodu apletu bezpośrednio na stronie lub w blogu (np. w systemie WordPress), musimy wyeksportować zestaw plików .html, .ggb i .jar (geogebra_properties.jar, geogebra.jar, geogebra_jscl.jar, geogebra_gui.jar, geogebra_export.jar, geogebra_cas.jar), zaznaczając na karcie Zaawansowane pole wyboru Pliki. Zestaw ten należy umieścić w jakimś systemie hostingowym i do niego się odwoływać w innej witrynie.

Osadzanie apletów, jak widać, nie jest jeszcze dobrze rozwiązane od strony systemowej - użytkownicy mogą mieć tu i ówdzie problemy.

GeoGebra upload manager: http://www.geogebra.org/en/upload/